ma ustura ochii

24-03-2011
florinel77
Nu este medic/terapeut
florinel77
Buna seara, am 34ani, 1.75, 62kg, este prima data cand scriu si eu pe acest forum.va rog sa-mi raspunda cineva daca se poate ca mau terminat urmatoarele simptome aparute de 3 saptamani.
ma ustura foarte tare ochii, cateodata imi curg ochiisi ma ustura si mai tare parca mi-ar fi curs apa cu sare in ochi, ma deranjeaza si lumina da nu foarte tare.
din causa usturimii la ochi nu mai pot sa conduc masina ca cand ma concentrez la drum sau la un obiect imi apare imedeat obiecte parca as avea cioburi in ochi.Ma ustura ploapele de sus cand stau la soare, dimineata cand ma trezesc ma ustura si cam o oara nu vad prea bine.Cand clipesc simpt cum imi scartie globurile oculare noaptea cand este liniste chiar se aude scartaitul.
Ma ustura si nasul adica narile pe interior cand respir pe nas parca as respira aer ferbinte.
am fost la ORL nimic, 2 controale la oftalmologie cabinete diferite nu am nimic, la neurologie nimic, nu stiu ce sa mai fac poate aici gasesc un raspun sau un doctor ar putea sa-mi dea un raspuns
VA MULTUMESC.
3 comentarii
0
03-04-2011, ora 07:38
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Ok, eu m-as gandi si la ochi uscati in cadrul unui sindrom Sjogren si ar trebui sa faceti investigatii la Reumatologie; va recomand lacrimi artificiale pe baza de acid hialuronic, 1 picatura in amandoi ochii cand apare senzatia de usturime, iar seara, inainte de culcare, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior de lubrifiant cu acid hialuronic;folositi ochelari de soare, iar pentru tegumentul pleoapelor si fetei, aplicati o crema hidratanta hipolaergenica de 2 ori pe zi.dupa igiena locala cu un sampon pentru bebelusi " no tears"; numai bine
0
08-04-2011, ora 19:49
florinel77
Nu este medic/terapeut
florinel77
Buna seara doamna doctor, multumesc pentru raspuns.Am facut analizele:VSH, Factor Reumatoid, Fibrinogen, Proteina C Reactiva, si celelalte analize buna, am fost la Reumatologie acolo doctorula spus ca nu am nimic, cu LACRIMI ARTIFICIALE se pare ca nu da randament, ce boli ar putea sa afecteze ochii.Mai interesant aseara pe la ora 3:15 ma-m trezit aveam impresia ca umbla cineva la masina, cand ma-m ridica ma uitam afara si blocurile din fata le-am vazut inclinate intro parte, adica cum ar fi un stalp indoit.Dimineata speriat am dat fuga la oftalmolog iarasi control nu mi sa gasit nimic la ochi, ce ar putea fi va rog daca puteti sa-mi dati un sfat.multumesc.
0
16-04-2011, ora 11:50
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Deformarea imaginii se numeste metamorfopsie si apare in afectiuni ale maculei ; iti mai recomand un camp vizual, OCT de macula; Poti folosi in loc de acid hialuronic si Corneregel;numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: