mancarimi pleoape

05-08-2016
anitzu2008
Nu este medic/terapeut
anitzu2008
De vreo 2, chiar 3 saptamani ma confrunt cu o mancarime insuportabila la pleoapa ochiului drept.
Tot de vreo 2 saptamani am renuntat complet la machiaj, crezand ca ar fi si acesta o cauza, dar insa fara rezultat.
De vreo 2-3 zile folosesc Tobradex unguent, foarte putin s-au ameliorat mancarimile, insa nu indeajuns incat sa fie macar suportabile.
Mentionez ca nu am niciun fel de alta simptoma, in.afara de mancarime a pleoapei.(nu lacrimez, nu am umflaturi).
Ce as putea folosi pentru un rezultat mai bun?
La medic nu am cand sa.ajung.
Multumesc!
9 comentarii
2
05-08-2016, ora 06:25
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Buna dimineata, din ce relatati dvs, este o alergie care se manifesta doar prin acest prurit. Continuati cu Tobradex unguent, dar nu mai mult de 14 zile. Luati si un antialergic - Claritine - 1 tb seara, 3 saptamani.

Mai ajuta la diminuarea senzatiei de mancarime si compresele reci (fie cele speciale, fie banalul prosop ud tinut un pic la congelator).

Foarte bine ca nu va mai machiati, insa este bine sa renuntati o perioada la tot ce aplicati pe fata - creme, demachiant, sapunuri.

Renuntati o perioada la produsele de origine animala (mai ales lactate) si tineti un regim preponderent crud.

Cu rabdare, in 10 - 14 zile, ar trebui sa treaca simptomele.

Multa sanatate!
0
05-08-2016, ora 09:28
anitzu2008
Nu este medic/terapeut
anitzu2008
Multumesc tare mult pentru raspuns!
Urmez ce mi-ati recomandat, acum nu imi ramane decat sa am rabdare!
O zi frumoasa!
0
05-08-2016, ora 10:05
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Cu mult drag! O zi frumoasa si Dvs!
0
11-08-2016, ora 11:55
anitzu2008
Nu este medic/terapeut
anitzu2008
Buna ziua! Revin cu o intrebare, dupa ce am luat timp de o saptamana Claritine si am folosit Tobradex nu mai am niciun fel de mancarime.
Intrebarea este, daca mi-a trecut sa mai folosesc Tobradexul si sa continui sa mai iau inca doua saptamani Claritine eu fiind vindecata?
Si cam dupa cat timp pot incepe sa ma machiez din nou?
0
11-08-2016, ora 12:39
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Tobradex este suficient, insa Claritine mai puteti lua inca o saptamana de protectie. Si va puteti machia din nou, dar cu atentie la produsele folosite, sa nu fie chiar ele cauza. Cel mai bine este sa le folositi pe rand, in caz ca reapare alergia sa stiti de la ce poate fi. Multa sanatate!
0
11-08-2016, ora 19:05
anitzu2008
Nu este medic/terapeut
anitzu2008
Va multumesc tare mult pentru tot!
Toate cele bune si multa sanatate!
0
11-08-2016, ora 20:11
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Sa va fie de folos! Cu mult drag!
0
07-02-2017, ora 22:43
anitzu2008
Nu este medic/terapeut
anitzu2008
Buna seara!
Din pacate, revin cu aceiasi problema! Mancarimea ochiului drept a revenit, am folosit din nou tobradex si claritine, insa de data asta nu au avut niciun rezultat.
Cu ce as putea sa le inlocuiesc? Sau sa incerc sa iau claritine pe o perioada mai indelungata?
Precizez ca aceasta mancarime este insuportabila.
0
08-02-2017, ora 06:04
Dr. Cozubas Roxana
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Cozubas Roxana
Claritine se ia 20 de zile. Puneti picaturi cu Opatanol 1 pic de 3 ori pe zi, pana se termina flaconul si mergeti cat mai repede la un alergolog. Trebuie gasita cauza acestor alergii. Sanatate multa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.