mancarime in gat si urechi

108 comentarii 1 23 4 Înainte ›
0
06-11-2011, ora 10:54
Alin2085
Nu este medic/terapeut
Alin2085
buna ziua, am si eu o problema : sa incep de la inceput, acum 2 saptamani am fost operat la nas, mai precis la cornete si mi sa extras din nara stanga polipul, doar acolo sa format, toate bune si frumoase, dar de 1 saptamana m-am gripat foarte tare, de "am cazut la pat", doaua zile nu m-am putut ridica din pat, ma doare gatul foarte tare, urechea stanga imi este infundatam aud si un tauit continuu in ea, si cand suflu nasul pe nara stanga scot sange cu puroi, urechea stanga ma si doare, are vreo legatura cu operatia?
raceala a trecut, ma simt bine, dar urechea si gatul tot persista, pentru gat am luat doar trachisan, inainte de asta decasept, si am inceput si cu propolis (natural cu alcool)
sau e doar din cauza racelii? ce pot sa fac ? am fost la medic si am fost reprogramat peste 5 zile, la spital la urgente nu m-au primit ca au foare multi pacienti si mi-au zis ca am o simpla raceala, iar cu medicul orl-ist care imi curata nasul dupa operatie ma intalnesc peste 3 zile,
ce sa fac ?ma ingrijoreaza sangele cu puroi si durerea acuta cand imi suflu nasul, nu am mai avut asa ceva...,
am 27 de ani, daca ajuta si informatia asta, multumesc
0
06-11-2011, ora 16:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care te.a operat poate sa te vada si miane..fiind vorba despre o complicatie. o sa inteleaga si e bien sa NU astepti pana miercuri.
0
16-11-2011, ora 14:13
ella2312
Nu este medic/terapeut
ella2312
Buna ziua. am si eu o problema cu urechile. De ceva vreme am observat ca am niste cruste (cojite) in urechi. Nu ma deranjeaza decat rareori dar si atunci cand le curat uscat. Am incercat cu diverse creme dar a doua zi sunt la locul lor. Nu stiu daca tine de DV sau ORL. sper sa ma indrumati dumneavostra. Multumesc
0
16-11-2011, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca crustele sunt in interiorul urechii tine de ORL
1 nu trebuie spalate urechile cu apa
2 inainte de baie.. se pune in ureche vata imbibata in crema ca sa nu patrunda apa
3 dupa baie se usuca interiorul uerchii cu uscatorul depar
4 in ureche se poate pune cate 4-5 pic de Bitter suedez.. cald.. pentru 3-4 minute. ajuta la curatarea urechii si este si un bun dezinfectant
0
16-01-2012, ora 14:52
Adelin.
Nu este medic/terapeut
Adelin.
Va salut pe toata lumea am si eu o problema minora daca se poate spune asa.

Acum 5-6 zile am terminat cu raceala am fost racit ingrozitor problema mea urmatoare este : acum 2 zile mi-sa infundat urechea ciudat.. am inghitit in sec, am cascat mi-sa desfundat dar intr-un alt mod ziceai ca sunt reactoare in urechea mea., Mi-am pus picaturi de ureche dar degeaba nu si-au facut acel efect sa desfunda problema mea urmatoare este am scos din ureche cateva cojite 2-3 cojite foarte mici din ureche de la picaturi presupun nu stiu dar eu acum cand inghit in sec sau casc ma doare inauntru... daca ma puteti ajuta cu un sfat/tratament/doctor etc. multumesc frumos :)
0
16-01-2012, ora 16:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urechea sa infundat dinspre nas si rinofaringe, la nivelul trompei lui eustachenumia un medic oRL..dupa consult o sa.ti indice un tratament corect
0
23-01-2012, ora 23:26
MonaC
Nu este medic/terapeut
MonaC
Buna ziua.
La fel ca toti cei de aici am si eu o problema, cauzata de o tuse seaca, mancarimi in interiorul urechilor si in interiorul si exteriorul gatului. Tusea este atat de puternica incat ajunge sa ma doara in toata zona pieptului si cateodata si capul. Am incercat cu tot felul de siropuri de tuse si antiseptice dar nici un rezultat.as avea nevoie de cateva sfaturi.
Multumesc
0
24-01-2012, ora 08:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. tusea poate fi alergica sau provocata de un reflux gastric si din acest motiv antisepticele nu au efect
trebuia facut consult Gastrologie, alergologie, ORL
0
25-01-2012, ora 10:00
petro2572
Nu este medic/terapeut
petro2572
buna ziua, am si eu o problema cu fetita mea de 9ani, de 3zile mi se plange ca o mananca gingiile si in cerul gurii, am sunat medicul de familie si mia zis ca s-ar putea sa aiba afte...am cautat-o toata gura dar nu se vede nimic anormal cum ar fi aftele s-au candidoza.ce a-si putea face?i-am dat apa cu bicarbonat sa se clateasa in gura...dar nici un rezultat. Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca puteti...eu mai am 2fetite gemene de 3ani si mie frica sa nu se molipseasca si ele.

Va multumesc,
0
25-01-2012, ora 11:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerius 5 ml seara
regim strict alimentar fara ciocolata, sucuri, fructe citrice, muraturi si otet
ossidenta.. o apa de gura
0
28-01-2012, ora 10:14
petro2572
Nu este medic/terapeut
petro2572
va multumesc domnule doctor pentru ajutor.
0
07-03-2012, ora 01:42
cosminfast
Nu este medic/terapeut
cosminfast
Va salut.O mare problema ma macina de ceva timp incoace.In urma cu aproximativ 8 luni am avut o amigdalita acuta pe care am tratat-o cu 20 de peniciline si alte pastile care nu-mi vin in minte.dupa ce mi-a trecut, am ramas cu o sensibilitate extrem de mare la gat si urechi, mai exact ma trezesc din somn noaptea cu mancarimi ABSOLUT INSUPORTABILE si parca din ce in ce mai dese.Am observat ca sunt influentate uneori si de faptul ca ies de la dus, si de alimentatie dar de multe ori mi se intampla si daca nu fac dus inainte de culcare sau daca nu mananc nimic.am avut o problema la nastere, m-am nascut fara cerul gurii si cu buza de sus despicata, in vara lui 2009 am fost operat la nas de dr. loghin din constanta, respir bine doar pe nara din stanga, pe dreapta, foarte greu.In cea mai mare parte a timpului, respir pe gura, rareori pe nas.Orice sfat este binevenit si va multumesc anticipat!
0
07-03-2012, ora 08:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
avand in vedere faptul ca ai antecedente ORL..
ar trebui acum sa mai mergi la med. ORL.. sa dava daca amigdalele nu trebuie scoase sau macar micsorate in volum cu radiofrecventa
deasemenea pentru Toata viata de aici incolo.. NU ai voie sa folosesti sucuri acidulate, fructe citrice si mancare cu Otet
0
18-04-2012, ora 23:06
Nerv1
Nu este medic/terapeut
Nerv1
Buna seara. Va salut D-le doctor. am si eu o problema. De aproximativ o luna de zile am o mancarime in urechea stanga foarte foarte urata. Mai des ma trezesc noaptea din cauza ei. Nu inteleg ce se petrece. nu am avut niciodata probleme cu urechile, amigdalele, sau ce tine de ORL. Cateodata ma scarpin cu degetu pana incepe sa ma doara in interior, dar mancarimea revine. Din 7 zile, 5 ma trezesc noaptea din cauza ei. Si ziua se intampla dar nu asa des. Ma puteti ajuta cu un sfat ?
0
19-04-2012, ora 09:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cand apare mancarimea.. pui in ureche o solutie de alcool calda.. stai asa 5-10 minute
scurgi solutia si usuci interiorul urechii cu uscatorul de par
2 NU bagi nimic in ureche.. nicodata.. fiindca traumatizezi pielea
daca ai rabdare 10 zile cu acest tratament.. n.o sa mai ai probleme
0
29-09-2012, ora 12:42
skilvia
Nu este medic/terapeut
skilvia
Buna ziua,

Precum majoritatea celor ce au postat in acest topic, si eu am o problema asemanatoare. Aproximativ de o luna am inceput sa am mancarimi pe cerul gurii, in nas, in gat si chiar si in urechi. Eu am mai avut in urma cu un an stafilococ auriu, asa ca m-am gandit ca poate a revenit. Mi-am facut exudatul faringian, nazal precum si o analiza pentru o posibila candida in gura. Mentionez ca niciuna din aceste analize nu a iesit pozitiv. In aceeasi perioada am contactat si o raceala, mama mea fiind sigura ca totul era din cauza acesteia. In acea perioada am mancat foarte multe fructe, in special mere verzi( mentionez ca sunt o foarte mare mancatoare de cruditati). In perioada racelii aceste mancarimi au diparut aproape de tot, dar dupa ce mi-a trecut au inceput sa reapara. Am cautat pe internet si am vazut ca exista posibilitatea sa am o alergie bucala din cauza cruditatilor, precum mere, ananas, kiwi. de atunci am evitat aceste fructe, dar mi se mai intampla si acum. sunt de vina alte fructe pe care le mananc, sau e cu totul altceva?
0
29-09-2012, ora 19:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si citricele pit provoca asa ceva
e bine sa faci o e ografie abdominala sa vezi starea pancreasului
0
29-09-2012, ora 22:20
skilvia
Nu este medic/terapeut
skilvia
am inteles. voi face oe ecografie atunci.
va multumesc foarte mult pt informatii!
0
03-01-2013, ora 19:12
stirbu mihaela simona
Nu este medic/terapeut
stirbu mihaela simona
buna seara...as vrea sa stiu daca dumnul doctor flueraru mai are acelasi nr de tel?in caz ca as dori sa vb cu dansul ast ras..
0
03-01-2013, ora 21:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este acelas nr telefon
0
05-02-2013, ora 23:29
kos25
Nu este medic/terapeut
kos25
buna seara, ma confrunt cu urmatoarele simptome, zilnic de 3 ani incoace si nu stiu unde sa ma duc : mancarimi ambele urechii, mancarime in gat si nas nara dreapta.Nu am observat ceva anume care sa-mi declanseze aceste mancarimi, pur si simplu apar aproape la orice ora, in special seara.Sunt foarte deranjante si am aceeasi senzatie pe care o descria cineva aici, aceea de a ma scarpina cu peria..Mai nou in urechea stanga aud un vajait si un zgomot pulsatil ca si cum imi aud inima cum bate, simt presiune crescuta si ma deranjeaza f rau cand vreau sa ma odihnesc.De cateva ori pe luna am ganglioni limfatici din spatele urechii stangi umflati.Nu stiu daca sunt legate una de cealalta, daca este alergie sau daca este altceva.Medicul de familie pe care il am este un incompetent si daca ii spun aceasta problema va rade de mine
0
06-02-2013, ora 11:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. mancarimile din gat.. pot fi de la un reflux gastric care afecteaza mucoasa faringiana
2 mancarimea in urechi.. poate fi tot de la faringe
dar poate fi si de la probelme cu coloana cervicala
3 investigatii la ORL, gastrologie si reumatologie..sunt obliagatorii
0
11-02-2013, ora 01:01
NICUNICKY
Nu este medic/terapeut
NICUNICKY
Buna seara, va rog mult de tot daca se poate sa imi dati un sfat, pt ca nu mai pot, sunt disperat, tusesc toata ziua(nu si noaptea cand dorm.Tusesc circa de 500 de ori pe zi.Tusesc datorita faptului ca ma mananca rau in gat, Mancarimea nu este pe trahee este situata sub marul lui adam la 3centimetri si nu este pe centru, este spre dreapta.Am facut control orl, totul este in regula.Mentionez, ca daca mestec guma mentolata, mancarimea se reduce cu 90% Am tusea asta de 8 ani, cateodata dispare si luni intregi, dar la cea mai mica raceala, se instaleaza, chiar daca raceala trece in 5 zile, tusea ma tine cu lunile.Am fost suspect si de reflux gastroesofagian si laringita, dar am facut fibroscopie si nu am reflux, iar corzile vocale sunt albe, necongestionate.Concluzia este ca dupa orice raceala mi se instaleaza tusea si tusesc rau,..Astept un sfat de la dvs, va multumesc!
0
11-02-2013, ora 08:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba despre o faringita atrofica.. cu mucoasa uscata si iritata.. care provoaca acea tuse
pe forum gasiti regimul alimnetar corect in faringite ( chear daca nu e reflux.. trebuie evitat tot ce tine de acidulat, acru si fructe citrice)
gasiti cum s efac inhalatii, gargara, aromoterpaie
o sa ajute Vit A si E in drajeuri.. 2 pe zi cate 2 saptamani lunar
Faingosprey.. 2 puf de 5-6 ori ep zi
0
11-02-2013, ora 11:19
NICUNICKY
Nu este medic/terapeut
NICUNICKY
va multumesc din suflet! am sa urmez acest tratament
0
13-02-2013, ora 00:39
NICUNICKY
Nu este medic/terapeut
NICUNICKY
buna seara, revin cu o intrebare, deoarece am cautat pe forum(am vazut peste 200 de comentarii) si nu am intels concret, cum se fac inhalatiile? cu ce se fac, in principiu am vazut, ceai de musetel si cu cateva picaturi de ulei de eucalipt, ce nu stiu este cum se fac, se trag pe nas aburii de la ceai din ibric sau exista vre-un aparat? si inca ceva, tot pe forum am vazut "se pun si cateva picaturi de inhalant" Exista la afrmacie "inhalant " ca sa stiu daca ma duc sa caut, Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns, sanatate!
0
13-02-2013, ora 08:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. inhalant.. se vinde in farmacie.. este un ulei volatil din diferite plante
sau ei separat eucalip..s.a
2Inhalatii..inseamna cand pui picvaturile in ceai fierbinte si inhalezi aburii pe nas sau pe gura.. depinde de rezultatul care vrei sa.l obtii
Cu aparat.. se numesc AEROSOLI..
3. toate acestea fac parte din medicina populara si in mod normal se invata din copilarie de la bunici sau parinti...
0
13-02-2013, ora 18:45
NICUNICKY
Nu este medic/terapeut
NICUNICKY
in princiupiu aveam idee ca ar trebui sa inhalez aburii de la ceai, dar am auzit ca exista acel aparat si de aceea am intrebat.Va multumesc mult!!! O seara placuta!
0
08-03-2013, ora 02:43
NICUNICKY
Nu este medic/terapeut
NICUNICKY
buna seara stimate domn doctor, revin ca iar am dat de belea, am sarit din lac in put, mai rau de data asta, mi s-a iritat cerul gurii dupa ce am mancat seminte (deasupra cerului gurii simteam usturimea, nu in cavitatea bucala) apoi a coborat 'roseata' si se afla situata in zona corzilor vocale, nu pot sa dorm deloc pt ca imi vine sa inghit de 3-4 ori pe minut, ca daca nu inghit simt ca ma innec, nu din lipsa de aer, efectiv parca am saliva multa acolo dar salivez normal, si mai mult decat ata, simt ca parca s-au ingrosat corzile sau ceva de genul acesta, ca nu mai respir normal, rspir putin mai greu, am luat 2 pliculete de modafen, nu m-au ajutat cu nimik, ar fi super daca imi puteti recomanda un tratament, care sa reduca inflamatia aceasta ca daca stau mult cu roseata asta, iar o iau de la capat cu faringita, deoarece, eu la orice raceala vindecata, raman cu faringita= tuse seaca, deocamdata amigdalele sunt normale, imi puteti da un sfat?
ps, data trecuta cu faringita mi-a trecut dupa ce am urmat tratamentul dumneavoastra, va multumesc din suflet si astept cu nerabdare un raspuns!
0
08-03-2013, ora 18:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi luni la gastrologie si faci investigatii
Adaugă un comentariu / răspuns
108 comentarii 1 23 4 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.