mancarime anala

02-12-2007
aiv2000
Nu este medic/terapeut
aiv2000
Buna ziua!

Am o problema mare si nu o pot discuta cu nimeni pentru ca mi-este rusine. De mai mult de un an am mancarimi foarte mari in anus. Ma scarpin uneori pana la sange. Ce este aceasta? Se poate trata fara a merge la medic?
2 comentarii
0
02-12-2007, ora 00:00
LM
Nu este medic/terapeut
LM
pt aiv2000/ uite articol din acest site,

Prurit anal

inapoi

Termeni inruditi: Mancarimi anale, Prurit anal, Eritem fesier



Pruritul anal se datoreaza unei iritatii a pielii din jurul anusului, insotite de dorinta de a se scarpina. Intensitatea mancarimilor creste datorita umezelii sau presiunii. Atunci cand este deosebit de intens, pruritul anal provoaca dureri insuportabile si senzatii de arsura. Scarpinarea nu face decat sa inrautateasca lucrurile. Tratamentul pruritului anal consta in bai locale caldute, care sa nu irite pielea. De asemenea, hartia igienica poate fi inlocuita cu servetele umede. Aplicarile locale de cortizon crema pot reduce inflamatia si pruritul, desi utilizarea indelungata de cortizon poate afecta pielea. Daca pruritul anal persista, trebuie consultat medicul pentru a se identifica cauza.


Cauzele pruritului anal:
Fisura anala
Eritem fesier
Hemoroizi
Lichen plan
Oxiuroza
Psoriazis



Alte cauze ale pruritului anal:
Fistula anala
Condimente
Infectie cu ciuperci (Candida)
0
11-12-2007, ora 00:00
invinge
Nu este medic/terapeut
invinge
buna ziua,
va rog frumos ajutati ma,
am o fractura la coloana undeva la baaza gatului, nu stiu sigur fiindca trimiterea mi a ramas la o clinica,
ideea e ca eu sunt claustrofob si nu am rezistat in tunel, stie cineva o alta clinica cu aparat pentru claustrofobi ?mentionez ca eu stau in curtea de arges si caut cat mai aproape ca orice om bolnav si care nu rezista la drumuri lungi,
acu daca nu gasesc la bucuresti ma duc oriunde.cine are informatii il rog sa mi scrie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.