mancarimi ale pielii

16-02-2011
pavelflory
Nu este medic/terapeut
pavelflory
buna am nevoie de un sfat : de cateva zile mi-au aparut pe corp si mai ales pe spate niste bubite de culoare alba ce imi provoaca mancarimi. nu sunt purulente si nu au asa zisul cap dar ma mananca ingrozitor...
2 comentarii
0
17-02-2011, ora 11:18
Dr. Greblescu Raluca
Alergologie si imunologie clinica, Bucuresti
Dr. Greblescu Raluca
Mergeti la un medic dermatolog. "Bubitele" trebuie mai intai vazute de un medic si apoi tratate! Nu cred ca este ceva grav, dar consultul dermatologic tot este necesar!
0
24-03-2011, ora 21:21
Olimpia16
Nu este medic/terapeut
Olimpia16
Buna. As avea si eu nevoie de un sfat: am mancarimi pe spate, umeri, brate, sub sani si burta, apoi imi apar niste pete mai maronii, iar cu timpul se usuca si pielea se exfoliaza in acele zone, iar apoi dispar. Aceste probleme imi apar la o anumita perioada de timp, mai ales atunci cand sunt suparata si nervoasa. In decembrie mi-au aparut si inca nu au disparut complet, unele dispar si apar altele, iar mancarimile deja ma exaspereaza (mancarimile apar mai ales seara). Am folosit diverse creme de corp, creme naturiste, insa fara efect.
Multumesc anticipat pentru sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  • Legătura dintre alergii și sănătatea mentală
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Femeile prezintă prurit mai rar decât bărbații
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •