ma suspectez de apendicita, cateva intrebari despre operatie | Forumul Medical ROmedic

ma suspectez de apendicita, cateva intrebari despre operatie

25-12-2008
Alin_tigerus
Nu este medic/terapeut
Alin_tigerus
Buna ziua.Din start va spun ca am deschis cateva topicuri cum ca ma suspectat de hernie ca ma durea piciorul in partea inghinala dar m-am convins, nu am nici o umflatura la nivelul testiculelor sau zonei inghinale.
M-am gandit la o apendicita mai ales ca sunt foarte inrudite:deci sa va zic simptomele apoi am cateva intrebari legate de operatie.De 2 saptamani ma doare in partea inghinala cand ridic picorul, ma ridic din pat etc.Dar ma doare si osul de la sale sau solduri adica cand apas si oleaca langa el dar apendicita e mai jos nu?Mi-e foarte frica de operatie si am cautat simptomele de pe internet.Nu am greata, voma, temperatura e36 cu 8, 36 cu 4, cu 3 etc.Cred ca am niste mici intepaturi in zona aceea dar nu sunt sigur deoarece sunt foarte mici si e posibil sa fie de la subconstientul meu.Eu stiam ca la apendicita te doare tare in partea aceea si stii sigur cand e apendicita, stiam ca iti amorteste piciorul, ca te doare spatele pe mine nu ma doare nimic.Ma doare stomacul mai mereu pe mine, am luat multe antibiotice la viata mea si cred ca din cauza asta..dar oricum nu am discomfort..pot sa dorm linistit, deci nu e nimic insuportabil dar cand ridic piciorul durerea e clara si cand merg accentuat.

O intrebare in legatura cu operatia:Eu am astm bronsic si chiar din cauza lui am avut multe raceli la plamani, si racesc repede, sunt alergic si la praf etc.Cum trebuie facuta anestezia?totala sau partiala?Ma gandesc ca la totala sa nu ma mai pot trezi, mie mi-e frica de spitale fiindca am amintiri urate, va rog sa ma ajutati.Care sunt simptomele clare la apendicita?Daca te mai inteapa oleaca acolo ce este?Eu am si nisip la rinichi.
Ce riscuri exista la anestezia partiala, de la jumate in jos?
Va rog sa ma ajutati si sa imi dati dvs niste informatii despre apendicita, dvs ca sunteti medici pentru ca pe internet nu prea m-am lamurit.MULTUMESC SI CRACIUN FERICIT VA DORESC.
3 comentarii
0
25-12-2008, ora 15:02
Theresa
Nu este medic/terapeut
Theresa
Buna ziua! Astmul este destul de grav dar asta nu inseamn ca trebuie sa stati acasa ci dimpotriva aveti nevoie de un dignostic corect in ceea ce privesc banuielile dumneavoastra de apendicita. Cu apendicita n.ar trebui sa va jucati ca se poate da intr.o faza grava =PERITONITA deci deplsati.va cat mai repede la spital daca durerile persista si teama nu are de ce sa va fie bineinteles veti primi o doza de anestezie in functie de celelalte afectiuni pe care le mai aveti [astmul bronsic] dar si in functie de greutatea dumneavoastra corporala.Din cate stiu anestezia este generala.Pentru intrebarile dumneavoastra referitor la simptome, ele nu sunt niciodata la fel in toate cazurile de acee durerea in partea dreapta a abdomenului suspecteaza inflamatia apendicului dar nu neaparat de aceea sunt necesare analizele de sange si controlul medicului.Iar in cazul in care consumati antibiotice s.ar putea pe moment sa va amelioreze si sa va induca in eroare.Infectiile urinare dau si ele dureri cu radiere in partea dreapta dar nu/i musai.Cam atat.Multa sanatate !
0
25-12-2008, ora 15:27
Alin_tigerus
Nu este medic/terapeut
Alin_tigerus
Multumesc mult d-na Theresa.De simtit ma simt bine adica as putea sa dansez sau sa fac orice fel de activitate, cand alerg nu ma doare piciorul acela, doar cand il ridic, febra nu am, greata nu, discomfort nu, am terminat acum o zi antibioticele.Mie sa nu ma trimita acasa medicul pentru ca ma vede normal.Dar de 2 saptamani ma doare cand ridic piciorul si osul din solduri.M-am gandit ca e de la altceva de la rinichi poate, ma gandeam ca la apendicita nu te simti asa de bine, am sa merg la doctor, ma ingrijoreaza situatia cum ca in perioada aceasta nu sta nimeni sa imi faca operatia sau sa ma verifice daca am apendicita.Daca o sa imi fie rau tare sau la primul semn de amorteala ceva mai grav am sa merg la doctor.Multumesc mult si Craciun fericit.
0
25-12-2008, ora 15:28
Alin_tigerus
Nu este medic/terapeut
Alin_tigerus
Si inca ceva, o cunostinta de a mea a facut anestezie generala, totala avand astm bronsic acum vreo 7-8 ani si nu s-a sesizat la medic iar medicul a inceput sa mustreze familia cum ca nu i s-a spus nimic.Eu nu cred ca la astm bronsic se face totala fiindca e problema cu plamanii, respiratia.MULTUMESC MULT
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antibioticele pot înlocui operaÈ›ia chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienÈ›ii cu apendicită este sigură È™i reduce necesitatea intervenÈ›iei chirurgicale
  •