Mancarime si pete rosii..

20-09-2017
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Buna ziua, prietena mea in varsta de 22 de ani se confrunta cu niste mancarimi in cap maini picioare spate...ca un fel de alergie...dupa ce se scarpina ii apar pete pe unde sa scarpinat..
A fost la doctor ia dat xyzal 5mg..ce e drept cu acel medicament ii trece..dar numai 2 zile pe urma ii revin mancarimile...Din cate am inteles nici un alergolog bun nu este in romania..Cand sa reintors la doctor acesta ia spus ca nu mai stie ce sa zica...
Vreo idee? Posibilitatea de alergie..dar din ce cauza..stam in aceeasi casa de 1 an si chestiile ia aparut in urma cu 2 luni..nu putem depista obiectul alergiei...si e stresant..de 2 luni ia xyzal 5mg..sa cam saturat de medicamente..Sau e posibil o infectie de piele sau ceva..nu stiu..
9 comentarii
1
20-09-2017, ora 22:44
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Incerc sa va ajut eu daca doriti !
0
21-09-2017, ora 15:31
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Desigur cu ce anume ma puteti ajuta?
0
21-09-2017, ora 17:42
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Pai sa gasim impreuna cauza alergiei ! Daca sunteti de acord postati dieta prietenei pe 3 zile incluzand absolut tot ce ingereaza : alimente si medicamente fara sa omiteti nimic - nimic !
0
22-09-2017, ora 00:45
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
ok. am sa o scriu dupa 3 zile caci nu are o dieta anume.
0
22-09-2017, ora 14:45
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
In fiecare seara trebuie scris ca sa nu scapati ceva, asa se face jurnalul alimentar !
0
30-09-2017, ora 19:53
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Am sa scriu mai jos ceea ce a mancat, ea nu crede ca ar fi alergie alimentara.
Prima zi: o cafea 3in1, ciorba de fasole, prajitura cu nutella si biscuiti, apa, banana, Zixal pt mancarime, pizza, pepsi.
A 2a zi:cafea 3in1, apa, pizza, suc natural, cartofi cu ceafa de porc, sos de maioneza si ketchup, suc natural, cipsuri
A 3a zi: cafea 3in1, pizza, suc natural, crispy de pui cu cartofi prajiti si sos de gogosari, prajitura musuroi de cartita.
1
01-10-2017, ora 17:31
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Pentru inceput sa scoata de tot : cafeaua 3/1, sucurile si prajiturile cumparate din comert, de asemenea sosurile din comert si ketchup-ul !
Fiecare se poate inlocui cu varianta facuta in casa : cafea fiarta sau la filtru, limonada din miere si lamaie, placinta cu mere sau cu branza de vaci facuta acasa..!

Succes si scrieti peste o saptamana !
0
10-10-2017, ora 21:27
Sedativ
Nu este medic/terapeut
Sedativ
Buna, au trecut 10 zile dar din pacate nu ia trecut...
0
11-10-2017, ora 14:26
Steve.the.great
Nu este medic/terapeut
Steve.the.great
Daca a respectat intocmai interdictiile pe care le-am scris mai sus atunci trebuie adaugate si altele dar pt asta e nevoie de jurnalul ei alimentar complet, fara nici o omisiune !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •