Mana umflata dupa operatie

23-10-2008
gabriel79
Nu este medic/terapeut
gabriel79
Mama a furit o operatie de cancer la san.de atunci mana dreapta este foarte umflata, cam de doua ori mai mare decat stanga.sanul ia fost extirpat in totalitate.se mai poate face ceva ca mana sa revina la normal?sau cat de cat la normal.va multumesc anticipat!!
7 comentarii
0
24-10-2008, ora 05:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
La mana mama are un limfedem, adica limfa nu mai poate circula in regiune, ramane blocata si se produce umflarea ei.Asta datorita faptului ca nu a stat linistita cu ea dupa operatie sau dupa citostatice si cobaltoterapie [daca a facut] si a facut efort.Doar imunostimulatoarele naturiste cred ca o mai pot ajuta.Contacteaza Centru de Consultanta naturopata din Bucuresti sector 1; au si magazin propriu si au acolo produse foarte bune pentru bolnavii de cancer.Numai bine!
0
30-10-2008, ora 15:51
drmaher
Nu este medic/terapeut
drmaher
imi pare rau cand aud de tratamente naturiste mi se pare ca a trecut vremea bunicilor, in fine bratul gras intradevar apare post mastectomie radic. tip madden dar nu la toate pacientele, oricum tratament nu exista fiind ca limfedemul apare din cauza limfa adenectomie axilara statiile 1, 2 3,.dar se poate ameliora prin intai trebuie sa luati detralex sa nu faceti efort cu mana operata sa nu va intepati sa incercati sa redicati bratu tot timp si sa faceti masaj cu miscarii spre axila.
0
12-01-2009, ora 16:33
Sil_sil
Nu este medic/terapeut
Sil_sil
Eu va recomand pe langa medicamente sa faca drenaj limfatic. E importan ca, in cazul limfodemului sa se ia masuri din timp. Cunosc cel putin doua doamne cu masectomii care pe langa medicamente au facut drenaj limfatic si au fost foarte multumite de rezultate. Daca aveti nevoie de mai multe detalii contactati-ma -
0
25-05-2009, ora 17:48
limfedem
Nu este medic/terapeut
limfedem
La un spital din Budapesta unde exista si sectie de limfologie, pacientii sunt invatati sa isi faca drenaj limfatic singuri, sa isi puna fese compresive.Medicamentele nu ajuta, atentie nu se fac injectii in bratul afectat nu se ia tensiunea, nu se recolteaza analize din acest brat..Doresc sanatate mamei dvs.
0
29-12-2009, ora 19:34
CARMEN001
Nu este medic/terapeut
CARMEN001
Buna deci am fost operata la sanul stang in 14 iulie 2008 si a inceput prima data sa ma doara mana dreapta in aprilie 2009 cu dureri mici dar nu se vedea ca este umflata apoi am fost la medic la urgente si a spus ca nu am nimic au spus poate am facut o lucsatie si mia dat o crema FASTUMGEL. Apoi nu ma mai durut deloc mana dreapta si acum de pe 14 decembrie pana la prezent 29 decembrie ma doare si se vede ca este umflata decat mana stanga. Se poate oare din cauza operatiei la sanul stang?Si daca da de ce la mana dreapta si nu la stanga ? Sau poate cancerul a ajuns la oase? Mie doctori miau spus dupa ce mam operat ca nu mai am deloc cancer era doar la inceput si momentan pentru prevenirea cancerului iau NOLVADEX pentru ca cantru sa nu mai apara timp de 5 ani
0
13-01-2010, ora 19:16
MIRELLA FLO
Nu este medic/terapeut
MIRELLA FLO
Buna seara, mama mea a fost operata de un cancer la sin, acum 1an si 2luni.de atunci face un tratament de citostatice si ea foarte multe pastile. De o luna de zile i sa umflat mina stinga si o are amortita, iar piciorul sting la fel i se inmoaie si nu poate sa mearga. Are vre-o legatura durerile miinii si a piciorului cu citostaticile???* EXISTA VRE-UN TRATAMENT NATURIST PT A SE VINDECA???Va multumesc anticipat...
0
10-05-2010, ora 16:48
stonic
Nu este medic/terapeut
stonic
buna seara, am o colega operata la san de cancer, dupa operatie i sa administrat un tratament ptr intreruperea ciclului de 3 ani nu mai are ciclu, astazi de dimineata ia venit ciclu.Este fff speriata poate cineva sa ma ajute si sa o ajute cu un sfat sau o parere, cat este de grav? va multumesc si astept un raspuns.SANATATE

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sânii
  • Auto-examinarea sânilor
  • Metode de ridicare a sanilor fara operatie
  • Estetica sânilor
  • Mastopexia - Operatia pentru ridicarea sanilor (lifting-ul sanilor)
  • Mastectomia preventivă
  • Cancerul la sân – o amenințare care poate fi prevenită
  • S-a descoperit enzima care controlează metastazarea cancerului de sân
  • MIT: Antiperspirantele sunt o cauză a cancerului de sân
  •