Mancarimi de piele si insomnii

24-06-2011
sendrea2010
Nu este medic/terapeut
sendrea2010
Buna ziua,
Mi se intampla seara cand sunt obosit (invat mai mult) sa nu pot dormi si sa am niste mancarimi ingrozitoare de piele in urma carora ma aleg cu niste pete rosii si umflaturi care imi trec cam intr-o ora daca nu ma ating de ele. Daca se intampla sa adorm apoi ma trezesz cam intr-o ora doua si povestea se repeta, ba chiar uneori se intapla sa si am o stare de delir. Mai am problema cu mancarimile si ziua, dar nu e de asa o mare amploare.
Va rog frumos sa ma ajutati si sa imi ce as putea sa am si cui as putea sa ma adresez, o fi grav?
Momentan ma aflu in Timisoara.

Multumesc!
7 comentarii
0
24-06-2011, ora 09:29
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Mergeti intai la dermatolog, apoi cu rezultatul de aici la psihiatru. Cel mai probabil ceea ce vi se intampla este pe sistem nervos, dar e bine sa excludem intai o afectiune dermatologica.
0
24-06-2011, ora 10:22
sendrea2010
Nu este medic/terapeut
sendrea2010
Nu am o problema dermatologica caci am fost la un cunsult dermatologic recent in vedere obtinerii unei adeverinte pentru bazinul de innot, plus ca problemele respesctive le am doar atunci cand sunt obosit. Ma gandesc sa merg la psihiatru, dar nu stiu unde sa ma adresez, am tot citit pe internet cate povesti nu prea frumoase cu psihiatri(tone de pastile fara efect) si sunt cam descurajat:(..mi-ati Dvs recomanda un psihiatru bun? Multumesc din suflet ca va interesati de problemele mele.
0
24-06-2011, ora 11:52
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Daca vii in Bucuresti, te pot vedea eu. Daca nu, sunt medici buni la MedLife in Timisoara.
0
19-01-2012, ora 17:25
mexicocarino
Nu este medic/terapeut
mexicocarino
Buna ziua. Mi-au aparut vreo 3 pete cam la nivelul unde ajunge elasticul de la boxeri in urma unei mancarimi si scarpinari si de cate ori ma scarpin mancarimile apar tot mai intens si nu trec decat daca dau cu after shave. Ce fel de tratament mi-ati recomanda? Va multumesc.
0
03-06-2020, ora 21:54
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
Mancarimile sunt de la alergii, alergiile de la paraziti.

si eu am mancarimi noaptea, daca maninc mancare din comert.

Evitati produsele alergene.

luati produse naturiste pentru deparazitare, Nickworm.
0
03-06-2020, ora 21:55
Doct2016
Nu este medic/terapeut
Doct2016
eu adorm cu antihistaminic.

iau 2 de borenar si adorm.
0
02-09-2020, ora 00:16
Cristi1999
Nu este medic/terapeut
Cristi1999
Ai incercat doxepina?
Este singurul antidepresiv somnifer pentru urticarie, mancarimi din ce stiu
Discuta cu medicul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Obiceiuri care afectează somnul
  • Insomnia
  • Insomnia severă ar putea fi cauzată de slăbirea conexiunilor cerebrale
  • Culcatul la ore târzii a fost asociat cu alimentația nesănătoasă și sedentarismul
  • Thim - dispozitivul care te ajută să dormi mai bine, monitorizându-ți somnul
  • Insomnia crește riscul de astm la adulți
  • Calitatea redusă a somnului la copii, asociată cu insomnia mamei
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  • De ce mă mănâncă pielea? (cauzele pruritului)
  •