mancarime in gat si urechi

108 comentarii 1 2 3 4
0
17-10-2015, ora 21:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cu prima parte sunt de acord... pana la momentul ca stiti de el..si nu faceti nimic ca sa nu va afecteze faringele
2 cu partea 2 nu sunt de acord
daca staiam varsta si KG.. putem sa spun ca ameteala si acufenele sunt de la circulatie cerebrala proasta, digestie proasta, colosterol, lactate...s.a
Dar sigur nu de la faringita care si ea est rezutaul acelorasi probleme digestive si alimentatiei incorecte
0
17-10-2015, ora 21:45
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Vârstă 26, kg 93, 179 cm înălţime, colesterol la ultimele analize 240.
0
18-10-2015, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
schmba putin regimul alimentr si de hidratare
faci consult neurologie si cauta cauza acelor ameteli
0
18-10-2015, ora 20:02
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Mulţumesc pentru răspuns. Îmi puteţi recomanda o clinică bună de neurologie în Bucureşti, în cazul în care ştiţi.
0
15-02-2016, ora 12:39
madacris
Nu este medic/terapeut
madacris
Buna seara! De aproximativ jumatate de an am inceput sa am mancarimi puternice de ochi si mici venisoare sparte, la o perioada dupa au inceput si mancarimile de nas, urechi, gat si am urmat de cateva ori tratament cu aerius, opatanol, flumetol, iar la indicatia medicului am efectuat si testele de alergie cutanate care au iesit negative.Am tinut de 3 ori tratament pentru ca mereu dupa ce il opream simptomele iar apareau, dar de o luna si jumatate nu am mai avut probleme pana acum cateva zile cand au inceput sa apara iar mancarimile de ochi, doar de ochi si de 2 zile am pus Opatanol dar nu prea simt vreo ameliorare.Mentionez ca in urma cu 6-7 luni cand au inceput simptomele alergice, mancarimea de ochi a aparut prima si la cateva saptamani si celelalte simptome, insa acum doar ochii ma mananca si putin in gat.Ce ar putea sa fie?Multumesc mult!
0
16-02-2016, ora 12:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cauza problemelor este la nivelul tractului digestiv si alimentatia incorecta
faci investiagii la gastrologie si schimbi regimul alimentar
1
26-03-2016, ora 09:35
bretty_sch
Nu este medic/terapeut
bretty_sch
Bună ziua,
Am postat acum un an un comentariu legat de acest subiect. Eram intr-o stare disperata: mâncărime în gat, urechi, secreții în gat, tuse productiva după fiecare masa, strănut în reprize, durere în gat.
După numeroase consulturi la ORL și gastroenterologie, și fără rezultate semnificative am hotărât sa merg la un psiholog deoarece am făcut o somatizare pe acest caz. M-a ajutat ffff ff mult sa gândesc lucid situatia; apoi am refăcut consultul la un medic ORL din Baia Mare (de nenumărate ori a găsit leacuri deși medicii de la spital nu puteau).
În sfârșit am găsit solutia: 3x1 buc Omez înainte de masa cu 30 min; 2x1 buc pe zi CONTROLOC înainte de masa cu 15 min. Pt nas - apa de mare.
Rezultatele s-au văzut după 1 sapt. Tratamentul a durat 1 luna. Secrețiile, tusea au dispărut - aveam esofagita de reflux și aveam nevoie de vindecarea esofagului. Organismul reactiona defensiv la iritația din esofag prin producerea de mucus, tuse pt ca era iritat.
Recomand din suflet sa mergeți la psiholog și sa urmați acest tratament dacă sunteți careva în situația mea. Mie mi-a schimbat viața. Toată ziua mă gândeam doar la problema de sănătate ce o aveam, noaptea doar asta visam, nu mai voiam sa particip la activități normale din viața mea.
Modificările de alimentație ce le-am facut: nu mai am mese copioase, după ce iau masa rămân min 1 ora în poziție verticala, nu mai mănânc citrice, consum ceaiuri gastrice ocazional, ceai de salvie ocazional, consum ceapa fff rar deoarece îmi irita gatul, nu mănânc nimic picant, piperat în exces, dacă simt gatul uscat iau o bomboana sau guma de mestecat. A se evita și ciocolata sau cacao în exces.
0
26-03-2016, ora 22:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
felicitari.o abordare foarte corecta
nu prea am auzt medici la gastrologie sa indice asa doze de omez si controloc..dar este un adevar ca doar 1 dimineata cum se indica.. nu mai da rezultat.
0
16-04-2016, ora 11:30
Alex-Ahta
Nu este medic/terapeut
Alex-Ahta
Ma mananca gatu, nasu, ochi, urechile tusesc, stranut si nu stiu din ce cauza.Mam gandit ca poate fi o alergie dar nu am avut niciodata probleme...Fusesem acum 2saptamani la doctor cu o problema la plamani (tusea) si mia dat niste pastile Dupa o saptamana de loat pastilele iar ma luat tusea tot problema cu plamani.Mia dat aceleasi pastile leam loat o saptamana si acum ma loat gatu.Stie cineva ceva...Vine vara si tot tusesc :)
0
17-04-2016, ora 20:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o tuse poate sa fie de la un reflux gastro-esofagian , cand acidul gastric irita faringele
sa scris mult e forum despre asta
la ce alimente trebuei sa renunti si ce tratament local trebuie sa faci
0
04-12-2016, ora 17:18
Gabi1982
Nu este medic/terapeut
Gabi1982
Am si eu o problema.De cateva luni ma mananca gatul si decolteul, uneori cu senzatie usoara de usturime.In primavara cand am fost la dermato d_na doctor a spus ca e de la soate...de la trecerea de la frig la calc.dar acum cu siguranta nu mai e de la spare si mancarimea continua.Poate fii de la reflux(mi s_a spus la un consult orl ca posibil sa am reflux, m _am dus cu gatul putin umflat si cu mancarimi)Multumesc.
0
03-05-2017, ora 21:01
anisoara666
Nu este medic/terapeut
anisoara666
Mesajele sunt cam batrâne aici... dar totusi voi da remedia mea:

Mancarime in gat si urechi (de ani de zile) ?

Dupa ce am incercat toate... 15 ani... am gasit in sfarsit remediu de lucru:

oPlantaMedNaturo ( Produs natural / Planta )

am vindecat în câteva zile! functioneaza minunat pentru mine.

Anisoara
0
04-01-2019, ora 22:15
Mihaela2222
Nu este medic/terapeut
Mihaela2222
Buna seara ! De 2 zile am o mancarime la nivelul fetei si a gatului. Aceasta apare doar seara si nu stiu ce ar trebui sa fac. Tin sa mentionez ca nu mi-au aparut bubite sau pete, am pielea curata, doar simt mancarimea.. Imi puteti da un sfat? Ce ar trebui sa fac ? Multumesc anticipat !
0
05-01-2019, ora 09:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa analizezi.. Alimentele consumate seara. cat de cald este in incapere.. normal este 21-22
un antialergic poate sa scoata acele simtome..dar e bine sa cauti cauza problemei
0
13-02-2019, ora 03:01
Iul96
Nu este medic/terapeut
Iul96
Buna ziua, as avea o problema, de cateva luni ma confrunt cu o tuse care e provocata de o gadilatura in gat, mancarimi de urechi + gat ( tin sa mentionez ca aceasta senzatie nu o simt deloc in Timpul noptii, chiar daca ma trezesc ). Am fost la control orl, iar diagnosticul a fost faringita cronica( epifaringita muco purulenta ) si o rinita alergica in observatie( urmand sa merg la alergolog). Am urmat tratament pentru secretiile muco purulente cu antibiotic klacid, duo nazal, rinonef, aspecton pentru supt, si acc tot pentru secretii. Inainte de testament aveam nasul tot timpul Infundat, aceste probleme disparand dupa tratament. Am fost la un alt control si mi s-a zis ca nasul arata foarte bine, nu am mai avut probleme, si ca epifaringita muco purulenta este in remisie. Gadilaturile in gat continua, cateodata si mancarimi in urechi+ gat. Si mi s-a mai zis ca faringele este granulat.
0
13-02-2019, ora 03:02
Iul96
Nu este medic/terapeut
Iul96
Intrebarea mea este cum as putea sa scap de senzatia asta. Reflux gastro esofagian nu stiu daca am, deoarece nu am simptome
0
13-02-2019, ora 09:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
simplu
1 NU mia consumi Niciodata nimic acru, rosii, mancare cu otet, lamai, usturoi, citrice, acidulate, prajeli. cafea si covrigi pe stomacul gol
2 NU se conuma dupa cina.. niciodata fructe si duliuri
3 folosesti antacide de supt 2-3 ziua si unul la culcare si hidratezi faringele cu Faringo sprey
0
13-02-2019, ora 14:08
Iul96
Nu este medic/terapeut
Iul96
Imi puteti spune ce antiacide as putea lua va rog
Adaugă un comentariu / răspuns
108 comentarii 1 2 3 4

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.