Ma obosesc obsesiile!

11-10-2012
CarrlaC
Nu este medic/terapeut
CarrlaC
Buna ziua !:)
Probabil ca ceea ce urmeaza sa va spun, nu o sa va surprinda de ce am incadrat topicul la 'psihice'.
Datorita povestilor auzite am ramas cu o teama in mine cum ca o sarcina ar putea aparea fara prea multe probleme. Printre cele mai auzite sunt ca : a ramas gravida pt ca a facut sex in apa, iar 'pestisorii' au 'innotat' la ea... ca a ramas gravida chiar si fara penetrare.. si o groaza de lucruri care m-au bantuit un timp indelungat.
Problema mea este urmatoarea : in urma cu 10-12 zile, in timpul preludiului, partenerul si-a adus penisul aproape de zona mea intima (in pozitia lingurita), dar fara penetrare sau vreo insistenta, doar atingere. Menstruatia mea a intarziat, dar am un trecut la fel de 'sarac' in menstruatie, chiar am urmat un tratament hormonal pt reglare, insa s-a mai intamplat sa imi intarzie (1, 2 zi.. chiar 5, dar nu mai bine de 10) Recent am facut analize de sange (de rutina) si totul a iesit foarte bine (ma gandesc ca daca ar fi fost ceva, s-ar fi observat)
In timp ce scriu, nici nu imi vine sa cred ca intreb asa ceva, dar... se poate sa fiu un caz izolat si sa ma fi ales cu ALTCEVA..? De multe ori ma gandesc ca este o cheste de-a rasu-plansu, insa... mintea mea a luat-o razna si am nevoie de un ajutorr !!!
Multumesc anticipat. :)
12 comentarii
0
11-10-2012, ora 16:20
CarrlaC
Nu este medic/terapeut
CarrlaC
Am uitat sa mentionez ca actul sexual NU a avut loc !
0
11-10-2012, ora 17:15
darie iulia
Nu este medic/terapeut
darie iulia
Consider ca nu ai sanse sa ramii insarcinata daca practic nici nu a avut loc contactul..MIE CEI DREPT MII FOARTE FRCA NUMI POT SCOATE ASTA DIN CAP NICI DECUM am sanse sa raman insarcinata dupa primul meu contact sexual neprotejat care a durat in jur de 10 secunde din cauza ca aveam dureri foarte mari dar nu a ejaculat in mine, a doua zi tot am avut contact sexual tot in jur de 10-15 sec p.u ca dinnou aveam dureri si singerari dar nu a ejaculat in mine??ASTEPT RAS VA ROG MULT
0
11-10-2012, ora 21:30
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.Pe cale naturala, sarcina fara penetrare nu exista, nu te mai stresa.
2.In ceea ce priveste analizele de sange, fii sigura ca daca ai probleme ginecologice, nu reies din rezultate.
3.Consulta un ginecolog pentru a vedea cauza dereglarilor hormonale

pt.darie iulia...nu te juca fara prezervativ sau anticonceptionale...nu conteaza daca ejaculeaza in tine...si in lichidul preejaculator exista spermatozoizi.oricum, ciclul menstrual s-ar putea sa ti se deregleze in urma primului contact sexual, daca esti virgina
0
12-10-2012, ora 14:35
darie iulia
Nu este medic/terapeut
darie iulia
da am fost virgina..insa mii foarte frica desi prietenul meu imi zice sa stau linistita ca nu este nimic..ciclul nu mia venit niciodata regulat, am cv dureri in burta si in spate cei drept am pb cu rinichii si aceste dureri le aveam si inainte...si la primul contact si la al 2-lea am avut duri si singerari peurma nu ma mai avut nici un contact p.u ca mii frica sa nu fiu insarcinata..ATEPT RAS...
0
12-10-2012, ora 17:29
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
ce n-ai inteles din ce ti-am scris?poti fi insarcinata...fa un test de sarcina
0
12-10-2012, ora 20:28
darie iulia
Nu este medic/terapeut
darie iulia
mda.aiurea de tot..sa inteleg ca sunt sanse foarte mari sa fi ramas insarcinata?.:)testul il voi face curind pt ca e prea devreme desi mii ft frica de rezultat sper sa iasa negativ
0
14-10-2012, ora 13:17
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Bestyutza79, ce vrei tu sa spui cu asta ".Pe cale naturala, sarcina fara penetrare nu exista". Cu tot respectul dar nu are nicio noima alaturarea acestor cuvinte..
0
14-10-2012, ora 13:42
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
pai ai cum sa ramai insarcinata(pe cale naturala, nu inseminare) daca penetrarea nu s-a produs?
0
14-10-2012, ora 23:32
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Eu am inteles ideea insa mi se pare incorect enuntata. Scuza-ma pentu remarca.
0
17-10-2012, ora 15:35
darie iulia
Nu este medic/terapeut
darie iulia
m-iam facut si testul...defapt am facut 2, diferite...si ambele au esit negative...! Totusi mai am motive sa fiu ingrijorata?????
0
17-10-2012, ora 21:59
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
nu-ti mai fa griji...pe viitor, protejeaza-te!!!
0
14-11-2012, ora 02:49
Psiholog Cristian Andrei Nica
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Cristian Andrei Nica
Bună, dacă obsesiile apar frecvent şi nu-ţi permit să ai o viaţă normală, mergi la psiholog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: