mancarimi si usturimi in zona genitala

27-01-2009
nikolleta
Nu este medic/terapeut
nikolleta
Buna ziua!
Ma confrunt aceasta problema, mancarimi si usturime in zona genitala!Usturime mai ales in timpul actului sexual!
La controlul ginecologic mi s-a spus k am candida, dar nu am primit tratament, pt k era in limite normale(asa a spus Dr).Secretia este abundenta de culoare alb galbui!
Mentionez ca sunt castorita, nu am avut aliti parteneri nici eu nici sotul si inca ceva si sotul se plange de usturimi dupa actul sexual.el da vina pe prezervativ1
ce as putea sa fac?
si inca o intrebare, este normal sa sangerez dupa ce imi este preluata secretie pt Papanicolau?
multumesc!
14 comentarii
0
27-01-2009, ora 21:28
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu-mi vine sa cred ca un medic a stabilit, in urma analizelor presupun, ca ai candidoza, dar nu ti-a dat tratament...Parerea mea e sa te intorci la el, sau sa mergi la alt medic sa-ti dea tratament. Altfel nu vei scapa si va reinfectati permanent, reciproc. Pana la tratament poti sa faci spalaturi cu tantum rosa, de la farmacie. Mai diminueza senzatia, dar Nu trateaza totusi! Cat despre prelevare NU, nu este normal sa ai nicio sangerare, ca se ia din secretie!
0
27-01-2009, ora 23:40
Alexandra Adoamnei
Nu este medic/terapeut
Alexandra Adoamnei
daca doctorul ii prost las sa fie ia si fa ceai de mesetel ft ft cincentrat si ia si spalate jos si de 2 /sapt vaginal interioar.dar in fiecare seara spalate pana simti ca tia trecut mai spalate cam 2 3 zile si gata si sotul tau la fel sa se spele
am patito si eu la fel ca si tine si sotul meu ca al tau si a fost oribil incearca musetelul
SAU DUTE LA ALT DOCTOSR MAI CU CREIER
0
27-01-2009, ora 23:44
Alexandra Adoamnei
Nu este medic/terapeut
Alexandra Adoamnei
asa am patit si eu acum o sapt cu un doktr am fost la ea cu o durere de burta de nici pe picioare nu puteam sta si eu aveam de fapt infectie urinara si mia facut test de urina la ora 4si a iesit negativ si am fost ieri la alt doktor si am facut din nou test si a iesit pozitiv si acum stau in antibiotik din cauza la o cascata asa ca fetelr aveti grija
0
16-02-2009, ora 13:14
nikolleta
Nu este medic/terapeut
nikolleta
Buna!
Acum ma simt mult mai bine!Am fost la un control si aveam o infectie pt k era si inflamata toata zona!Acu fac tratament cu Macmiror(ovule) si am mai luat Tinizol si eu si sotul(o doza de 4 pastile)
Cu ceaiul mai ameliora, dar tot nu mi-a trecut, asa k dak vi se intampla mergeti direct la medic!
Numai bine!
0
26-03-2009, ora 14:21
maria maria
Nu este medic/terapeut
maria maria
se poate depista trichomosan in analiza de sange sau urina?raspundeti mi uregnt va rog din suflet!!!va multumes!
0
26-03-2009, ora 14:30
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Maria,
Cel mai relevant rezultat il tot numai din secretie. Probabil ca or fi laboratoare unde se face analiza pentru Tricomonas si din sange, dar oricum trebuie sa mergi la ginecolog pentru tratament, in cazul in care ai, nu poti lua tratament din auzite, iti poate face mai rau. Numai Bine!
0
26-03-2009, ora 15:44
maria maria
Nu este medic/terapeut
maria maria
URGENT!!!!! Buna ziua!! Imi cer scuze pt deranj dar am o problema urgenta!! E pe viata si pe moarte! Va rog din suflet sa ma ajutati! Deci cum sa incep? Eu stiu ca am trichomonas si maine dimineata urmeaza sa ma duka mama la analize de urina, scaun si sange! In primul rand mama stie ca io sunt virgina (am 18 ani) dar io nu mai sunt! Si vreau sa stiu daca se poate gasi aceasta boala in sange, urina si scaun?? Daca se poate gasi sunt o fata moarta!! Din aia rezulta ca io nu mai sunt virgina daca se afla aceasta boala!
Mia dat prietenul meu o idée! Dar nu stiu ce sa cred si va intreb si pe dumneavoastra! Mio zis ca maine dimieata cand o sa recoltez urina la inceput sa fac in wc da nu de tot si restul apoi sa fac in instrumentul in care colectez urina!! Poate influenta cu ceva aceasta idée?? Ca mi a explicat el akolo cum ca se curata vaginul de lichidul respectiv la inceput si dupaia nu mai este lichid dela!! Si restul sa-i dau drumul in borcan!! Imi cer scuze ca n sunt asa de explicita dar sper sa ma intelegeti deoarece sunt disperata!! Va rog din suflet s imi raspundeti! Este viata mea in jok!! Va multumesk si sper sa fiti intelegatoare sau intelegator cu mine!! Va multumesc din suflet!!!
0
27-03-2009, ora 18:51
nikolleta
Nu este medic/terapeut
nikolleta
Maria,
Ce ti-a explicat prietenul tau este procedeul normal de recoltare a urinei!Sincer nu stiu dak trichomonas apare la analiza urinei, nu prea are legatura uretra cu vaginul, dar...
Infectiile genitale se descopera prin testul papanicolau, asta stiu sigur!Si daca ai trichomonas trateaz-o neaparat!
Dar ai putea sa-i si spui mamei tale k nu mai esti virgina, k doar traim in secolul 21, si deja esti majora!
Multa bafta!
0
26-01-2010, ora 21:38
karina18
Nu este medic/terapeut
karina18
buna...am si eu o problema...mancarimi si usturimi plus secretia este alba si branzoasa(cred k asa se spune)...usturimile persista si in timpul actului sexual...ce ar putea si asta?? mi se intampla asta de 3 zile...ce as putea face...multumesc
0
16-03-2010, ora 13:34
okidoki
Nu este medic/terapeut
okidoki
buna...am o problema si va rog sa ma ajutati.am un partener mult prea activ sexual, ca sa intelegeti mai bine..de cate ori ne intalnim facem dragoste continuu si cate 5 ore pe zi cu mici pauze, dupa acea zi raman cu serioase sechele mai precis imi apar niste scurgeri foarte abundente galbui-maronii dureri, usturime la urinare si mancarimi groaznice.am fost la ginecolog dar nu mia zis ca asi avea ceva anume, mentionez ca am facut testul papanicolau si a iesit bine.acum urmez un tratament cu omiral, ciprobay, leucoreaa si supozitoare cu carpicon pt un chist ovarian.de la ce pot aparea toate acele probleme?multumesc
0
29-03-2010, ora 02:16
andreeaa23
Nu este medic/terapeut
andreeaa23
buna...am si eu o problema...mancarimi si usturimi plus secretia este alba si branzoasa(cred k asa se spune)...usturimile persista si in timpul actului sexual...ce ar putea si asta?? mi se intampla asta de 3 zile...ce as putea face...multumesc
0
29-03-2010, ora 02:20
andreeaa23
Nu este medic/terapeut
andreeaa23
buna seara...am si eu o problema...mancarimi plus secretia este alba si branzoasa(cred k asa se spune)...mancarimile persista zilnic si in timpul actului sexual dureri...ce ar putea fi asta?? mi se intampla asta de 3 zile...ce as putea face?...multumesc
0
25-05-2012, ora 13:20
marin alexandra
Nu este medic/terapeut
marin alexandra
Buna ziua am si eu o problema destul de grava cred si va rog sa ma ajutati cu un raspuns, manacrimi plus secretia galbuie in acces si inca ceva mi-au aparut ceva gen "alunite" sa le zic ce se inmultesc, se intind aveti idee ce poate fi, in timp imi mai trec dat imi apar altele si ma ustura foarte tare chiar si in timpul actului sexual!
0
25-05-2012, ora 15:32
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Neaparat sa mergi sa-ti faci PAP si mai ales analiza secretiei+antibiograma. Sigur ai ceva si trebuie exact sa stii ce sa iei. De asemenea, trebuie sa afli daca n-ai cumva herpes genital. Sa intrebi ce trebuie sa ia si partenerul. Evita contactul sexual neprotejat de prezervativ.
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.