Mana in atela ghipsata

22-05-2015
bogdan g.
Nu este medic/terapeut
bogdan g.
Buna ziua! acum 5 zile am cazut pe cotul drept. Durerea nu era insuportabila dar am fost la urgenta unde nu prea m-au lamurit ce am. Nu puteam misca din cot antebratul in nici o directie maxim.Nu am putut nici sa intind bratul pentru radiografie cum trebuia, simteam cum ma tin muschii. Au spus ca nu am nimic la oase si nu a trebuit nimic asezat la loc asa ca mi-au pus mana in atela gipsata si mi-au spus sa iau Tador si Omez. Nu au spus ce perioada ar trebui sa stau pentru vindecare sau ce am exact. In cat timp ar fii indicat sa scot ghipsul (pentru ca incepe sesiunea si am nevoie de mana dreapta pentru a scrie) ? este posibil sa primesc informatii despre ce s-a intamplat pe baza detaliilor date? Multumesc!
4 comentarii
0
22-05-2015, ora 08:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In cazul traumatismelor cotului, gipsul este mai degraba daunator:
- fie este o fractura grava, care trebuie operata (paleta humerala, olecran), iar miscarea cotului se reia rapid dupa operatie;
- fie este o fractura ceva mai "simpla", cum este fractura capului/colului radial, unde imobilizarea gipsata este chiar daunatoare.
Prin urmare, problema D-voastra este mai mult una de diagnostic: va sfatuiesc sa recurgeti la un second-opinion, deoarece mentinerea imobilizarii gipsate va duce la blocarea definitiva a cotului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-05-2015, ora 12:41
bogdan g.
Nu este medic/terapeut
bogdan g.
Buna ziua!
Am scos ghipsul si fata de acum 5 zile (data loviturii) s-a recapatat din mobilitate dar nu o pot strange si intinde complet. Nu este vanata si nici nu ma doare doar in cazul in care o fortez.
Din ce am mai citit pe site-uri si blog-uri lumea spunea ca nu are mobilitate la cot in urma unei luxatii si a trebuit sa stea cu mana in ghips dupa care au urmat o perioada de exercitii pentru recapatarea mobilitatii si fortei musculare.
Din pacate o sa ajung abia luni la control la un medic de specialitate. M-ati pus pe ganduri cu ce ati spus despre cele 2 tipuri de fractura. Daca ar fii fracturat cotul nu as avea dureri mult mai mari din moment ce stau asa de 5 zile ? Nu ar trebui sa apara semne cum ar fii vanataile sau umflaturile?
Multumesc!
0
22-05-2015, ora 12:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Probabilitatea majora este a unei fracturi de col/cap radial, situatie in care imobilizarea gipsata este proscrisa.
Fractura colului/capului radial necesita multe luni de kineto-terapie sustinuta, in vederea redobandirii mobilitatii normale a cotului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-05-2015, ora 12:58
bogdan g.
Nu este medic/terapeut
bogdan g.
Multumesc mult pentru raspunsuri! voi merge in cel mai scurt timp la un control.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.