Mancarime de piele dupa colecistectomie laparoscopica

05-10-2016
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Buna ziua revin cu o intrebare. Sunt operata de o saptamana de colecistectomie laparoscopica. Am mai adresat intrebari pe acest forum si am primit raspunsurile ce m-au lamurit imediat si m-au mai linistit. Problema mea este ca axi dimineata m-am tresit cu o mancarime de piele generalizata mai puternica pe picioare care dupa cateva minute a trecut.De atunci mai simt numai ca o jena dar nu ma mananca. Mi-am analizat pielea si nu apare nimic doar ca este foarte uscata.Am inteles ca poate fi semn de icter mecanic sunt foarte speriata. Nu am febra, urina si scaunul de culoare normala, dureri de burta zic eu tipice dupa interventie si nu sunt galbena nici la ochi nici pielea doar foarte palida. Am inteles ca ictericia se poate declansa si imediat dupa operatie si dupa cateva zile sau un timp. Intrebarea mea este daca la doua zile dupa operatie cum aveam dureri foarte mari am fost in urgenta si mi s-au realizat analize de sange unde a iesit birrilubina putin marita si mi s-a realizat radiografie si ecografie si totul era in regula si nu era nici o piatra blocata in coledoc pot sa fac acum icter? Si daca da se declanseaza dintro data toate simptomele sau ecolueaza in cateva zile? Va multumesc
3 comentarii
0
05-10-2016, ora 15:41
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Vreau sa adaug ca in irgenta birrilubina avea valoarea 2. Este o valoare care poate indica icter?si in caz de icter este doar prurit sau apar si bubite pe piele? Va multumesc.
0
07-10-2016, ora 08:27
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
V-as multumi din suflet pentru un raspuns pentru ca nu stiu ce sa fac. Mancarimile continua. Va multumesc.
0
08-10-2016, ora 10:54
KlauJessy
Nu este medic/terapeut
KlauJessy
Buna ziua in speranta ca cineva imi raspunelde vin sa mentionez ca am repetat ieri analizele si bilirrubina totala mi-a iesit 0.5 si la testul de urina indicii de bilirrubina. Doctorita a zis ca este totul normal. Dar eu ma sperii in continuare de aceste mancarimi care m-au trezit si peste noapte. Nu stiu care ar putea fi cauza si de cecau aparut dintr-o data fix dupa colecistectomie laparoscopica. Au vreo legatura? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: