manifestari menopauza de un an

04-06-2011
nuna
Nu este medic/terapeut
nuna
De un an de zile sunt la menopauza, cu manifestarile obisnuite: bufeuri, stari de iritare, agitatie, insomnii etc In plus numai noaptea, de obicei cind apar transpiratiile, caldurile de la bufeuri apar si alte simptome scurte de genul: furnicaturi, arsuri, intepaturi in zona abdomenului si coboara pe partea din spate a piciorului pina la talpi)
Aceste manifestari apar de 3-5 ori pe noapte si de obicei la pozitia intinsa pe spate...am citit, am intrebat medicul, fac anual testul papa nicolau care este OK.Aceste manifestari nu sunt specifice menopauzei DAR atunci CE POT FI?
Acum citiva ani am facut testul HPV care a iesit deasemenea OK. La momentul respectiv medicul mi-a spus ca manifestarile infestarii cu virusul HPV sunt "miile de intepaturi in abdomen"-insuportabile-
Mentionez ca nu am veruci, scurgeri sau alte probleme specifice unor boli cu transmitere sexuala.
Dv-oastra ce credeti?
multumesc,
3 comentarii
0
04-06-2011, ora 13:15
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,

din experienta SCRIU,
TOATE cele eumerate SUNT manifestari...ale menopauzei...si
INCA
nu-s TOATE
va mai puteti astepta si LA ALTELE.

Sanatate si
O zi faina.
0
04-06-2011, ora 21:24
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Cred ca v-ar ajuta pentru o perioada de cateva luni un tratament antidepresiv/anxiolitic. Din cauza disparitiei protectiei estrogenice, frecvent la manifestarile menopauzei se asociaza si simptome depresive sau anxioase. Din ce descrieti, furnicaturile, arsuri, intepaturi, mai ales noaptea, mie imi par simptome de anxietate.
0
05-06-2011, ora 21:43
nuna
Nu este medic/terapeut
nuna
multumesc, d-na doctor...voi incerca si tratamentul sugerat de dv-oastra: antidepresiv.e bine ca subconstientul va incerca sa se elibereze de gindul HPV care nu-mi dadea pace..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  • Suplimentele de calciu ar putea crește riscul de demență la femei
  •