maladia sever

16-10-2008
nicoleta97
Nu este medic/terapeut
nicoleta97
Baietelul meu de 10 ani a avut o cadere in calcaiul drept, dupa care a acuzat dureri cateva zile.Au trecut, dar cand si cand, la mers mai mult pe jos, il supara piciorul.Simte o usturime in os.In urma unei radiografii i s-a pus urmatorul diagnostic:necroza epifizei posterioare calcaneu drept consecutiv cu turtirea nucleului posterior calcanean, accentuarea intensitatii structurii trabeculare si fragmentarea lui (maladia sever).Dl. Dr. ne-a recomandat sa punem piciorul in ghips.Va rog, spuneti-mi daca exista alta solutie.Se poate amana pana la vacanta de vara a.i. sa fie repausul complet?
8 comentarii
0
16-10-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Diagnosticul evocat de D-voastra este pe deplin posibil, insa nu trebuie exagerata gravitatea lui.
Tratamentul trebuie inceput acum si nu amanat pana la vara; tratamentul va fi adaptat in functie de diagnostic (talalgiile posterioare pot avea numeroase cauze si nu numai maladia Sever).
Va stau oricand la dispozitie.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
10-01-2011, ora 13:18
romario_71
Nu este medic/terapeut
romario_71
baiatul meu are 13 ani si a fost diagnosticat azi cu maladie Sever.I s a interzis orice activitate sportiva chiar daca el practica kung fu de 4 ani.Nu ni sa prescris nici un fel de tratament decat scutire medicala pentru educatie fizica.Medicul din Mangalia a spus ca durerile vor continua pe timpul cresterii.Exista vreo modalitate sa mai poata continua antrenamentul fara sa _l doara picioarele?avem mare incredere in experienta d voastra.Va multumim
0
10-01-2011, ora 22:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singurul tratament cunoscut al acestei afectiuni este evitarea oricarui sport pe o perioada de 6-48 de luni.
Nerespectarea acestei prescriptii va cauza serioase neplaceri pentru tot resul vietii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
11-01-2011, ora 09:33
romario_71
Nu este medic/terapeut
romario_71
Buna ziua,
Va multumim mult pentru raspunsul d voastra atat de promt..Nu vreau sa fiu obraznic dar nici macar la inot nu putem merge?va multumesc,
0
11-01-2011, ora 10:04
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aveti tot dreptul la informare.
Inotul il poate practica fara probleme, nefiind un sport agresiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-01-2011, ora 20:24
alexbeciu
Nu este medic/terapeut
alexbeciu
Buna tutorur!
Ma numesc Beciu Alexandru si am 12!Practic inotul de performanta de la varsta de 5 ani.De catva timp a inceput sa ma doara genunchiul stang mai precis putin mai jos de rotula.Astazi dupa antrenamentul de inot am mers cu mama mea la un medic primar specializat in chirurgie si ortopedie pediatrica.Am fost diagnosticat cu Maladie Sever!
Scuzati-ma ca mai deschid inca un subiect cu aceasta boala a oaselor dar mi-a fost recomantad sa fac Fizioterapie 10 sedinte, timp de 6 luni sa iau cate o pastila de Osteocare pe zi si interzis antrenamentele de inot.
Va cer sfatul in privinta tratamentului si de ce nu mai pot merge la antrenamente macar de 3 ori pe saptamana!
Va multumesc!
0
22-01-2011, ora 20:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Maladia Sever se manifesta la nivelul calcaneului (calcaiului).
Imediat sub genunchi se manifesta apofizita tibiala anterioara (maladia Osgood-Schlatter).
Tratamentul consta in evitarea stricta a sportului timp de 6-24 luni, in rest toate masurile sunt inutile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
22-01-2011, ora 20:48
alexbeciu
Nu este medic/terapeut
alexbeciu
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Boala Sever

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: