Mancarimi pe tot corpul

07-02-2009
ElenaLena
Nu este medic/terapeut
ElenaLena
Buna ziua!
Va cer un sfat pentru prietena mea.
De 4 luni, o data cu mutarea in alt apartament, are mancarimi insuportabile pe tot corpul, mai intense in zona gatului, soldurilor, picioarelor, abdomen.
La inceput nu aparea nimic pe piele, insa dupa 3 luni, din cauza scarpinatului, pielea s-a inrosit, a devenit mai aspra si apar mici "bubite" rosii pe piele.
Dermatologul i-a recomandat sa evite citricele, cafeaua, duciurile, i-a recomandat pastile pentru alergii si intepaturi de insecte, dar nu au ajutat.
De asemenea, i-a spus ca poate fi pe fond nervos, si ar trebui sa se linisteasca.
Problema este ca nimic nu ajuta, iar mancarimile devin din ce in ce mai insuportabile, mai ales sub dus fierbinte sau noaptea inainte de culcare.
Va rog sa-i dati un sfat, cu cine sa se mai consulte.
Sa faca analizele la sange?
Multumesc.
8 comentarii
0
07-02-2009, ora 14:26
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sa mearga la un medic dermatolog bun, la un laborator micologic de unde i se va face o analiza a pielii si nu in ultimul rand sa faca analize la sange recomandate de medicul respectiv! (ex:trichinella, helicobacter pylori, toxocara, toxoplasma, IgE, un examen coproparazitologic etc.)
Numai bine
0
13-02-2009, ora 14:03
ElenaLena
Nu este medic/terapeut
ElenaLena
Buna ziua si multumim pentru recomandari!
Prietena mea a fost la un laborator micologic, analizele pentru scabie si fungi au iesit negative ( la sange nu a facut). Totusi, mancarimile persista si sunt din ce in ce mai insuportabile, ajungand pana aproape de zona genitala.
Medicul a spus k nu exista nici o infectie dermatologica, recomandandu-i sa mearga la un alergolog.
Totusi, ea a luat acum o luna pastile pentru alergii si intepaturi de insecte, dar mancarimea nu a disparut.
Spuneti-mi va rog, unde sa se mai duca?
La neurolog? Poate fi o infectie in interior? Sau alergie la aerul din apartament? (Mentionez ca a fost si la munte timp de o saptamana iar mancarimile nu au disparut nici macar acolo).
Va multumesc.
0
18-02-2009, ora 23:59
remus_man
Nu este medic/terapeut
remus_man
cred ca am aceeasi problema. eu initial am avut mancarimi pe picioare. pe coapse, aproape de zona genitala... iar acuma.. am si acolo.. si pe abdomen. ca sa nu mai zic ca imi cot mi se fac niste brubinte albe si tari.. un fel de bataturi. si daca ma uit atent am si pe 'bijuterie' niste iritatii, ceva rosu.. cam pe tot corpul am iritatii de genu asta.. acuma nu stiu daca de la scarpinat sau.. si eu am fost la dermatolog si mia dat un fel de unguent pt ciuperci, pt iritatii, niste praf de se dizolva intr'un litru de apa, si pt ca aveam pielea tare pe maini am luat si Xerolys 10. NICI UN REZULTAT. tind sa cred ca nu voi mai scapa si scarpinaturile devin din ce in ce mai nasoale, nu mai am noapte de odihna.. pt ca nu pot dormi.. ma scarpin ca un nebun.. daca cineva are vreo idee.. dar sper sa fie din domeniu ca sunt satul de leacuri babesti. va multumesc mult.
0
19-02-2009, ora 13:44
ElenaLena
Nu este medic/terapeut
ElenaLena
Buna Remus!
Observ ca medicii nu ne raspund, poate nici ei nu stiu care e cauza.
Prietena mea s-a documentat pe internet, si a inceput un tratament "cu leacuri babesti", asa cum zici tu.
Face bai cu infuzie de musetel si salvie, apa nu prea fierbinte, care calmeaza mancarimile.
Daca ai constipatie, fii sigur ca problema e aici (toxinele acumulate in organism ies afara prin piele). De asemenea, poate fi pe fond nervos, de la stres.
Deci, incearca baile cu musetel, si bea cateva pahare de apa cu sare (o lingura sare la un litru de apa calduta), apoi faci miscari lente cu mainile deasupra capului (stanga -dreapta), pana simti ca vrei la baie. De obicei dupa 3 pahare simti efectul. Prin aceasta metoda se face curatirea intestinelor de toxine.
Daca nu vrei sa incerci aceste "leacuri", mergi si fa analizele la sange, la ficat. Numai bine!
0
19-02-2009, ora 15:31
remus_man
Nu este medic/terapeut
remus_man
merci pt sfat.. dar mai bine astept sa vad ce rezultate are prietena ta.. si apoi o sa incerc.. aaa.. ce vroiam sa te intreb.. tu nu ai mancarimi de la prietena ta ?? pt ca a mea prietena e cu stresu.. ca domne o sa faca si ea.. :P. si sa nu uiti sa imi lasi com. daca scapa de mancarimi. papa
0
19-02-2009, ora 16:45
ElenaLena
Nu este medic/terapeut
ElenaLena
Nu, daca nu e o infectie pe piele, nu o sa faca, sa stea linistita. Prietena are mancarimi de 4 luni, iar eu nu am nimic, desi stam in acelasi apartament. A facut si analize pentru scabie si fungi, a facut si analize la alergolog poate e alergica la ceva, si nimic. A dat si analize la sange si asteapta rezultatele saptamana viitoare. Dar a inceput de 2-3 zile baile cu musetel si salvie si spune ca poate sa doarma noaptea. Totusi acestea atenueaza mancarimile, calmeaza pielea, dar trebuie gasita cauza din interior si de tratat.
Iar apa cu sare este pentru dezintoxifirea organismului (si a intestinelor), in caz ca ai probleme cu asa ceva (nici nu-ti imaginezi cate probleme poate cauza constipatia). Ar fi bine sa faci analize la sange si la aparatul gastro-intestinal. Altceva nu stiu, ca nu sunt medic. Poate fi de la stres. Numai bine.
0
10-06-2009, ora 13:42
korbalb
Nu este medic/terapeut
korbalb
buna ziua... nu din intamplare am ajuns sa gasesc discutiile referitoare la alergii de pe acest forum, deoarece de 1 an si ceva, mai exact de anul trecut de cand a inceput sa se incalzeasca.. cum devine caldura de afara oarecum insuportabila.. imi apare pe piele (aproape tot corpul) dar mai mult pe pielea mainilor si pe piept si spate... bubite rosii .. care se pot transforma in pete..rosii .. si ma mananca..
Am fost la doctor..am facut analize la sange.. nu sunt probleme.. mi-a prescris ALERID care... are efect insa in ce sens..
1 pastila seara..scrie pe prospect..insa eu o iau dimineata..ca sa isi faca efectul in acea zi pe tot parcursul... dar cum dau de caldura.. si simt ca ma incalzesc incep sa imi apara iar bubite...nu mai devin pete.. ci raman bubite mici.. si nu ma mai mananca de data asta..
am sa merg si la un dermatolog.. si am sa reiau..toate analizele.. ca ma seaca de nervi chestia asta..
din punctul meu de vedere sigur e pe fond nervos...psihic (stres, nervi, mai ales nervi, si nervi)..se mai poate repara?
nu mai pot sa merg la plaja..sau cel putin tb sa fiu f atent... mai ales ca.. iubesc marea si innotul fiind si sportiv de performanta
0
11-06-2009, ora 12:45
korbalb
Nu este medic/terapeut
korbalb
mai citeste cineva forum-ul acesta?
daca v-ati mutat in alta parte.. lasati-mi un mesaj ori aici -
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Imbatranirea pielii
  • Vergeturile
  • Foliculita în urma epilării
  • Funcţia de „barieră” a pielii - cum o susținem?
  • Uleiul de măsline sau floarea-soarelui poate afecta sistemul de apărare al pielii la bebeluși
  • „Pielea electronică” pentru monitorizarea sănătății
  • Microbiomul pielii rămâne stabil în timp, în ciuda unor variații externe
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  • Potențial tratament pentru mâncărimea cronică
  •