Mancarimi de piele si umflaturi

02-03-2012
VladCristian
Nu este medic/terapeut
VladCristian
Buna ziua.Cam de 3 luni am o problema si nu stiu cum sa scap de ea.La inceput a fost doar o mancarime a pielii dar dupa o saptamana au inceput sa imi apara pete rosii care la randul lor au inceput sa se umfle (sub forma unor urzicaturi). Am facut o serie de analize ale sangelui dar nu mi s'a descoperit nimic.Am fost si la alergolog acesta spunandu'mi ca nu poate fi vorba de vreo alergie.Problema e ca ma ingrozesc noaptea cand ma trezesc din somn cu mancarimi si ma vad plini de umflaturi pe tot corpul, ba chiar mi s'a intamplat sa mi se umfle buzele si urechea dreapta, sau ma trezeam dimineata si aveam senzatia ca palmele imi sunt umflate cand strangeam pumnul.Cam in 90% din cazuri mi se intampla noaptea in somn, dar deobicei intr'o ora sau doua imi dispar, nu persista mai mult de cateva ore.Va rog sa ma ajutati.Multumesc
3 comentarii
0
05-03-2012, ora 08:27
Dr. Adelina Batog
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Adelina Batog
Buna ziua,
Leziunile pe care le descrieti sunt tipice pentru urticarie (manifestare alergica). Cel mai frecvent aceasta este alimentara sau medicamentoasa. Un consult la un medic dermatolog o sa va lamureasca asupra regimului alimentar si veti primi si tratament adecvat. Daca nu puteti ajunge la un dermatolog in zilele urmatoare luati antihistaminice (Claritine, Aerius, Xyzal, etc) si tineti regim alimentar (carne pui, cartofi, morcovi, orez, mere, paine alba, apa plata, branza proaspata de vaci).
Cu stima,
0
28-09-2014, ora 22:14
MihaiMircea
Nu este medic/terapeut
MihaiMircea
buna! am si eu o asa problema, am 21 de ani, si acum 3 zile in urma venisem acasa si cind m-am schimbat de haine am vazut pe spate umflaturi ca de la urzici de diferite marimi, apoi sa raspindit pe mini pe picioare si piept. A doua zi cind m-am trezit aveam fata umflata si minele la fel, apoi seara acelasi lucru pe la ora 10 seara apar aceleas simptome, furnicaturi la inceput apoi umflaturi si a doua zi erau umflate minele si talpile... nustiu ce sa fac pentru ca nu am mai avut asa ceva niciodata...
0
22-01-2022, ora 03:16
Gheorghe Lipovanu
Nu este medic/terapeut
Gheorghe Lipovanu
VladCristian !. Ce descrii tu, Parcurg EU in momentul de fata. Insa dupa noapte de noapte de cosmar ptr ca dorme-am reprize de cate o ora, timp de 2 saptamani am descoperit singur (fara analize si mame de Doctori) ca eu dorme-am in pat cu cativa GANDACI (NEGRI) asazisi de BUCATARIE. Mai exact ”GANDACI DE CANAL”. No !. Acuma ma lupt sa-i starpesc, insa nu prea reusesc pt ca sunt ai naibi de rezistenti la otravuri. Am incercat cu retete de BORAX, nu mai vorbesc de cat am cheltuit cu zeci de spray0uri de tot KK di comert. Acuma astept sa-mi apara ceva FUMIGENE si sa vad ce oi realiza. Atata m-am chinuit pe INTERNET si nimic. Asaca am invins RUSINEA mea cu gandul ca poate oi fi de folos cuiva care trece s-au va trece prin asa experienta, si va citi ce am descris TU si EU. Asta e - Sanatate la toata lumea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •