Mancarime insuportabila a pielii

01-08-2018
Ariannal
Nu este medic/terapeut
Ariannal
Buna, eu ma lupt de 10 ani cu aceasta problema, sunt perioade ca este mai suportabila si sunt perioade cum trec si acum ca nu pot dormi noaptea.Nu se vede absolut nimic pe piele, este doar mancarimea.mi-am facut toate analizele complete, ( cerute de dermatolog de alergolog) nu am nimic, mi-au spus ca este pe baza de stres, baza nervoasa, acum i-au sargenor si ketotifen dar mi s-au recomandat anii astia multe creme De ex gama Bioderma care mi-au agravat pielea.acum folosesc doar gelul de dus, am renuntat la creme..apare in orice monent mancarimea, daca fac dus, cand ating hainele de mine, la imbracare, la somn din cauza plapumei, din cauza transpiratiei, orice contact, si daca ma scarpin se extinde mai rau. picioarele bratele si uneori pieptul sunt zonele. Este insuportabil. Va rog ajutati-ma ce mai pot face in acest caz!!
1 comentarii
1
09-08-2018, ora 14:21
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Tot la medicul dermatolog trebuie sa mergeti. Mergeti si la un psiholog.
Nu se poate stabili un diagnostic si tratament pe ceea ce descrieti, fara un examen clinic.
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
medic primar dermatolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •