Ma simt incordat tot timpul plus jena pe piept. | Forumul Medical ROmedic

Ma simt incordat tot timpul plus jena pe piept.

26-10-2008
vasile1976dec
Nu este medic/terapeut
vasile1976dec
Buna ziua,

In general am o stare de incordare tot timpul. Am inteles ca asta este anxietate.
Insa cateodata am niste simptome mai ciudate. De exemplu cateodata debuteaza brusc o senzatie de incordare extrema (sunt foarte incordatat... nu stiu ce sa fac sa ma calmez.. nu am stare) insotita de jena pe piept (nu in piept) care radiaza de multe ori in gat si bratul stang. Ritmul cardiac creste cam pe la 100-120) si simt o stare de incordare extrema in acel moment. De asemeni am si eructatii foarte multe in timpul crizei.
Intr-o zi am vrut sa plec cu masina... dupa 5 minute de condus pe autostrada am simtit o senzatie de jena (nu durere) in stomac, pe piept, in bratul stang care in cateva zeci de secunde a trecut dar eu ma simteam lipsit de energie si putere de concentrare. De la stomac aveam eructaii foarte multe.

Am fost la medic si mi-a spus ca nu am nimic la inima. Si ca este anxietate si asta e. Imi poate spune cineva care este legatura intre anxietate si acea jena... de obicei stiu ca acestea sunt simtome legate de inima?. Se poate trata ? Am facut EKG, Eco la inima, teste de efort si toate sunt ok. (Apropo cand fac efort dispare starea de incordare).

De asemenea simt in permanenta jena pe piet in na inimii: intepaturi in piele, arsuri foarte scute ascutite (sunt la nielul pielii si nu in piept)

Multumesc.
5 comentarii
0
27-10-2008, ora 16:07
ingrid_de_ruxxe
Nu este medic/terapeut
ingrid_de_ruxxe
Buna,

Eu am 26 de ani si am trecut prin acestea stari timp de aproape 2 ani de zile. Sper ca ceea ce-ti voi spune te va ajuta.
Tu vorbesti despre: senzatia de incordare, anxietate, imposibilitatea de relaxare, jena in piept care radiaza in brate, ritm cardiac crescut peste normal, eructatie (eliminare de gaze), lipsa de energie si putere de concentrare, intepaturi in piele, arsuri si presupun ca ar mai fi si altele:P
Cu toate astea, spui ca investigatiile sunt ok.
Si vrei sa sti care este legatura dintre anxietate si simptomele resimtite.

In primul rand, anxietatea presupune senzatia de "lupta sau fugi". Ce se intampla in acest moment ? Cred ca sti ca animalele cand sunt in pericol fie devin nervoase si ataca, fie fug mancand pamantul. Cred ca ai mai observat ca orice fiinta cand este in pericol poate reactiona total diferit fata de atunci cand nu este. De aceea de multe ori se spune: cine stie cum reactineaza fiecare cand da de greu? Spre exemplu, in cazul unui soc puternic, unele persoana albesc instantaneu, altii fac atac de cord, altii fac crize tetanice si li se stramba fata si mainile, altii se socheaza definitiv si tot asa. Fiecare om se poate manifesta diferit
Reactiile sunt sub controlul hormonilor mai mult decat ne-am da seama. Atuncic and esti anxios, organismul reactioneaza ca in cazul unui stres puternic. Eliberarea cortizonului ( hormon de stres) in sange, duce la incordarea musculaturii ( care se pregateste de efort, adica de fuga sau de lupta), amplificarea batailor inimii si cresterea frecventei respiratiei (pentru a transporta mai mult oxigen la muschi si la creier), imposibilitatea de relaxare (prin mentinerea creierului "in priza" pentru a reactiona prompt in aceste situatii), creste aciditatea gastrica (se intensifica metabolismul bazal), glucoza din sange, temperatura corporala creste (ca urmare a consumului de energie prin intensificarea metabolismului). De aceea, pe fond de "stres" adica sub impactul anxietatii, in timp, se produce o hiperglicemie (glicemie crescuta), hiperlipidemie(colesterol crescut), hiperlactodemie ( acidului lactic datorita in special tensiunii din muschi), iar cortizonul mai este responsabil si de o scadere a absorbtiei intestinale de calciu.

De ce simti tu nevoia sa elimini gaze? Datorita secretiei gastrice crescute.

De ce iti crete pulsul peste 100-120 batai pe minut? Pentru ca inima sa pompeze mai mult sange incarcat cu oxigen la organele solicitate : creier, si muschii, ambele aflate in tensiune.

De ce simti acea jena in piept? Pentru ca sub intermediul anxietatii inima este supra solicitata. Uneori din cauza asta p utem simti si intepaturi sau dureri in piept. Iar cu timpul, daca nu reusim sa eliminam stresul din viata noastra, sa eliminam anxietatea, ne putem slabi inima fara rost si putem ajunge la insuficienta cardiaca.

De ce simti acea stare permanenta de incordare? Pentru ca muschii sunt incordati sub incidenta stresului, sau cu alte cuvinte, "tensionati" (tensiune musculara).

De ce ai senzatia de slabiciune sau lipsa de energie? Pentru ca toate procesele care se intampla in organism in aceste momente, se intampla fara rost, fara sa fie nevoie, fara sa fie necesar, si probabil ca "peste limit", adica dureaza de ceva mai mult timp decat ar fi normal intr-o situatie de pericol real. Stresul este un consum foarte mare de energie, asa cum am incercat sa explic mai sus. Iar acest consum de energie "fara rost", te lasa, evident, fara puteri.

De ce nu te poti concentra? Pentru ca in momentul in care simti frica, evident ca numai la comenzile masinii nu te gandesti tu. Se spune ca atunci cand intalnim un pericol, de multe ori ne gandim la pericolul acela, si nu la posibilitatile de a-l evita. Probabil ca ai auzit ca majoritatea soferilor care intra in pom, vad doar pomul, si nu distanta dintre copaci prin care ar putea intra masina si astfel ar evita accidentul.

Intepaturile in piele sau senzatia de arsura pot fi semna ca mineralele nu ajung la muschi. In general, persoanele care trec prin astfel de situatii, au un nivel scazut de minerale in corp. Deoarece in aceste situatii se perturba pH-ul sanguin, devenind acid, si "manaca" mineralele bazice care sunt necesare pentru tamponarea acizilor. Spre exemplu, baze sunt calciul, fierul, magneziul, sodiul etc. Deci o concentratie scazuta de calciu si magneziu in corp, poate fi semn al anxietatii.

Analizele tale sunt bune, pentru ca organele tale sunt sanatoase. Problema poate fi stresul. In topul factorilor de stres din zilele noastre sunt decesul unei persoane dragi sau prieten apropiat, insatisfactiile personale, dorinta de a fi altfel decat esti, regretele, lipsa banilor. De multe ori sursa stresului este "ascuns" si se spune ca avem nevoie de psihoterapie. Eu cred ca doar fiind sicneri cu noi insine, sciind pe hartie lucrurile de care suntem multumiti si de care nu, si incercand sa schimbam situatia, nu mai e nevoie nici de medicamente nici de psihologi. Caci ce este un psiholog? Pana la urma, este o persoana calificata care te ajuta sa te intelegi tu mai bine pe tine, sa iti recastigi increderea in tine, sa te cunosti. Este bine sa faci psihoterapie, si chiar te ajuta. Acum depinde si de persoana psihologului. Stii, se spune ca medicul este mai intai de toate psiholog si ca majoritatea bolnavilor se fac repede bine daca le place cum sunt tratati de medic, daca le place persoana medicului. Ei vad in acesta o salvare.

Oricum, sunt multe de spus despre asta. Foarte multe. Eu am sa-ti dau niste sfaturi pe care le-am aplicat eu si m-am facut bine. Daca mai ai si alte nelamuriri, spune-mi. Si ai mare grija, sa te tratezi, epntru ca asta iti p oate dauna tuturor domeniilor vietii. Cel putin, pe a mea a facut-o "franjuri". Si sentimental, si familial, si in privinta relatiilor sociale, job, bani etc.

1. E important sa te relaxezi. S-ar putea sa faci parte din categoria de persoane de tip A ( cauta pe net si vezi daca te regasesti). Acestea se plang f des de imposibilitatea de relaxare, de faptul ca nu stiu ce anume ii relaxeaza. Asa eram si eu. Pe mine m-a ajutat sa descopar baia cu spuma :D lumanarile parfumate seara ianinte de a adormi, timp in care le aprind si pentru 30 minute stau si ma gandesc la ceva super frumos, ce mi-ar placea; muzica celtica gen Loreena McKennitt; florile, mi-am umplut camera de flori am peste 10 :D (le-am luat ieftin de la Carrefour cate 10-20 lei flaorea, dar da un aer super; e bine sa petreci timpul in natura si florile aduc natura maia proape de mine si indeparteaza oarecum greutatea "betoanelor". poti cauta si casete de self-development gen Tonny Robbins. Crede-ma, eu am facut de toate. Eram disperata. Vroiam cu disperarae sa ma fac bine si sa nu devin depenedenta de Xanax. De aceea am inceput sa studiez totul despre stres, anxietate, depresie, oboseala etc. Le aveam pe toate !!!!

2. Asa, dupa ce inveti sa te relaxezi, si iti dai seama ce iti place, incearca exercitiile de respiratie. O respiratie corecta te elibereaza de stres in procent de 80%. Nici nus tim noi cat de mult rau ne cauzeaza o respiratie deficitara si cat de bine de face o respiratie benefica. Poate ca auzi peste tot: "respira adanc, calm". Exact asa trebuie sa respiram.

3. Schimba-ti regimul de viata

4. Elimina stresul din viata ta

5. Fa sport. Eu cand am reinceput sportul dupa o perioada de sendentarism si "boala" de 2 anide zile, abia rezistam la banda 20 minute de MERS! doar mers. Apoi am ajuns sa alerg si 5 minute continuu. In prima faza, mergeam la sala cu pastilele dupa mine...

Oh, hai ca scriu un intreg roman. Daca mai vrei ceva sa sti, spune-mi. Sau oricine altcineva, daca mai doreste sa stie ceva poate sa ma intrebe.

Hai ai grija si adu-ti aminte ca esti sanatos tun !
0
13-01-2009, ora 04:51
Doru-am 26 de ani
Nu este medic/terapeut
Doru-am 26 de ani
Buna, In primul rand vreau sa va spun ca in momentul de fata sunt foarte fericit ca in sfarsit gasesc raspunsuri la toate problemele cu care ma confrunt cam de 2-3 ani. Sa va spun povestea mea: Sunt fumator de la varsta de 12-13 an(sau cel putin eram-nu am mai fumat de 10 zile si ce mi se pare cel mai important este ca momentan nici nu simt nevoia).Tot cam pe atunci am inceput sa consum si bauturi alcoolice.M-am confruntat cu stresul de la o varsta foarte frageda, respectiv de la varsta de 5 ani cand am ajuns pe bancile scolii..A fost o mare greseala facuta de parintii mei pe atunci care si-au justificat gestul prin faptul ca erau foarte ocupati si nu aveau cum sa ma lase singur acasa.Eu am 2 frati si o sora:unul dintre frati este cu 15 ani mai mare, sora cu 13 ani si celalalt frate cu 2 ani mai mare.Fiind apropiat de varsta cu unul dintre frati, parintii mei sau gandit pe atunci, ca acest lucru poate fi de ajutor si dupa mai multe discutii cu conducerea scolii am ajuns sa fiu coleg in prima banca cu fratele meu mai mare cu 2 ani.In primii 8 ani am de scoala am fost o persoana foarte linistita si in banca mea si la propriu, dar si la figurat ca sincer nici nu prea ieseam in pauze.Dupa ce am terminat Scoala Generala lucrurile au inceput sa se scimbe.Deoarece aveam doar aproape 13 ani parintii au incercat sa mai indrepte putin din greseala facuta in urma cu 8 ani si astfel au decis sa stau acasa pentru un an ca sa intru si eu un pic in rand cu lumea.Bineinteles ca imediat ce m-am vazut un pic mai liber am inceput sa o apuc pe alte cai, cu o viata un pic mai agitata si mai dezordonata.Dupa un an de zile am intrat la liceu si pot sa spun ca eram deja o alta persoana.Am rezistat doar doi ani de zile in acel liceu si asta nu din cauza rezultatelor ci din cauza tampeniilor pe care le faceam.Nu am ajuns atat de departe incat sa fiu exmatriculat dar dupa mai multe discutii cu Doamna Diriginta am ajuns la concluzia ca cel mai bine ar fi sa ma transfer la un alt liceu.Zis si facut.Am ajuns intr-un liceu unde aveam mai multi prieteni si mai apropiati.Aici am terminat in liniste liceul(tatal meu era profesor acolo :)) ) Am terminat liceul si a venit vremea sa plec la facultate.Bineinteles ca am ales sa plec la 700 km de casa, respectiv in Timisoara.Acolo am petrecut clipe foarte frumoase, dar am facut si foarte multe excese.Toate bune si frumoase(1 an de zile).Dupa aceea mi-am dat seama ca de fapt nu imi placea facultatea pe care o alesesem(Medicina Veterinara) si deoarece imi era si dor de prietenii pe care incepeam sa-i vad din ce in ce mai rar am decis sa renunt si sa ma intorc acasa(intr-un oras mai apropiat de orasul natal).Aici am intrat la facultatea de Litere(Jurnalism-Engleza)-de asta cred ca v-am plictisit cu toate detaliile astea, dar stiind ca este o problema psihica mi s-au parut destul de importante :)).Anii pe care i-am petrecut aici in caminele studentesti(si au fost vreo 6-ca de', acum nu m-am mai grabit )au fost pe cat de frumosi pe atat de plini de excese de alcool, tigari, distractii, petreceri etc.(si cand zic excese si ma gandesc acum nu imi vine sa cred cate puteam sa fac..).Acum parca sunt mos :)).Cum spuneam de 2-3 ani am inceput sa am toate simptomele pe care le-ati mentionat voi(atat Vasile, cat si Clauss, cat si tu Ingrid-care vad ca ai si raspunsuri si ce este cel mai important pentru mine este ca ele sunt si foarte imbucuratoare).Mentionez ca de 1 an de zile locuiesc cu parintii cu care ma cert aproape in fiecare zi(de cele mai multe ori se cearta intre ei si eu intru la mijloc..).Am facut zeci de analize de sange, ECG, RMN CEREBRAL.Toate au iesit foarte bine si din punctul asta de vedere sunt sanatos tun.La vreo 2 zile dupa revelion am inceput sa ma simt foarte rau.Initial am crezut ca am o problema cu inima deoarece ma durea foarte tare, imi amortise mana stanga complet si mai mult de atat acum 2 ani am fost diagnosticat cu arteriopatie periferica(insa fara sa mi se fi facut vreun ECG) si hipertensiune arteriala.Atunci mi-a fost prescris un tratament pe care trebuia sa-l tin permanent si sa fac un control la 6 luni.aaa...era sa uit..si sa nu mai fumez.Nici tratamentul nu prea l-am tinut decat pe ici pe colo, nici la controale nu m-am dus si nici de fumat nu m-am lasat(cand am ajuns atunci la doctor ma dureau foarte tare degetele de la picioare si oboseam la mers) cum de altfel se intampla si acum numai ca va spuneam ca deoarece m-am simtit foarte rau dupa revelion si am avut si un atac de panica m-am dus la un doctor cardiolog unde mi s-a facut un ECG si am fost examinat de Domnul Doctor.Acum surpriza a fost foarte mare pentru mine cand acesta mi-a spus ca ECG-ul a iesit foarte bine si ca el nu crede ca am arteriopatie periferica, ba mai mult de atat sa nu mai urmez tratamentul(care repet era unul permanent)deoarece acele medicamente imi pot face rau.Imediat dupa asta simtindu-ma la fel de rau in continuare(desi toate analizele au iesit foarte bine) am inceput sa caut pe internet si am inceput sa-mi pun diferite diagnosticuri care nu m-au dus nicaieri decat la inca 2 atacuri de panica.Pentru tot ce suspectam am facut analize care desigur au iesit foarte bine.Singura problema am descoperit-o in urma unei ecografii.Am ulcer gastroduodenal, dar ma asteptam la asta(nu de asta am avut atacurile de panica, ca de ulcer nu imi este frica).Fratele meu mai mare s-a tratat cu succes de aceasta boala.Desigur eu l-am intrebat daca celelalte simptome de care pomeniti atat voi cat si eu au fost vizibile si la el.Raspunsul lui a fost categoric NU.Si asa am luat-o de la capat cu vesnicele cautari si printr-o minune am dat de voi din prima.(nu mai suportam inca un atac de panica.:)) ) As vrea sa stiu Ingrid, daca se poate, daca tu chiar ai scapat de dureri si de amorteli.Dupa cum spunea si Clauss, durerile cele mai mari le simt dupa ce mananc, la fel si amortelile la maini(din umar), iar durerile la picioare de la mers(recunosc ca sunt foarte sedentar).Mentionez si ca am mai mereu picioarele foarte reci.Am facut experimente si in ceea ce priveste tensiunea arteriala.(am un aparat electronic care masoara tensiunea).Cand am picioarele reci(mai mereu ) am tensiune 14, 15, 16, 17 cu 10, daca am picioarele calde 14 cu 10, iar daca stau intins in pat indiferent de picioare 11, 12 cu 7(stiu solutia ar fi sa stau numai intins in pat:)) ).Un ultim lucru:Doamna Doctor care mi-a facut ecografia mi-a spus ca am muschiul pieptului facut "zob".Din aceasta cauza nu trebuie sa ma mai enervez si sa scap neaparat de stres.
0
14-08-2011, ora 15:28
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Nu mai dati vina pe stres, el exista si a existat dintotdeauna, cele descrise apar in diminuarea sau lipsa unor B-uri din alimentatie, cititi si documentati-va, organismul raspunde si va da de stire cand ceva nu ii convine.
0
14-08-2011, ora 15:29
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
ori alimentatia nu aduce destul aport de b-uri ori anumite organe in special stomacul nu metabolizeaza mineralele si vitaminele, faceti analize pentru stomac, colon si ficat.
0
20-08-2011, ora 12:57
Daleh
Nu este medic/terapeut
Daleh
Si eu am avut probleme asemanatoare si alte probleme de sanatate si am fost la un cabinet de biorezonanta in Bucuresti, cabinet lotus si pot spune ca ma simt mai bine si probleme care le aveam mi s-au ameliorat.Va recomand si voua o investigatie cu biorezonata, nu cred ca aveti nimic de pierdut si costurile nu sunt mari deloc.Nu sunt singura care a apelat la o astfel de tehnica, mai ales ca nu prea aveam incredere in tehnicile acestea, dar biorezonata e o metoda de investigare a problemelor de sanatate destul de precisa si produce ameliorari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici