ma pot infecta cu hpv chiar si prin contact protejat?

08-02-2009
Ravenheart
Nu este medic/terapeut
Ravenheart
ea zice k a avut condiloame sau vegetatii pe kre le-a tratat la un cabinet, de curand(o saptamana)...
Mentionez k pana acum nu am intretinut raporturi sexuale.
Cat de mare este riscul sa ma infectez si eu in urma unui contact sexual protejat? mai conteaza dak folosesc sau nu prezervativul? se pare k se transmite prin simpla atingere:(
5 comentarii
0
08-02-2009, ora 21:24
sympatyka
Nu este medic/terapeut
sympatyka
bolile prin transmitere sexuala.se pot transmite atunci k nu o faci protejat.
dupa cum ai mentionat si u...ai zis k ai avut un contact sexual protejat...deci eu zik k nu ai cum sa fi loat vreo boala...
0
08-02-2009, ora 23:21
Ravenheart
Nu este medic/terapeut
Ravenheart
ms ptr reply dar,
ink nu am facut sex cu ea... la asta m-am referit cand am zis k nu am intretinut raporturi sexuale!
dak o fac, cu prezervativ, ma pot infecta cu HPV?
stiu k sunt boli cu transmitere sexuala kre se transmit chiar dak folosesti corect prezervativul... va rog, astept un raspuns de la un medic!
0
09-02-2009, ora 06:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
O vreme s-a crezut ca prezervativul nu ofera protectie contra infectiei cu virus HIV.Dar ultimile cercetari au demostrat ca este o oarecare protectie, cam de 70%. Deci te vei putea infecta sau nu.Numai bine!
0
09-02-2009, ora 17:33
Dr. Bociu Crina
Obstetrica-ginecologie, Londra
Dr. Bociu Crina
HPV se poate transmite chiar prin contact cu prezervativ. asta pentru că porţiunile cu condiloame (vizibile sau nu) pot fi pe suprafeţe neacoperite de prezervativ. nu aş şti ce să te sfătuiesc, pentru că la bărbaţi nu există vaccin.
0
10-02-2009, ora 14:39
Ravenheart
Nu este medic/terapeut
Ravenheart
mda... dr.Crinna are dreptate, asa a zis si medicul... e prea riscant ptr k e in faza de manifestare a bolii si trebuie sa se abtina de la raporturi sexuale mult timp, pana ce semnele si simptomele dispar...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici