Ma gadila in gat si tusesc

07-11-2011
VTX
Nu este medic/terapeut
VTX
Buna ziua

Va cer si voua pe forum parerea in legatura si problemele mele pe care le am cu gatu.

Totul a inceput acum vreo 3 luni, cand a inceput sa ma gadile in gat si imi venea sa tusesc ( tusea era seaca). Dupa vreo 3 saptamani situatia fiind acceasi am fost la medicul de familie, care mi-a dat ceva antibiotice ( amoxacilina, bromhexin si inca o cutie de antibiotice la care nu-i mai retin numele) si mi-a recomandat sa fac gargara cu apa cu bicarbonat. Dupa ce am gatat tratamentu cu ele situatia a ramas cam acceasi motiv pentru care am fost iar la medic. Mi-a dat trimitere sa-mi analize pentru exudat faringian si candida. Acestea au iesit negative, am fost iar la medic si mi-a mai zis sa fac gargara de data asta cu apa si sare, spunandu-mi ca o sa-mi treaca pe parcurs.
Si am ajuns dupa 3 luni de zile sa constat ca situatia nu s-a ameliorat, ba mai mult acum simt in gat in partea stanga ca ma zgarie cand inghit mancarea.
In tot aceast timp am mai incercat si faringosept, tantum verde, miere fara prea mare rezultat.

Stie cineva cam ce analize as putea sa-mi fac ?? Parca nu m-as mai prea duce la medicu de familie...

Multumesc
3 comentarii
0
08-11-2011, ora 00:42
duuh
Nu este medic/terapeut
duuh
incearca sa iei in calcul si ideea alergiei.
gandeste-te, ce ai facut/inceput sa faci acum 3 luni? ai luat vreun animal de casa, covoare noi, saltea...?
eu am o tuse de foarte mult timp datorata pisicii.
incearca sa schimbi patul cat mai in profunzime (cuverturi, perne, poate si saltea. aspira bine, spala covoare, cu alte cuvinte, incearca sa sterilizezi casa :P
bafta!
0
09-11-2011, ora 12:34
VTX
Nu este medic/terapeut
VTX
Animale nu am si nu am avut niciodata, cat despre schimbari prin camera ca sa zic asa, nu am schimbat nimic in ultimul an.
0
01-05-2012, ora 22:52
vyktorr
Nu este medic/terapeut
vyktorr
si eu am aceeasi problema de cateva zile, initial ma zgarea pe gat cand mancam, acum doar o tuse care ba vine, ba pleaca. am observat ca atunci cand stau in fum cateodata imi vine tusea, dar nu mereu. cateodata si fara. momentan nu am gasit nici un raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •