Ma dor genunchii!

11-12-2011
gabriela23
Nu este medic/terapeut
gabriela23
Buna ziua! am 25 ani si acum cativa ani am fost la doctor deoarerce ma dureau genunchii cand stateam la birou, cand ii tineam prea mult indoiti! dupa radiografie mi-au zis ca nu am nimic, dar durerea continua si azi, ma doare dupa ce ii tin indoiti si nici macar nu pot face genoflexiuni, nu ma pot sustine in ei de durere.am nevoie neaparat de o parere, imi este foarte frica, probabil in paranoia mea ii vad si mai umflati, tot incerc sa ii compar cu alti genunchi sa vad dar chiar nu imi pot da seama daca sunt mai umflati ca inainte sau nu! Va multumesc!
3 comentarii
0
11-12-2011, ora 14:54
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
simptoamele descrise de Dvs pot indica faptul ca aveti un sindrom de hipercompresiune patelara. Acesta inseamna ca din diferite motive (probleme de statica, de geometrie, de axa sau pur si simplu din motiv necunoscut) rotula apasa prea puternic pe suprafata articulara a femurului. aceasta compresie se accentueaza in momentul care genunchiul este indoit.
in prima faza ar trebui un consult la un ortoped-traumatolog care se pricepe la chirurgia genunchiului. daca este nevoie trebuie efectuate investigatii suplimentare: radiografii patela axiala, patela defilé, eventual RMN.
rezolvarea problemei (DACA este vorba de sindromul descris mai sus) poate varia de la cele mai banale interventii (atroscopie cu lateral release) pana la cele mai complicate osteotomii de corectie a axei geometrice sau mecanice a membrului inferior
0
11-12-2011, ora 16:15
gabriela23
Nu este medic/terapeut
gabriela23
Nu am avut nici o pb de sanatate majora pana acum! Si inainte sa apara durerile acestea am practicat balet, sport, fitness, tot felul de activitati sportive, apoi m-am lasat brusc! sunt foarte speriata dar am sa ma duc, vroiam un impuls totusi ca nu ajung pe masa de operatie sau sa nu mai pot merge! Ma gandeam la un mom dat si la o eventuala lipsa de calciu...deoarece nu am fost niciodata prietena lactatelor, si probabil era nevoie pt articulatii, nu stiu!
0
12-12-2011, ora 19:04
Andidarie
Nu este medic/terapeut
Andidarie
Un punct de vedere
Din moment ce radiografia genunchiului nu a evidentiat nici o modificare, iar durerile [daca am inteles bine] apar la un interval de timp de la adoptarea unei pozitii precum si imposibilitatea [ tranzitorie] a efectuarii unor miscari in articulatia genunchiului, s-ar putea ca durerea sa fie provocata de tendoanele muschilor care se insera in articulatia genunchiului.
Cu cuvinte simple tesutul conjunctiv din care sunt construite ligamentele nu "este suficient de elastice", mai ales daca este prezenta o tensiune arteriala este mai mica si fatigabilitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: