mancarimi de piele dupa soare

23-08-2009
elen_@_24
Nu este medic/terapeut
elen_@_24
buna seara...eu v.am mai scris in legatura cu aceasta problema a mea insa intre timp mi.a trecut si adevarul e ca nu cunosc un doctor bun aici la noi in oras iar unde am mai fost nu m.a ajutat cu nimic.Dupa ce am fost la plaja anul acesta am avut niste mancarimi insuportabile de piele care dupa un timp au disparut.astazi am fost la plaja iar acum vad ca acele mancarimi revin, nu atat de rau k data trecuta insa...ma mananca numai picioarele si mainile...am o senzatie de furnicaturi si nu ma pot abtine sa nu ma scarpin...Eu mancarimi de piele am mai avut insa intotdeauna am dat vina pe sistemul nervos deoarece sunt o persoana mai "nervoasa" de fire..am fost si la dermatolog insa nu m.a ajutat prea mult...Ma pot gandi la ceva grav in legatura cu aceste mancarimi sau nu?Exista o crema pe care sa o pot folosi fara sa ma afecteze in vre.un fel?va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
23-08-2009, ora 22:34
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu mai face plaja, expunerea la soare iti sensibilizeaza pielea care este putin mai mult idiosincratica (intoleranta). Aplicati pe zonele cu mancarimi fenistil gel si consulta dermatologul daca nu-ti trece pruritul.

Multa sanatate!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
23-08-2009, ora 22:58
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Ai folosit cumva un protector solar ? Daca da, de acolo iti vine mancarimea cat si sensibilitatea de la soare.
In astfel de cazuri sensibilitatea nu vine de la soare ci din cauza folosirii protectorului solar care este plin de substante chimice (cel emai multe din pacare toxice) care la soare intra in reactie intre ele si cu pielea.

Dupa astfel de expriente neplacute corpul acum "sufla si in iaurt" dupa ce s-a ars odata de la soare + protector.

Alergie la soare nu exista si daca aer exista africanii ar suferi toti de ea, exista numai alergie la creme.

Un manual de toxicologie nu le-ar strica la cei care recomanda si folosesc astfel de protectoare care in plus distrug si flora si fauna marina si din orice lac. Efectele substantelor continute in astfel de creme sunt cunoscute de stiinta numita TOXICOLOGIE de care fabricantii de astfel de remedii nu au auzit inca atat cat si cei care le aproba.

Iar reactiile care apar in urma radiatiilor soarelui sunt cunoscute in mare parte de CHIMIE dar destule sint imprevisibile.

Consultati de aceea mai bine lista de "ingrediente" si internetul care ofera destule informatii despre subtantele continute in cremele acestea inainte de a le folosi orbeste si ganditi-va in plus ca atunci cand mergeti in apa cu crema pe voi distrugeti o gramada de animale si plante prin aceasta.


La mare un film de zeci de kilometri patrati este prezent pe apa in fiecare zi de la cei care isi autodistrug pielea dorind de fapt sa o protejeze.
Eu si toti din generatia mea am fost 15 ani la plaja aproape zilnic intreaga vara si nu am folosit NICI un fel de crema.

Credinta nu ajuta mult timp, cunoasterea este mai inteleapta.
0
26-08-2009, ora 17:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Scarface dixit !!!
Elen_@_24, sper ca nu tii cont de sfaturile "intelepte" ale lui scarface !!!
El habar nu are ce efecte au ultravioletele asupra celulelor din piele, nici ca proteinele din unele celule distruse de actiunea acestora pot deveni imunogeni. De asemenea habar nu are ca exista o boala numita "Prurigo estival" care apare numai vara si se manifesta prin eruptii eritematoase sau eritematoveziculoase, insotite de prurit intens!
De asemenea, scarface nu stie ca singura protectie naturala pe care o avem noi impotriva radiatiilor ultraviolete este melanina, un pigment elaborat de niste celule aflate in piele, numite melanocite. In functie de cantitatea de pigment pe care aceste celule o secreta in piele noi suntem mai blonzi sau mai bruneti, ne bronzam sau ne ardem cand ne expunem la soare, facem sau nu facem cancer de piele dupa expunerea la ultraviolete.
Normal ca negrii din Africa nu fac Prurigo estival !!! Oare de ce ?? Spuneti-i si lui scarface !
Dar australienii care nu sunt proveniti din aborigeni, de ce fac cancere de piele ?? De ce Australia are cea mai mare incidenta a melanomului malign din lume ??? Raspunsul lui scarface : "pentru ca soarele vindeca si intareste". Eu as spune ca intareste pana intepeneste !!!
Cremele protectoare pentru ultraviolete contin particule inerte de culoare alba care produc la suprafata pielii fenomenul de dispersie a luminii. Ele sunt testate dermatologic si pot fi utilizate fara probleme. Numai scarface are o fabrica de creme protectoare din deseuri radioactive si ca urmare risti sa devii ca un neon daca le aplici pe piele! Mai mult, daca intri in apa avand pe tine acea crema, mor toti pestii si toata flora marina pe o raza de kilometri! ATENTIE, deci la cremele scarface! Sa nu spuneti ca el nu v-a avertizat !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •