Mancarimi insuportabile

27-05-2014
Util_izator
Nu este medic/terapeut
Util_izator
Buna,

Postez imediat dupa incidentul pe care l-am avut, adica o mancarime insuportabila pe partile expuse acum doua zile la soare. M-a prins soarele putin mai tare acum doua zile, de aceea mi-am si luat CM doua zile. Pana acum nu a fost nimic neobisnuit. Duminica prezentam parti rosiatice, respectiv spatele, umerii si pieptul. Luni lafel, putina usturime, dar am trecut si peste asta, am dormit mai mult pe o parte dar totusi de remarcat faptul ca am putut dormi chiar si pe spate putin. In fine, astazi (MARTI), zic sa fac un dus sa ma racoresc putin. Din timpul dusului deja simteam mancarimi pe umeri si piept. Deci doar umeri si piept. N-am apucat sa termin dusul ca am sarit din cada scarpinandu-ma pe piele. Din fericire eram singur, ca daca ma vedea familia ma ducea la exorcizare :)))
In aceeasi ordine de idei, acuma glumesc, dar nu e de gluma ca ma gandesc ce faceam daca aveam mancarimile pe spate ?! deci am consumat jumatate de tub pe crema after sun, masand-o pe piele ca sa nu-mi fac rana. Am putut observa doar cateva cosuri(mie-mi par a arata ca si cosurile, dar pot fi basici) mici albe pe spatele umerilor. A durat aprox jumate de ora (HORROR). Am vrut sa sun la 112 dar era tot manjit in jurul meu de crema. Precizez ca nu am mai avut asa ceva in viata mea. Nu m-am dat cu crema inainte de plaja. Va cer ajutorul, stiind ca dupa ce imi trece voi uita si nu voi mai trece pe la dermatolog, fiind si foarte ocupat. De la ce mancarimea? Cum o pot combate daca revine?

Multumesc
1 comentarii
0
28-05-2014, ora 19:51
Util_izator
Nu este medic/terapeut
Util_izator
Multumesc pentru raspunsul prompt !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •