mancarimi pe maini si picioare

09-08-2009
isabela_i
Nu este medic/terapeut
isabela_i
Buna ziua,
De mai mult de un an mama mea are mancarimi pe maini si pe picioare, mancarimi ce au aparut dupa cateva zile de stat la soare si in apa marii. A incercat sa le amelioreze cu creme si ceaiuri dar din pacate nu a reusit. Are rani destul de urate si, chiar daca hotaraste sa nu se mai scarpine, nu se poate abtine. In plus mi-a spus ca mancarimile devin mai puternice in perioada mentruala.Nu a dorit sa mearga la medic pentru un diagnostic competent-- nu crede ca are o boala, sustine ca e o chestiune de vointa.
NU stiu ce sa mai cred: este o afectiune dermatologica sau se scarpina pe fond nervos? Va rog sa ma ajutati cu un sfat!
5 comentarii
0
09-08-2009, ora 14:37
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Pot fi si pe sistem nervos aceste mancarimi, dar daca nu merge la un medic dermatolog nu are de unde sa stie despre ce este vorba!!Trebuie sa mearga neaparat la medic!
0
09-08-2009, ora 15:07
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Este o afectiune dermatologica pe fond nervos sau care cel putin se acutizeaza/accentueaza pe fond nervos!
Sa mearga la un control dermatologic...pt calmarea pruritului poate sa-si aplice lotiune CALAMINE, conform prospectului.

Toate cele bune!
Pup Jackie;)
0
10-08-2009, ora 18:53
isabela_i
Nu este medic/terapeut
isabela_i
Multumesc pentru raspunsuri.
0
10-08-2009, ora 20:02
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Cu placere si multa sanatate, ca-i mai buna decat toate!
0
04-02-2012, ora 02:33
Claiudiu
Nu este medic/terapeut
Claiudiu
Si eu am aceiasi problema. Seara mai ales ma apuca mancarimile cand ma bag in pat. Prin zona pulpelor si gambe..
Ma scarpin. mi se formeaza ca niste bubitze, apoi daca (cu greu) reusesc sa ma abtin, imi trece in 30 min.
peste vreo saptamana imi fac analizele de sange si ma gandeam ca se poate sa fie si ceva din sange. De aceea am hotarat sa ma duc la dermatolog dupa ce imi fac analizele.
e ok dak ma dau cu spirt ca sa imi calmeze mancarimile cat de cat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •