Ma gadila aproape tot timpul uretra

16-02-2007
cipri31
Nu este medic/terapeut
cipri31
Am fost diagnosticat cu streptococ beta-hemolitic de grup D (enterococus faecalis) in secretia uretrala. Ma gadila aproape tot timpul uretra. Acest germen fiind sensibil la: ampicilina, cloramfenicol, gentamicina, penicilina, piperacilina, streptomicina, teicoplanina si vancomicina.
Medicul urolog m-a tratat cu gentamicina (5 zile), apoi cu ampicilina (10 zile-1 tab/6 ore) fara nici un rezultat. Tot medicul mi-a mai dat niste suplimente alimentare (Acidophilus-1/zi).Nu stiu ce sa mai fac. Va rog frumos sa ma ajutati si daca puteti sa-mi spuneti care ar fi cel mai bun tratament pt acest germen.
Va multumesc mult
6 comentarii
0
18-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mai ai secretie uretrala?
0
20-02-2007, ora 00:00
cipri31
Nu este medic/terapeut
cipri31
Da...mai am
0
20-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu cred ca acest germene este vinovat de problema ta. Te sfatuiesc sa te adresezi altui cabinet dematologic, care sa stabileasca exact de ce suferi si sa-ti dea tratamentul adecvat.
0
09-04-2007, ora 00:00
soccezar
Nu este medic/terapeut
soccezar
pentru cipri31

as vrea sa vorbesc si eu cu tine depre problema pe care o ai cred ca am si eu una asemanatoare lasa mi un nr de tel si te sun daca vrei e valabil si pentru midorin 42 daca nu se supara
0
05-03-2010, ora 00:21
adi81
Nu este medic/terapeut
adi81
am si eu aceeasi problema...streptococ beta-hemolitic de grup D(enterococus faecalis) nu mai scap de el de 6 luni ma inebuneste nu stiu ce sa mai fac am luat tot felul de antibotice dar nu a trecut trebe sa mai fac antibiograma o data e destul de rezistent mie frica sa nu ma inbolnavesc de altceva de la medicamente multe am luat doxicilina, ciprolen, gentamicina, azitrox si nu mia trecut sper sa scap de el ca i-mi distruge viata psihic si fizic daca ma poate ajuta cineva cu sfaturi...binenteles ca tot la doctor trebuie mers...daca a scapat cineva de asa ceva sa-mi zica
0
09-01-2011, ora 13:22
syny
Nu este medic/terapeut
syny
am si eu aceeasi problema...enteroccoc faecalis. cum fac sa iau legatura cu voi ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: