Ma dor picioare si nu pot sa dorm

17-11-2011
guada
Nu este medic/terapeut
guada
ma dor ouale picioarelor de nu pot dormi noaptea de durere!

cine poate sa imi dea un sfat?
6 comentarii
0
18-11-2011, ora 14:54
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua. Va recomand sa mergeti la un medic ortoped. Problema pe care o aveti poate fi tratata.
0
18-11-2011, ora 16:24
elaalina26
Nu este medic/terapeut
elaalina26
Buna ziua, am 26 de ani, 1.54, 47 kg si de vreo 3 ani ma dor foarte tare picioarele, imi trosnesc la orice miscare, dimineata cand ma dau jos din pat mi-e frica sa nu calc prea apasat, am impresia ca se rupe incheietura de la laba piciorului, ma doare si secul piciorului, seara nu pot sa dorm, trebuie sa-mi trosnesc degetele si toate incheieturile, asta imi da impresia ca mi mai trece. Daca merg mai mult de 20 min ma iau toate durerile de la degetele picioarelor, pana la genunchi, muschii de pe tibie ma dor de parca as fi batuta. de ceva timp au inceput si incheieturile de la maini sa ma doara, si-mi dau stare de neliniste, nervi pana la durere insuportabila.Daca fac o miscare mai brusca incheietura soldului imi pocneste ca si cum ar sari din loc si trebuie sa stau ceva timp sa mi revin de frica sa nu se rupa.Chiar si daca nu fac nimic sa stau pe scaun, in pat picioarele tot ma dor, parca nu au lichid intre oase incheieturile mele. Spatele imi pocneste de fiecare data cand ma indrept. Ma ingrozesc si mi-e frica de ce ar putea fi. Am folosit creme antiinflamatorii etc dar degeaba. precizez ca nu am un program de alimentatie tocmai bun si nu prea beau lichide, purtam inainte tocuri dar de vreo 3 ani doar ocazional sau foarte mici. Va rog sa-mi da-ti un raspuns urgent cu ce ar trebui sa fac sau daca exista un tratament ce l as putea lua de la farmacie fara a merge la doctor.
Va multumesc!
0
20-11-2011, ora 22:40
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Desi pot fi multe cauze, una dintre ele ar putea fi o infectie vaginala. Este posibil sa ai siASLO marit.
Desi poate ti se pare ciudat, o infectie vaginala poate cauza dureri mari de articulatii, deoarece bacteriile emit in organism toxine care inflameaza articulatiile.
Mergi la un medic ginecolog pentru consult si analize.
Ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma - unde iti va scrie si la ce antibiotic sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa faci un tratament corect.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat, daca ai luat.
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Ai sinuzita? Te doare gatul?
Poti face un control la ORL si daca o sa considere medicul, poti face exudat nazal si/sau faringian cu antibiograma.
Si aici poti gasi streptococul beta hemolitic, iar acesta provoaca dureri mari de articulatii.
0
20-11-2011, ora 22:46
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna Ela, nu inteleg din ce cauza te feresti sa mergi la medic. Nu este recomandat sa faci tratamente dupa recomandari fara sa consulti un medic, mai ales ca din ceea ce spui tu starea ta se agraveaza. Cauzele pot fi diverse, de la reumatism (se intalneste si la persoane tinere) la boli mult mai grave ce iti pot pune in pericol sanatatea intregului corp. Iti recomand sa consulti un medic ortoped.
0
21-11-2011, ora 00:46
tema
Nu este medic/terapeut
tema
elaalina26, ar fi bine sa mergi sa te consulte si un Neurochirurg, in afara de Ortoped si Ginecolog.
Pot fi mai multe afectiuni in acelasi timp.
0
07-03-2012, ora 15:20
daniela_18_sd
Nu este medic/terapeut
daniela_18_sd
Ma dor picioarele de la sold in jos foarte tare(pulpa, gamba, talpa, fese, etc) intr-un cuvant tot, abia mai pot sa ma ridic din pat. Precizez ca am suferit un infarct acum 9 ani, am un fibron pe col, si hemoroizi cu leziuni interne, aortele de la burta care merg spre piciare sunt ingustate dar nu este cazul de operatie inca. Am facut radiografii la coloana si a spus ca este aproape normala si nu ar trebui sa ma doara de la ea.Am facut si infiltratii mai slabe(mai puternice nu miau putut face deoarece am suferit un infarct) dar fara nici un rezultat. La mijlocul talpi nu mai pot de durere.Am fost la multi doctori dar toate analizele au iesit bune.Nu mai stiu ce sa fac de durere. Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •