Mancarimi pleoape inferioare

12-07-2012
miha_pinkcat
Nu este medic/terapeut
miha_pinkcat
Acum 30-35 de zile a inceput sa ma manance pleoapa inferioara, ochiul drept.De 3 zile s-a intins si la ochiul stang, dar a avansat si inspre nas, acolo aparandu-mi niste riduri micute, iar pielea este mai ingrosata.Azi m-am trezit ca s-au umflat si pungile de sub ochi, ceea ce eu nu am avut niciodata, dar poate este de la scarpinat.Am observat si faptul ca incep mancarimile si in colturile externe ale ochilor, exterior.Am folosit crema de galbenele si acum 10 zile Corneregel, dar fara rezultat, as incerca Dermovate, gandindu-ma ca e vreun microb, dar e puternic acest unguent asa ca nu-l folosesc.Nu am bubite in zona respectiva, nici pete rosii, genele arata normal fara acea matreata, pleoapele de sus nu ma deranjeaza deloc.Ar mai fi un simptom, dimineata ma scol cu ochii un pic lipiti, dar ceva neinsemnat.Ce tip de unguent sa folosesc sau macar la ce dr. sa cer trimitere?Oftalmolog sau dermatolog?
3 comentarii
0
12-07-2012, ora 20:06
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Eu ma confrunt cu asa ceva de aproximativ 3 ani. Am incercat cu o multime de creme si unguente.Se amelioreaza, dar nu dispare complet. Important este sa nu te scarpini. Cand ai senzatia de mancarime spala ochii cu apa rece.
In ultimul timp folosesc Kanamicina sulfat H (unguent). Ma dau 2 sau 3 seri si apoi nu mai am probleme o perioada.
Sanatate.
0
13-07-2012, ora 20:06
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
eu as merge mai intai la oftalmolog. dar, indiferent la care te duci, cred ca important este s-o faci cat mai repede. daca nu stii cauza, de unde stii ce (sa) tratezi...

daca ajungi la dermatologie, iti pot recomanda un medic f bun, e vb de dr Monica Darmanescu de la Delta hospital.
0
15-07-2012, ora 20:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Iti recomand sa mergi la un medic oftalmolog. Eu cred ar fi indicata o igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi, dimineata si seara; local, Tobradex unguent oftalmic- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, la nivelul marginilor palpebrale si la nivelul pleoapelor inferioare-10 zile si Claritine-1 tableta pe zi, seara, 10 zile; numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.