mancarimi puternice

12-03-2007
DoinaSun
Nu este medic/terapeut
DoinaSun
Buna ziua! Am o problema foarte mare! De 4-5 zile.. am mancarimi puternice in talpi si palme! nici noaptea nu pot dormi din aceasta cauza. Va rog.. ajutati-ma.. ku un diagnostic ceva.. Mentionez ca nu am abzolut nimic pe piele!! Multumesc!
14 comentarii
0
12-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru un diagnostic corect trebuie sa te examineze un medic dermatolog.
Pana ajungi la consult poti incerca un tratament cu Ketotifen 1cp dimineata si unul seara, concomitent cu aplicarea unui unguent cu Fluocinolon, tot de 2 ori pe zi, dimineata si seara.
0
05-07-2007, ora 00:00
Red_Red1
Nu este medic/terapeut
Red_Red1
Am si eu o problema. Ma mananca pielea si ma scarpin pana apar bubite rosii care au un lichid cleios si daca continui sa ma scarpin curge sange din ele. Va multumesc
0
05-07-2007, ora 00:00
Red_Red1
Nu este medic/terapeut
Red_Red1
Am si eu o problema. Ma mananca pielea si ma scarpin pana apar bubite rosii care au un lichid cleios si daca continui sa ma scarpin curge sange din ele. Va multumesc.
0
06-07-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie sa te vada un dermatolog pentru a stabili cauza acestor mancarimi.
0
01-09-2007, ora 00:00
claudiuzone
Nu este medic/terapeut
claudiuzone
Am aceeasi problema ca si a ta si tare as dori sa stiu ce ai facut...tinand cont ca a trecut ceva timp de atunci. Mentionez ca nu imi apar nici un fel de bubite...pur si simplu, seara...incepe mancarimea...cred ca e totusi pe sistem nervos.
In speranta ca imi vei raspunde -
Toate cele bune!
0
10-01-2008, ora 00:00
simplex
Nu este medic/terapeut
simplex
Cu aceiasi problema ma pot "lauda" si eu, de vre-o doua trei saptamani am niste mancarimi ingrozitoar mai ales seara si dupa cate am observat mai ales in contact cu aerul.Nu am nici un semn nici o bubita sau pete si de asemnenea nici o localizare specifica insa daca insist intr-un loc pielea devine ca "pielea de gaina" si apoi dispare intr-o perioada scurta de timp. ce este de facut domnilor dioctori? As fi extrem de recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva cu mai mult decat sa ma trimita la un consult deoarece pt moment ma aflu in statele unite si mersul la medic este de-a dreptul prohibitiv aici
0
11-07-2009, ora 23:31
Gaby90
Nu este medic/terapeut
Gaby90
Buna, am si eu o problema. De aproximativ 1 luna am mancarimi puternice in palme. M-am gandit ca poate am contactat vreo ciuperca, dar nu am absolut nimic pe piele. Astazi s-a intamplat ceva deosebit fata de datile trecute...m-am scarpinat asa de mult incat mi s-au umflat degetele si le simteam pulsand. De obicei cand apar aceste mancarimi am palmele foarte rosii, in restul zilelor avand un colorit normal. Mentionez ca aceste mancarimi nu sunt zilnice, putand trece si 3-4 zile intre ele.
0
16-07-2009, ora 09:44
crolaru
Nu este medic/terapeut
crolaru
Buna ziua! Aceeasi problema..de aproximativ 2 saptamani am mancarimi puternice in special in palme si talpi. Daca ma scarpin aici, mi se umfla atat palmele cat si talpile. Mai am mancarimi si pe brate, picioare, abdomen si spate. Pe aceste zone cat de cat ma pot controla sa nu ma scarpin chiar pana fac rana punand prosop udat cu apa rece. Oricum...e groaznic ca nu mai pot dormi absolut deloc seara. Am fost la dermatologi, dar nimeni nu stie ce se intampla. Am facut si examene de laborator si...nimic
Am mai patit asta si anul trecut, atunci dupa 3 luni (!!!) mi s-a propus sa iau calciu. In 2 zile mi-am revenit. Va recomand sa incercati.
Acum la mine problema este ca sunt insarcinata in luna a 4-a si nu am voie sa iau calciu. Am gasit un calmant homeopat ( sedatif pc)..ma ajuta, dar f putin in cursul zilei si deloc seara. Daca aveti vreun sfat...? Chiar nu mai stiu ce sa fac.
Multumesc!
0
19-07-2009, ora 15:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru claudiuzone:
Poate ca este vorba despre o raie!
0
19-07-2009, ora 15:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru simplex:
Poate fi vorba despre o urticarie cronica, insa in SUA nu veti reusi sa va tratati ca in Romania, mergand pur si simplu la farmacie! Aveti nevoie de o reteta!
0
19-07-2009, ora 15:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru Gaby90:
Poate fi vorba despre o reactie alergica la un aliment, un medicament sau un focar de infectie. Trebuie sa faceti un set de analize si sa consultati un medic.
0
19-07-2009, ora 15:47
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru crolaru:
Cine v-a spus ca gravidele nu au voie sa ia calciu ???
0
20-07-2009, ora 09:51
crolaru
Nu este medic/terapeut
crolaru
Buna ziua! Medicul ginecolog mi-am spus ca pe langa Centrum Materna, nu am voie sa iau in plus calciu..
0
26-07-2009, ora 19:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Mai intrebati si alti ginecologi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: