Ma inteapa inima foarte des

26-04-2009
AlanAlin
Nu este medic/terapeut
AlanAlin
Buna ziua.Totul a inceput acum cateva luni, deodata, constatasem ca ma inteapa inima des in fiecare zi, niste arsuri, intepaturi, jenari nu stiu cum sa le zic in zona inimii.Deseori simteam si dureri mici sau furnicaturi pe la maini.Am facut analizele date de medicul de familie, i-am specificat problema si mi-a dat de facut analize.Analizele au iesit foarte bune, insa calciul ionic seric era scazut.Mi-a dat calciu cu magneziu am luat o cutie, 10 zile, cate 3 pastile pe zi sperand ca o sa imi treaca poate.Intepaturile continuau, nu le bagam in seama, am zis ca poate nu e grav, e muschiul etc., dar ele continuai, si deseori ma puneau pe ganduri, mai inteapa inima pe om dar nu chiar asa.Mentionez ca nu sunt junghiuri puternice ci doar jenari, intepaturi, arsuri care le simt, apar si trec imediat.Am fost la cardiolog, am facut EKG si nu pare sa am nimic, spune ca sunt normale pentru varsta mea, cardiologic nu am probleme.Mi-a dat 3 cutii de calciu cu zinc si le-am luat pe toate.Problema este ca tot ma inteapa, degeaba calciu, degeaba.Nu stiu de la ce e.Inainte de aceste intepaturi am avut o masea care imi dadea de furca dar am rezolvat-o.Stiti cumva ce sa mai fac, medicamente ceva?MULTUMESC MULT!
1 comentarii
0
28-04-2009, ora 09:30
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
Cred ca problemele pe care la aveti sunt de la lipsa de calciu. De multe ori acesta nu se fixeaza fara vitamina D, chiar daca il luati in cantitati mari. Exista medicamente care ajuta la fixarea calciului, cum ar fi de exemplu tridin, dar nu e cazul sa le luati fara avizul medicului. Repetati analiza pentru nivelul calciului si discutati problema dvs cu un internist bun. De regula, vitamina D se ia in lunile care au in denumirea lor litera "r" (din septembrie pana in aprilie), pentru ca vara soarele fixeaza calciul.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.