Mancarime de piele dupa baie

30-09-2007
Gaby38
Nu este medic/terapeut
Gaby38
Buna ziua,

De aproximativ 2 luni ma confrunt cu urmatoarea problema: la cateva minute dupa ce fac baie incepe sa manance pielea ingrozitor. Zonele afectate sunt:mainile, picioarele, pieptul, spatele. Pe piele nu mi-a aparut nimic, nici pete. ni bubite, nici iritatie. Precizez ca am schimbat mai multe tipuri de sapun, dar situatia este acceasi: mancarime intensa de piele dupa fiecare baie, pentru un interval de cel putin jumatate de ora.
Daca ma poate ajuta cineva cu o parere, orice informatie este binevenita.
Multumesc,
Gaby
39 comentarii 12 Înainte ›
0
30-09-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Buna.Eu am o problema asemanatoare, doar ca mie imi apar niste puncte rosii si la fel ca la tine , ma mananca f tare.
Am fost la doctor si mi-a spus ca am urticarie cronica acvagenica( alergie la apa calda).
Mi- a prescris un atihistaminic dar nu prea isi face efectul.In schimb, incerc sa folosesc apa calduta si vad ca , deocamdata, nu prea imi mai apar.Sper ca ti-am fost de folos.
0
30-09-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
ai o coloratie mai galbena a pielii sau a pupilei?
0
30-09-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Eu ? Da, a pupilei.Dar nu am hepatita.
0
30-09-2007, ora 00:00
Gaby38
Nu este medic/terapeut
Gaby38
multumesc mult pentru raspunsuri
referitor coloratie - nu este mai galbena
0
30-09-2007, ora 00:00
jflvibvib
Nu este medic/terapeut
jflvibvib
am mai postat ceva dar vad ca nu apare.mancarimea( prurit) poate aparea in cazul :temperatura cresuta a apei de baie, agenti iritanti(sapunuri, lotiuni)- incearca sapunurile pt copii, in afectiuni endocrine(afectiuni ale tiroidei) sau afectare hepatica- dar nu e cazul la tine.
0
30-09-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult homeopatic ar fi binevenit in cazul dv. Deja simptomele descrise pledează puternic pentru un anumit remediu, totuşi este riscant a se da indicaţii fără un minim consult.
0
01-10-2007, ora 00:00
Greece woman
Nu este medic/terapeut
Greece woman
Si eu am patit la fel, dermatologul mi-a spus ca e pielea sensibila si sa folosesc sapunuri de bebelusi !
0
01-10-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Asa voi proceda !Va multumesc frumos pentru raspunsuri !
0
27-10-2007, ora 00:00
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Alergologie si imunologie clinica, bucuresti
Dr. Nicolae Claudia Adriana
Reactia ta poate fi o urticarie particulara declansata de agenti fizici ca: apa simpla sau doar cea calda cand ar tebui sa prezinti aceleasi simptome si la efort fizic sau stress emotional, conditii in care creste temperatura corpului.Ca sa te lamuresti, solicita un consult alergologic.
0
05-11-2007, ora 00:00
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Dna Dr, intr-adevar am observat zilele trecute ca imi apar aceste bubite pe brate si la efort fizic.Pina acum nu observasem.
Ce e de facut ? Voi scapa vreodata de aceasta urticarie ? Antihistaminicul pe care mi l-a recomandat dr dermatolog nu-si face nici un efect.Aveti idee de ce mi-a aparut aceasta urticarie?.Va multumesc !
0
10-02-2008, ora 00:00
alice balan
Nu este medic/terapeut
alice balan
si eu am aceleasi simptome doar ca manacarimea la mine este aproape permanenta iar in timpul baii si dupa, se accentueaza pur si simplu simt acuri pe tot corpul. de asemenea ma mananca talpile si palmele foarte tare..
0
04-02-2009, ora 16:34
cristiafrim
Nu este medic/terapeut
cristiafrim
...si eu am aceeleasi sintome dar nu tot timpul si nu pot depista cauza.Acum ma scarpin in paleme de mor si am sensatia ca am si miinile unflate.De la apa poti sa faci alergie numa aceeia care au filtre de apa pentru centrala termica -filtre cu polifosfati care infiltreaza si in apa rece daca nu sunt montati corect, stiu cazuri si dupa ce au schimbat filtrele cu polifosfati au pus filtre magnetice nu au mai avut probleme
0
13-02-2009, ora 22:12
tufanica
Nu este medic/terapeut
tufanica
Mancarimea de piele dupa baie este un simtom al bolii de sange "policitemie vera"Faceti-va analizele de sange, in primul rand, si prezentati-le medicului.Este bine sa va investigati din timp.
0
28-07-2009, ora 15:22
cer
Nu este medic/terapeut
cer
Toate manifestarile pe care le-am citit anterior le aveam si eu! Acum prin Harul lui Dumnezeu ma simt mult mai bine.
Cum am procedat?
Fratilor, credinta in vindecarea lui Dumnezeu este singura solutie a vindecarii noastre. Am ajuns ca vai de noi, datorita neascultarii de Dumnezeu! Dar asta este!
Dumnezeu mi-a dat intelepciune ca sa descopar si cateva metode, de-ale noastre, babesti, dar repet, nimic nu se poate fara sa avem credinta credintă!
Am auzit si de bolile de sange care ar putea fi si cauza mancarimilor noastre insuportabile. Mult de tot mancarimile acestea sunt acctionate si la nivel psihic. Dar, pot sa spun ca metoda scarpinarii nu merge! Nu te pune cu pielea, ca are atatia nervi, si nu vei rezolva nimic, ci vei complica lucrurile.
Mi-aduc aminte, eram student si incepuse problema aceasta sa fie foarte serioasa pentru mine. Sa te speli, suportam grozavii dupa baie; sa nu te speli, toti fugeau de mine; cei mai apropiati imi spuneau motivul, si cred ca il stiti deja. Devi respingator.
Mancarimile sunt pricinuite de 2 factori, am vazut: E-urile din alimentatie(margarina, sucuri de doi lei, condimente alimentare, aditivi alimentari, etc) şi apa care este prea dura (minerale cu mult calcar, clorul desinfectant, etc.).
Am fost si eu la doctor, dar dupa cateva consultatii, desi cotizam la stat, plateam orice tratament pe care il urmam. La un moment dat ma vedeam ca si un obiect de proba, de experienta pentru doctorul dermato. Fraier, nu? Astia suntem noi, uneori, pacientii! Nu avem incotro!
In disperarea mea, am incercat gelul detoxifiant de la Aloe Vera. Parca i-am dat cu ceapa pe la ochi doctorului. S-a enervat rau, ca nu respectam tratamentul dumnealui, care era inutil. Era cam scump gelul! Acela in bidonas galben. Atunci era cam 75 lei! Am luat doua ca si tratament. Recunosc, m-am simtit mult mai bine!
Nu-mi venea sa cred, pana cand ma ispitea din nou mancarea de doi lei. Si asa, toxine din nou s-au acumulat in organismul meu si imi producea parca mai arzatoare mancarimi! Am ales sa nu mai fac baie un timp. Va dati seama: eram nespalat de o luna si jumatate! Uuuuuuuuuuu! Jeg, la greu! Asta este! Ma manca mainile si cand ma spalam pe ele.
Am testat si bai in afara zonei noastre argesene. Atunci mi-am dat seama ca tine si de puterea apei din zonele cu mult calcar. In alte zone nu ma manca asa de rau!
Am fost si la mare. Mult nu m-a ajutat. Bai cu namol... Ce nu am incercat! Bai in saramura, sau. nici o sansa!
Incepuse sa ma manance insuportabil si seara cand ma culcam, pe spate, ori pe maini sau picioare. Groaznic!
Nu mai injurati, fratilor, ca ne facem rau singuri, sufletelor noastre! Daca procedam asa, chinuri mult mai mari ne vor paste in viata de dupa moarte!
Alipiti-va de Dumnezeu, si va fi bine, va garantez! Am testat!
Am gasit cateva metode, si pentru ca mi-au adus o simtita alinare, nu ezit sa le declar si altora! Inteleg ca Dumnezeu ma cheama ca sa fac asta, si El a ingaduit ca sa intru si pe site-ul asta.
Am vazut ca sapunurile scumpe nu sunt o solutie, ci cele de la raioanele de bebelusi. Recomand sapunul Dalin. Este cel mai aproape de PH-ul pielii noastre. Dar, in momentul actual eu nici macar sapunul acesta nu-l folosesc prea mult, pentru ca ajunsese sa ma manance si cu acesta.
Am incercat si a fost bun atunci, dar nu si acum, in mod deosebit, gelul de dus Axe cu miros patrunzator, mentolat. Este foarte bun, pentru ca pielea se relaxeaza, dar nu o ajuta mult medical.
Recomand un lucru, consider, mai bun: gelul de dus Dalin, de copii mici! Dar si acesta sa stiti ca poate produce mancarimi unora. E adevarat, mai usoare, dar produce!
Mult mai bun insa, mi-i s-a parut a fi gelul de dus Dalin cu musetel si levantica. Acesta il recomant tuturor celor care are pielea foarte, foarte sensibila. Se gaseste la Kaufland. Nu costa mult ( 4 sau 6 lei), dar te unge parca pe suflet. De cand il folosesc, simt si eu ca fac baie cu adevarat.L-am testat pe parti din corp in acelasi timp cu toate celelalte amintite. Nu se compara! De atunci nu mai folosesc nici un tip de sapun, ori sampon, ci numai acesta, pentru tot corpul: cap si corp!
Foarte important, repet, conteaza:
- sa nu mai mancam si sa bem toate prostiile de pe piata. Incercati numai produse de la tarani, romanesti. Conteaza foarte mult alimentatia noastra;
- sa nu folositi apa prea rece, ori fierbinte cand va spalati;
- sa folositi, daca va prieste, doar gelul de dus Dalin cu musetel si levantica;
- sa aveti credinta in Dumnezeu si mai important ca toate: lasati-L pe Dumnezeu sa va schimbe viata si El va va vindeca de orice boala aveti!
Credeti in minuni!
Dumnezeu sa va binecuvanteze!
0
28-07-2009, ora 15:30
cer
Nu este medic/terapeut
cer
Unora am vazut, ca si mie, odinioara, ne prieste cand facem baie, nu dus, atentie, si in apa de baie punem un gat de sticla cu otet de mere. Otetul de mere schimba duritatea apei! Sa va clatiti apoi, tot cu apa tratata in felul acesta.
Sunt multumit ca pot sa intind o mana de ajutor!
2
24-10-2009, ora 17:00
Maria Ecaterina
Nu este medic/terapeut
Maria Ecaterina
Buna ziua!
Mai bine de 10 ani ma lupt cu o mancarime groaznica de piele. Am facut analize la sange (speciale pt piele, glicemie etc), am luat diferite pastile, unguiente recomandate de medicul dermatolog, am folosit sapunuri si geluri pt bebelusi si vreau sa va zic ca mereu persista mancarimea. Toate analizelele arata a fi bune. Acum m-am programat la alergologie. Pielea este curata. Am folosit gel de dus cu levantica si lotiune de corp naturala, si un timp am avut pace, dar acum iar a revenit mancarimea. Merg regulat la dermatolog de vreo 10 ani... Am consultat si alti medici dar fara nici un rezultat de incurajare... Incerc sa mananc cat mai sanatos, beau zilnic intre 1-2l apa plata. Poate pana la urma voi gasi un tratament care sa ma ajute sa scap de acesta urata mancarime...
0
13-03-2010, ora 21:44
diaa
Nu este medic/terapeut
diaa
Buna ziua!
De cam o luna de zile...a inceput sa ma manance pielea ingrozitor...pe maini, pe spate, pe picioare..cam peste tot,. dar nu mi'au aparut bube sau semne...nimic.C pot sa fac?
0
15-03-2010, ora 14:21
cer
Nu este medic/terapeut
cer
Pot sa-I multumesc lui Dumnezeu prin Isus Hristos, ca am scapat de problema care la altii este inca activa: mancarimea de piele!

Cateva recomandari pe care le gasesc utile pentru altii:
- evitati orice tip de suc de pe piata, chiar si apa cu CO2.
- orice tip de ciocolata, mai ales cea de doi bani.
- dupa baie, incercati sa va limpeziti cu apa din ce in ce mai rece in functie de cat suporta organismul dumneavoastra. Oricum asta se va produce treptat, timp de cca 5-10 minute. Asta va ajuta sa inchida fortat porii pielii si mancarimea va disparea.
- evitati orice tip de mancare prajita in ulei.
- folositi prosoape de baie personale.
- daca dispuneti de ceva bani, pentru o ameliorare temporara, urmati un tratament zilnic de cate 1-3 linguri de gel de detoxifiere de aloe vera. M-a ajutat pe mine mult, dar repet: este o solutie cu efect temporar.
- s-ar putea ca mancarimea sa se manifeste cu o intensitate mai mare atunci cand constientizez lucrul acesta. De pilda, a fost un timp cand nu aveam astfel de mancarimi si dintr-o data mi-a venit in minte gandul ca odata ele se manifestau in timpul baii. Nu va spun: a inceput dintr-o data sa ma manance pielea! Poate ca uneori ele sunt actionate si prin stimuli psihici. Evitati asta! Ganditi-va atunci la ceva mai antrenant.

Vreau sa spun ca simt cu cei care trec pe drumul acesta si vreau sa ajut cu ceva, daca pot.
0
15-03-2010, ora 14:34
cer
Nu este medic/terapeut
cer
Altceva... consecventa se cere. E suficient sa ma las pe moment antrenat de stomacul meu care imi cere!

Apropo...
Margarina cred ca de mult ati renuntat la ea!
Painea alba, de asemenea!
Haine care nu sunt din bumbac, de asemenea, in special cele care sunt de piele.
Parizer, chiar si salamuri!
0
15-03-2010, ora 14:44
cer
Nu este medic/terapeut
cer
Cine doreste amanunte, putem coresponda pe email.
0
15-03-2010, ora 15:11
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Buna ziua !
Ma bucur pentru dvs. ca v-a trecut afectiunea legata dupa baie.
Uitandu-ma in trecut, observ ca am postat aici un mesaj in 2007, acum suntem in 2010 si eu tot nu am scapat de acesta afectiune. Cu singura diferenta ca acum m-am obisnuit cu ea !
Nu vreau sa dezamagesc pe nimeni, dar apropo de mancare, eu de 4 ani de zile nu mananc carne (de nici un fel), iar de un 1 si ceva (aproape 2 ani ) mananc doar hrana vie. Hrana vie inseamna nimic trecut prin foc, deci: fructe, legume, seminte, cereale si beau numai apa si ceai. Zahar folosesc doar la cafea dimineata (o cafea pe zi). Port numai haine din bumbac (cand spal, clatesc suplimentar ), le calc (de fapt calc totul !!!). Si cam atat...In loc sa se amelioreze afectiunea mea, dimpotriva s-a accentuat: m-am umplut de bube, cosuri, mi se usuca pielea pe corp si am facut si matreata. Asa ca stimate domn ar trebui sa va simtiti, , privilegiat ca ati scapat de aceasta afectiune ! Numai bine !
Traiesc cu speranta ca intr-o zi, doctorii nostri vor gasi o solutie si pentru acest tip de afectiuni, solutii care sa nu se bazeze pe anticonceptionale (ptr acnee), pe cortizon si prednison pentru celelalte afectiuni.
0
15-03-2010, ora 15:35
cer
Nu este medic/terapeut
cer
In lipsa mea de pricepere in multe domenii, as face totusi doamnei Elena B. o remarca:

Clar este ca sunteti alergica la ceva. Mai ales ca pe piele v-a aparut cate ceva.
Este o avertizare destul de serioasa.

Din meniul dumneavoastra actual trebuie sa renuntati la ceva, ceva ce il puteti descoperii personal a va produce alergie, doar printr-o selectie controlata.
Renuntati a consuma un timp, stiu eu... doua saptamani... la, de pilda, CAFEA! Ati putut renunta la multe din alimentatia dumneavoastra. Nu cred ca v-ar fi imposibila provocarea!
Poate si unele fructe va produc alergie. In special, cele cu seminte mici, exceptie, de regula, KIWI.

In felul acesta, SINGURA VA PUTETI FORMA O ALIMENTATIE CARE NU VA AFECTEAZA IN VRE-UN FEL!

Ce nu poate face omul... face Dumnezeu!
0
15-03-2010, ora 15:49
Elena B
Nu este medic/terapeut
Elena B
Multumesc pentru interventie.
Mda...la cafea nu m-am gandit. As putea renunta la cafea (mai ales ca nu-mi prea place), o beau intrucat am tensiune mica si daca nu beau, ma doare capul.
Nu mananc kiwi (nu-mi place), iarna aceasta am mancat mere (le-am cautat pe cele romanesti), am mancat pere (asa-zisele jambon), portocale si mandarine. Cam atat. Astept sa vina vara, sa ma bucur de fructele si legumele noastre. Acum de exemplu, intentionez sa incep o cura cu urzici, imi pun mari sperante in ele :).
Incep sa cred ca nu sunt alergica la ceva, ci ca mancarea pe care o consumam noi e plina de chimicale !! Nu mai vorbesc de apa cu care ne spalam...Daca legumele si fructele pe care le consumam ar fi 100 % naturale, sigur am fi rezolvat aceste afectiuni in doar cateva saptamani. Sunt sigura de asta ! Oricum, va multumesc pentru sfaturi ! O zi frumoasa !
0
03-05-2010, ora 19:21
robert_79
Nu este medic/terapeut
robert_79
buna ziua.am si eu aceasta problema cu mancarimea.din ce mi-am dat seama la mine cand sunt prea agitat, stresat, fac baie repede sau ma imbrac in fuga, incepe pielea sa ma manance, ca niste ace pe burta maini si coapse.Am avut tot timpul aceasta problema cand faceam baie, am schimbat sampoane etc.In final in acest timp cand eram in italia am gasit un sampon cu ph neutru-NEUTRO MED un tub alb cu capac albastru.de cate ori il foloseam cand faceam baie, parca venea raiul pe pamant cand ieseam din baie dupa dus.Poate pe cineva sa ajute ce zic acum, incercati asta-cand faceti baie, va imbracati etc. incercati sa faceti cu miscari cat mai lente, sa respiratii profund si sa incercati sa va ganditi la ceva placut, relaxant.Iar pe timp de vara, incercati sa mergeti sa va bronzati cat mai bine sa cada pielea-coaja dupa bronz sa se poata inlatura toate afectiunile de pe piele sau celulele moarte.In fond aceasta mancarime pt. mine este psihica si trece doar cu antrenament la ceea ce am zis si incredere de sine si fara stres.Sper ca pot ajuta pe cineva cu aceste sfaturi.multumesc
0
30-05-2010, ora 17:18
john.doe
Nu este medic/terapeut
john.doe
Buna ziua..si eu dupa ce fac dus am aceste mancarimi insuportabile pe picioare si spate mai ales, care intr-adevar trec dupa 10 minute in medie.. Pentru doamna Elena v-as arecomanda sa nu mai folositi prosopul din bumbac dupa baie si sa incercati altceva (adica un prosop cu cat mai putin bumbac) si sa fie putin caldut ( fierul de calcat) si bine aerisit... am prosop 100% bumbac si prosop cu 30% bumbac si la cel cu 30%bumbac am observat ca am cateva zeci de secunde mancarimi si atat si nici asa de puternice...sper sa ajute
0
17-08-2010, ora 00:47
masinameaeata
Nu este medic/terapeut
masinameaeata
Buna seara! Toata lumea isi da cu parerea, dar nu se gaseste solutia! Oameni buni, nu din cauza apei va mananca pielea si nici din cauza alimentatiei, va rog frumos sa uitati de ele. Problema de fonda sau daca vreti CAUZA care determina mancarimea de piele dupa baie, in cazul in care nu aveti alergie la apa)iar asta se poate testa foarte usor, cand va spalati pe maini, daca va mananca piele si cand va spalati pe maini, atunci aveti o alergie la apa, DAR, daca va mananca piele dupa ce va faceti dus sau baie, NU aveti alergie la apa, aveti o INFECTIE in organism netratata, care nu este atat de mare incat sa fie alarmanta, adica POATE sau NU sa va iasa la analize de sange un ASLO marit (lucru care indica o infectie). Nu vreau sa va sperii, dar tratamentul nu este deloc usor si nu se face o saptamana si gata trece, tratamentul este de durata adica se face cam doi, trei ani de zile si se repeta dupa circa cinci ani inca un an de zile, dupa zece ani iarasi se repeta circa un an s.a.m.d. Tratmentul consta in desensibilizare la infectia din organism iar daca pana acum se facea si in Romania este adevarat cu vaccinuri unele din ele importate, altele produse de Institutul Cantacuzino, acum dupa ce a fost inchis Institutul Cantacuzino, din pacate va trebui sa le achizitionati pe toate din afara. Marea problema este ca, infectia pe zi ce trece se localizeaza din ce in ce mai tare si alergia pe masura ce trece timpul devine din ce in ce mai agresiva, astfel ca de la un an la altul, mancarimea dupa baie din pacate se va accentua. Sunt persoane care spun ca aparent nu au nimic, doar ai mananca pielea, dar au zis corect APARENT, in realitate, daca puneti mana pe zonele afectate in si strangeti un pic mana pe piele, automat apar dungi rosii, iar sub piele, ici colo cate un punct rosu, gen cos(acel cos nu este cos de fapt el exprima o infectie si organismul a devenit alergic). Stiu, nu va mananca cosurile, ele doar se vad ici colo sub piele, dar ele nu va supara ca sa aveti o cauzalitate intre ele si alergia propriu zisa, asta este si motivul pentru care din pacate multi medici, considera aceste cosuri o problema minora, in realitate ele exprima multe daca sti sa le interpretezi). ATENTIE! Solutia nu este un tratament cu antibiotice, asa cum procedeaza multi medici, cand au de a face cu un ASLO marit, antibioticele nu va fac decat mai rau, intrucat angreneaza dupa ele si componenta micotica(ciupercile). Trebuie facut tratament de desensiblizare cu VACCINURI si nu cu siropuri, catina sau alte prostii, care sunt interesante doar pentru cei sanatosi, NU si pentru cei bolnavi. Se face tratament de desensibilizare prin inoculare incepand cu doza de 0, 1 ml si nu se va depasi sub nici o forma doza de 0, 7 ml. In paralel cu desensibilizarea se face tratament de imunostimulare, dar atentie nici aici nu se va depasi doza de 0, 7 ml. Ar fi extraordinar de bine, daca in paralel cu aceste tratamente se va face un tratament pentru prevenirea astmului alergic, pentru ca odata declansat tratamentul, mai ales la cei cu vechime, adica care au urtizaria de mult timp, in primele sedinte pot face astm alergic. NU se va lua NICIODATA predinson sau alte imunosupresoare, care suprima efectul, dar CAUZA ramane. Pentru cei interesati o schema de tratament ar putea fi urmatoarea:
1. Vaccin stafilococic
2. Anatoxina stafilococica
3. Vaccin streptococic
4. Anatoxina streptococica
pentru desensibilizare, cea mai importanta in aceste tratamente ar fi anatoxina stafilococica si streptococica, pentru ca elimina toxinele din organism, angrenad sistemul imunitar sa faca asta(mure, afine, etc. dezvolta sistemul imnitar in general, dar nu dezvolta partea specifica, adica la componentele la care sunteti alergici, tocmai de aceea cei care au spus mai sus CA se simteau mai bine o perioada dupa gelul de Aloe Vera, au dreptate, dar dupa ce efectul gelulului trece, alergia ramane, pe cand la vaccinuri, sistemul imunitar este pus in garda prin inducerea treptata a alergenului, 0, 1 dupa trei zile, 0, 2 dupa alte trei zile, 0, 3... pana la 0, 7 ml.)
5. Alergim A foarte bun vaccinul pentru prevenirea astmului alergic
6. SRE Corinebacterium Parvum aceste este pentru cresterea imunitatii organismului.
Toate aceste vaccinuri trebuie sa fie vaccinuri DESCHISE, adica dupa ce le faci trebuie sa simti in jurul vaccinului ca pielea se inroseste sub forma unei papule(floricica) si ca ai o anumita mancarime in jurul acestei papule, care dureaza circa cinci zece minute pentru fiecare vaccin de desensibilizare mai putin pentru vaccinul de prevenire a astmului alergic si pentru cel de imunostimulare. Cand nu mai aveti nici un fel de mancarime si nici nu se mai inroseste pielea decat extrem de putin, dar ATENTIE doar la vacinurile deschise, pentru ca intr-o vreme si Institutul Cantacuzino producea aceste vaccinuri, dar producea vaccinuri inchise, adica nu aveati nici o reactie dupa ele si din pacate acelea nu sunt bune. Institutul Pasteur din Franta produce vaccniuri deschise de care v-am scris mai sus, daca aduceti de acolo aceste vaccinuri, va rog sa-mi comunicati si mie, pentru ca mai intereseaza si pe mine pentru cineva din familie.
Prin urmare, cand nu va mai mananca piele in jurul papulei, atunci ati scapat de infectie, iar de mancarimea de dupa baie scapati dupa a sasea sau a saptea sedinta de tratament GARANTAT!
Multa sanatate va doresc si tare mult m-as bucura daca acest mesaj l-ar citi un medic alergolog-imunolog din Romania. Va multumesc!
0
04-12-2010, ora 06:16
alystarnut
Nu este medic/terapeut
alystarnut
De cateva zile am o mancarime insuportabila pe picioare care apare la anumite intervale de timp, mai concret de la genunchi pana la laba piciorului intens si partial de la genunchi in sus. Sunt disperat si nu stiu ce sa fac pt ca unori ma trezesc noaptea din somn din aceasta cauza. Am incercat cateva crème de corp care calmeaza mancarimea dar ea apare din nou. Singura solutie care ma calmeaza aproape 80% este apa fierbinte-atat cat sa nu provoace arsuri.
In ultima perioada sunt cam stresat, poate sa fie aceasta cauza? Am folosit vitamine si minerale efervescente, pot ele sa provoace o reactie alergica?
Am citit pe forumul Romedica probleme similare si raspunsurile lor dar nimic nu se potriveste exact. Va rog sa ma ajutati daca se poate.
Momentan locuiesc in belgia si imi e greu sa explic medicilor de aici simtomele exacte.
0
16-12-2010, ora 08:37
ugabrielmihai
Nu este medic/terapeut
ugabrielmihai
Buna.Am urmatoarea problema:am avut varicela, am stat in casa 10 zile apoi am iesit.am facut dus dupa care a inceput sa ma manance pielea.mancarimea persista de cateva zile si nu neaparat numai exact pe zonele cu ulceratiile de la varicela.care ar putea fi cauza?
va multumesc
0
20-12-2010, ora 12:15
cer
Nu este medic/terapeut
cer
Mancarime. mda!
Off-ul multora dintre noi, insa cauza este una singura, in mod dominant: calitatea alimentelor consumate care produce o sensibilitate manifestata prin mancarime a pielii.

Indiferent de afectiunea pe care am avut-o, as recomanda, fara ezitare si garantat un produs care in cazul multora, la doar 5 zile de administrare a produs efecte vizibile. Nu este nici un pic de exagerare!
Produsul se poate furniza de la farmacii si se numeste DENOXINAL.
As recomanda pentru o vindecare reusita cel putin 30 de capsule, respectiv o doza administrata pe o perioada de o luna! Tratamentul se poate repeta, de ce nu, si de 3-4 ori pe an, insa in cazul multora a fost suficient si de doua ori pe an.
Ca o consecinta imediat urmatoare, pielea nu va mai avea aspect uscat, scorojit, dar si mancarimile vor disparea complet, in urma contactului cu apa.
Pretul difera in functie de cel practicat de fiecare farmacie, insa o doza de 30 de capsule rar depaseste 26 Ron. Cine dispune si de ceva banuti in plus, recomand totusi si gelul de detoxifiere de Aloe Vera.

Cele mai dese simptome ale impurificării organismului, ar fi:
Sporirea gradului de epuizare, iritabilitate, nervozitate.
Dureri periodice de cap.
Slăbiciune, transpiraţie, senzaţie de frig.
Afectarea somnului.
Formarea unei cantităţi sporite de gaze în tractul digestiv, constipaţie sau diaree, însoţite adeseori de eliminare de mucus.
Miros neplăcut, deseori greu, al gurii, gust amar în gură, limbă încărcată, un sediment pe dinţi.
Stomatite dese, sângerări ale gingiilor, îmbolnăviri ale corzilor vocale şi ale sinusurilor.
Formarea pietrelor la fiere şi la rinichi, inflamaţii ale căilor urinare şi ale vezicii biliare.
Mucozităţi din plămâni eliminate prin gât şi nas, care provoacă tuse adesea cu flegmă, scurgeri vaginale, care provoacă roaderea clitorisului şi vaginului, scurgeri din glandele mamare la femei, etc.
Afecţiuni ale pielii: erupţii, acnee, coşuri, furunculoză, eczeme, aluniţe pe gât (excrescenţe ale pielii) şi la subţiori.
Modificarea culorii pielii pe faţă, apariţia ridurilor, a tenului uscat sau gras, care duce la ofilirea lui. Pielea crapă deseori, mai ales la mâini şi la picioare.
Reacţii alergice, mâncărimi, formarea de lipomi adipoşi, etc.
Complicaţii la normalizarea tensiunii arteriale a circulaţiei sângelui. Acest lucru provoacă îmbolnăviri hipertonice, dilatări varicoase ale venelor, tromboflebite, limfostaze.

Oricum, organismul uman este expus zilnic influentelor negative ale substanţelor toxice din mediul înconjurător impurificat şi altor influente nocive (un stil nesănătos de viaţă, stres, fumat, insuficientă mişcare sau odihnă, alimentaţie dezechilibrată etc.). Deşi păstrăm regulile de igiena, acest fapt se rezumă la exterior, iar acţiunea acestor factori provoacă în corp aşa-zisa autointoxicare - încărcarea treptată a organismului cu toxine (otrăvuri) din mediul înconjurător. Rezultatul încărcării organismului îl constituie o serie de îmbolnăviri (dificultăti de digestie, de eliminare, insomnie, oboseală, epuizare, depresii, dureri de cap, imunitate scăzută).
Voi înşirui mai jos o serie de simptome care trădează problemele unui organism intoxicat. Mai mult ca sigur, majoritatea dintre ele vă sunt atât de familiare încât aţi ajuns să credeţi că ele sunt parte din funcţionarea normală a organismului... o oboseală trecătoare. Şi totuşi, oricare dintre aceste manifestări poate fi în fapt un semnal de alarmă care să vă atragă atenţia asupra faptului că trăiţi într-un organism asediat de toxine!
Oboseală şi stări astenice, de apatie
Balonare, gaze şi meteorism
Constipaţie cronica
Abdomen proeminent
Iritabilitate, dispoziţie instabilă
Senzaţie nestăpânită de foame
Indigestie
Dureri de cap
Gust neplăcut în gură
Răceli frecvente
Probleme ale pielii, coşuri, erupţii
Obezitate
Probleme ale părului şi unghiilor
Alergii alimentare
Gust de metal în gură
Paraziţi intestinali
Hemoroizi
Infecţie cu Candida
Oricare dintre aceste simptome, luate singure sau prin asociere poate trăda problema unui organism intoxicat.

Va doresc in continuare din partea Domnului o viata frumoasa fara mancarimi si... feriti-va, mai degraba, nu de virusi, ci de E-uri.
0
27-05-2011, ora 07:30
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
ALOE VERA NU ESTE BUN DE NIMIC SI MAI ESTE SI SCUMP.
Nu v-ati gandit ca aveti paraziti intestinali ? majoritatea celor care au mancarimi de piele au copii sau lucreaza in mediul cu copii, dar poti avea paraziti luati din diverse medii, parazitii intestinali provoaca alergii de toate felurile, nu stiu de ce aceasta boala este evitata ca si cum n-ar fi,
Parazitii pot provoca pete pe piele, alergii la te miri ce, tot sistemul nervos este dat peste cap, cititi despre PARAZITII INTESTINALI si dati-le importanta asa cum se cuvine si nu va mai tratati pentru toate bolile pe care nu le aveti, daca o sa cititi despre ele o sa ramaneti uimiti cate simptome pot da acesti viermi nemernici.
URTICARIE, PETE, INSOMNIE, DURERI OCULARE, DURERI DE BURTA, DURERI DE BILA, DURERI DE FICAT, DURERI DE CAP, INAPETENTA, OTITA, APENDICITA, BOLI PULMONARE, RACELI REPETATE, DIAREE, COLON SPASTIC, HERPES, CONSTIPATIE, OCLUZIE INTESTINALA..GASTRITA, COLITA, DUODENITA, ULCER, HEPATITA..
Adaugă un comentariu / răspuns
39 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Microdermabraziunea pentru barbati
  • Tratamente antiaging pentru barbati
  • Reteta frumusetii, dovleacul?
  • Imbatranirea pielii
  • Ingrijirea pielii in timpul sarcinii - contraindicatii
  • Ingrijire in timpul si dupa sarcina - recomandari
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Îngrijirea pielii sensibile
  •