mancarimi puternice in zona coapselor si a feselor

24-02-2007
doc
Nu este medic/terapeut
doc
de cateva saptamani am am macarimi puternice care au inceput in zona coapselor si a feselor, apoi pe abdomen si mai nou pe brate si la subbrat. acestea se manifesta pe durata intregii zile, dar parca mai puternic noaptea. nu apare nici un semn cand incepe mancarimea, dar daca ma scarpin puternic apar uneori niste galci, alteori niste leziuni mici. ajutati-ma va rog cu un diagnostic
5 comentarii
0
24-02-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Este posibil sa fie vorba despre o parazitoza (scabie); adreseaza-te unui dermatolog si problema se va rezolva rapid!
0
25-02-2007, ora 00:00
doc
Nu este medic/terapeut
doc
Asa m-am gandit si eu prima oara, dar simptomele nu prea corespund. Adica nu am "bubitele" acelea prezente in scabie, uneori am mancarimi alteori nu, zonele cu probleme sunt doar doar fesele si coapsele (rar si celelalte).
0
25-02-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Pentru calmarea mancarimilor poti incerca sa iei un antihistaminic (de ex Aerius 1cp/zi) si urmareste evolutia.
Daca persista simptomele mergi totusi la un consult. Nu este obligatoriu sa fie scabie dar nu putem nici exclude posibilitatea asta pentru ca nu intotdeauna bubitele arata "ca la carte".
Mult succes!
0
05-03-2007, ora 00:00
orbit
Nu este medic/terapeut
orbit
popular(raie).sigur.mergi cat mai rapid la farmacie
0
03-08-2023, ora 21:31
Memora
Nu este medic/terapeut
Memora
De aproximativ o luna simt mancarime si intepaturi pe tot corpul. Am fost la dermatolog di nu a găsit nimic suspect. Pruritul si intepaturile persista. Am facut o grămadă de analize si totul este ok. Observ, uneori, cu lupa mici puncte albe in locul unde ma inteapa, dar nu misca si nici nu au o forma...seamana ca un fir de măreață.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •