mai multe intrebari despre logest

27-04-2008
livialst
Nu este medic/terapeut
livialst
am inceput sa iau logest pe data de 19 aprilie. primele zile a fost abundenta apoi cate putin.ieri, 26 a inceput sa-mi curga din nou.. este vr eun motiv de ingrijorare?
2. logest interfereaza ku alcoolul si tutunul?
3. dupa cat timp de la luarea primei pastilutze pot sa am contact sexual neprotejat? mentionez k este prima data cand iau anticonceptionale
7 comentarii
0
29-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Acea sangerare este un raspuns al organismului la administrarea anticonceptionalelor.
Cat timp administrati Logestul este indicat sa nu mai fumati.
Puteti avea contact sexual imediat dupa ce nu mai aveti sangerare, pentru ca oricum prima pastila o luati cand sunteti la menstruatie.
Toate cele bune.
0
29-04-2008, ora 00:00
livialst
Nu este medic/terapeut
livialst
multumesc mult pt raspunsuri.

inca o intrebare. dak am avut ieri, 28 apr (adik dupa o saptamana shi 2 zile de la inceperea anticonceptionalelor), contact sexual.exista vreo posibilitate sa raman insarcinata? ar trebui sa iau pastila de a 2-a zi (postinor 2)
0
29-04-2008, ora 00:00
livialst
Nu este medic/terapeut
livialst
mentionez ca inca imi curge cate putin.
0
29-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Nu trebuie sa luati Postinor, daca luati pilulele regulat nu este nici o problema.
Toate cele bune.
0
29-04-2008, ora 00:00
livialst
Nu este medic/terapeut
livialst
multumesc din tot sufletul
0
16-01-2011, ora 16:19
unik_kittutza
Nu este medic/terapeut
unik_kittutza
Buna ziua.
am si eu o nelamurire, va rog frumos daca puteti sa -mi raspundeti.
Am inceput sa i-au anticonceptionale..am terminat tableta de 21 de pastile dar din neatentie nu am facut pauza de 7 zile si am inceput o noua tableta din prima zi de ciclu adica a 3 zi de pauza.este o problema daca am luat asa si nu am asteptat sa treaca 7zile?
am intrebat la farmacie si mi s-a spus ca nu este nici o problema si ca pot sa continuii sa i-au asa..
dati-mi va rog un raspuns.
va multumesc
0
20-01-2011, ora 16:14
110987
Nu este medic/terapeut
110987
Buna ziua,

Va rog frumos sa-mi spuneti daca este normal ce mi se intampla. Am facut test Papanicolau si a iesit bine, nu am nició infectie si am hotarat sa iau anticonceptionale. Medicul meu mi-a recomandat Logest. Am luat din prima zi de menstruatie Logest ( prima zi fiind pe 14 ianuarie). Pe mine in mod normal ciclul ma tinea maxim 5 zile, insa am observat ca astazi desi sunt in a 7a zi de cand iau Logest, inca mai am mici scurgeri de sange, de culoare deschisa. Este normal sa am aceste mici sangerari ? Pot face sex in aceasta perioada ? Nu ma simt rau, simt ca menstruatia mi s-a oprit dar nu inteleg de ce mai am aceste mici sangerari si mi-e teama sa nu devina abundente daca fac sex.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •