Mama mea de 78 de ani se sufoca

27-07-2011
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Mama mea de78 de ani se sufoca[ nare aer] si senzatia de zbatere a abdomenului si
intestinelor incepind de la ora 9 dimineata-asta in fiecare zi[asta o afecteaza mult deorece a fost o persoana activa, iar acum nu poate munci. La un control i sa facut o
Ecocardiografie trastoracica unde i sa gasit - Hiprotrofie v etriculara stinga usoara
Alero, aortica, Insuficuenta mitralla gr. 2 degenerativa, Insuficienta aortica gr 1 degenerativa
grr. 1.
Aceastaa sufocare ii da o stare de neliniste si anxietate, i sa recomandat Miofilin.Rytmomorn, Atacand si Extraveral Va rog sa ma sfaatuiti ce sa facce prooduse sa iau, unde sa ma adresez!
Multumesc!!!
14 comentarii
0
27-07-2011, ora 18:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Trebuie sa urmeze neaparat tratamentul indicat de cardiolog! Poate apela si la psiholog/psihiatru daca are in continuare stari de neliniste, anxietate, dar in niciun caz sa nu renunte la ce i-a recomandat cardiologul. Si la orice medic mai merge sa arate ce diagnostice are si ce tratament ia.
Sanatate!
0
29-07-2011, ora 13:16
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Multumesc pentru sfat.dar nu inteleg de unde vine acesta satare de rau din fiecare dimineata si care cedeaza spre
seara dupa ce ia 3-4 Miofilin, Rytmmorn.Xanax-are si greturi[ indifernt ce maninca] are mil la fiere.fiere lenesa.Cum
poate elimina acest mil{venin], ce sai dau din medicina naturista?
Multumesc,
0
29-07-2011, ora 15:18
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Daca intr-adevar are probleme cu fierea, se poate lua in timpul meselor Colebil, de la farmacie. Dar ma feresc sa spun despre medicatie, un gastroenterolog ar trebui sa-i spuna ce sa faca, pe baza analizelor pe care le-a facut.
Numai bine!
0
29-07-2011, ora 19:35
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
A fost la un gastroenterolog, a facut colonoscopie-normal, , endoscopie-are 2 rani mici.pilor permiabil EKG-normal, a facut
Ecocardiograffie transtoracica-i sa gasit insuficienta mitrala si aortica gr.1-2 degenerative, are colita,
Orice maninca ii vine rau de nu poate sta in picioare-i sa gasit si Helicobacter pylori-4, 44 um-e mult sau putin ce ziceti?
a facut si o biorezonanta de unde i sa dat Oregano oil, Paraprotex, Rodhilion, Leticina
Ce sa fac, cui sa ma adresez-poate la naturisti?
Multumesc,
0
29-07-2011, ora 19:46
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
PS- are pietre mici la fiere[ reflectogene] insa mal mult[ veinin] cum sa-l eliimine?
Multumesc,
0
29-07-2011, ora 20:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu exista venin...poate are bila (fiere) multa secretata de colecist, pentru care trebuie sa ia antiacid.
Acum, ca ai scris exact rezultatul analizelor E CLAR ca pe langa cele ce tin de inima si de anxietate(psihic) trebuie sa se trateze ca are in stomac o bacterie Helicobacter Pylori, care trebuie readusa la sub 1, 0 !
Gastroenterologul trebuie sa-i dea tratament, sau naturist, e bun Mastic Gum, dar e cam scump. De asemenea, poate sa ia Venter, de la farmacie, dimineata, inainte de culcare si cum i se mai prescrie, anihileaza din "veninul" de care spui.
Pana cand are bacteria aia in stomac nu trece nici aciditatea si nici starea de voma si tot ce ai spus.
I-ar face bine sa bea, caldut, cu inghituri, pe parcursul unei zile, o cana de ceai facut din coaja de stejar. Il fierbi bine pana devine apa rosie si apoi caldut sa-l bea.
Sa evite prajeli, cruditati si acidulate.
Cu rabdare se vindeca, dar i-ar trebui un gastroenterolog care sa-i dea tratament specializat.
Sanatate si da semn daca vrei.
0
02-08-2011, ora 17:05
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
Multumesc pentru sfat electrica!
Gastro enterologu nu ia dat nimic in afara de Controloc, Duspatalin pentru aciditate-acum nu are acid si la insistetele mele a facut un test pentru H.pylori iar apoi ia dat antibiotice pentru helicobacter-7 zile iar apoi ia zis ca toata lumea
are helicobacter.
Apoi deorece durerile abdominale, intestinale, greata contiinuau am facut o birezonanta unde i sa dat Oregano oil, Paraprotex, Rodiuhilion, Leticina--acum durerile au disparut insa ramine greata si raul general si constipatia apoi mai
e sufocarea.
Ce tratament naturist sa ia?
Multumesc si D-zeu sa ajute pe toti care au nevoie!!!
0
02-08-2011, ora 17:36
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Deja ia destule naturiste, poate are starea asta pana ii trece din bolile pe care le are. Sufocarea poate fi pe fond psihic, nervos, sa ia tratamentul cum i s-a dat. Tot numai gastroenterologul ii poate spune daca e de la fiere sau daca ar trebui sa faca si colonoscopie.
Sanatate si Doamne ajuta!
0
02-08-2011, ora 19:04
adin12
Nu este medic/terapeut
adin12
PS. Dar valurile de caldura de unde vin?
Multumesc,.
0
02-08-2011, ora 19:17
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Probabil de la anxietate, pentru care am inteles ca i s-au dat deja medicamente, e bine sa le ia.
Stiu ca e greu de crezut, dar unele suferinte psihice dau manifestari fizice atat de reale.
Trebuie sa aiba grija si ce mananca, sa tina regim fara grasimi, cruditati, acide. Sa ia tratamentul pentru stomac dat de medic si o sa-si revina, bacteria din stomac da voma, starea rea de dimineata si slabiciunea, in general.
0
04-10-2011, ora 09:07
alex_ionescu
Nu este medic/terapeut
alex_ionescu
To ce pot sa va sfatuiesc este sa ii faceti un control amanuntit, pentru ca problemele astea cu inima pot duce la ce e mai rau in orice momen. am auzit de un spital foarte bun la Brasov, Clinicco foarte modern ce face tot felul de consultatii de ultima generatie si ca medicii se implica foarte mult.
0
10-11-2011, ora 10:06
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
buna ziua.
am nevoie de un sfat pentru situatia urmatoare:
ieri seara, dupa ce am ajuns acasa de la serviciu si am mancat, m-am asezat la tv si dupa o jum de ora am inceput sa am niste batai mai puternice de inima, cred ca si neregulate. Mi se mai intampla cateodata asa, seara dar trece repede, cateva minute si nu sunt foarte suparatoare. Ieri, insa, au tinut cam 20 de minute sau chiar mai mult, dupa care am simtit o oboseala puternica, cu durere de cap, ca o presiune, apoi si de urechi, ameteala, privirea imi era in ceata si mi-a amortit usor mana stanga.am baut apa cu zahar si cred ca dupa inca 10-20 de minute mi-au trecut toate simptomele, mai putin oboseala. Am adormit dupa acest episod, pe la 9 seara si m-am mai trezit abia de dimineata.

imi puteti spune daca e cazul sa ma alarmez sau pot pune acest episod pe seama oboselii si/ sau a incercarii de a ramane gravida (nu am inca un test care sa imi confirme acest lucru)?

PS am 30 de ani
0
10-11-2011, ora 16:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Normal ar fi sa faci un consult cardiologic (EKG, eventual ecografie) si neurologic. Cu atat mai mult cu cat iti doresti o sarcina, fa aceste investigatii, plus analize de sange indicate de medicul de familie. Daca astea ies bine si n-ai probleme endocrinologice, atunci poate fi de la oboseala sau stres.
Sanatate!
0
23-11-2011, ora 23:14
Dr. Alexandru Cristian Ion
Cardiologie, Bucuresti
Dr. Alexandru Cristian Ion
Buna seara
Voi incerca sa va ofer un raspuns, cu mentiunea ca optim ar fi sa fiti consultata de un medic
Asocierea clara cu masa a palpitatiilor si a asteniei de care vorbiti orienteaza asupra unei esofagite de reflux sau a unei hernii hiatale.Recomandarea ar fi sa incepeti totusi cu o evaluare cardiologica, ECG, ecocardiografie si holter ECG, concomitent cu explorarea prin endoscopie digestiva superioara
Chiar si daca nu aveti dureri sugestive de esofagita de reflux aceasta se poate manifesta strict prin palpitatii postprandiale, motiv pentru care ar fi indicata explorarea endoscopia.
In speranta ca v-am putut fi de ajutor, va doresc multa sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.