mari probleme de respiratie si stari de oboseala tot timpul!

21-08-2012
britany
Nu este medic/terapeut
britany
Buna seara !Am 26 de ani, greutate normala si ma confrunt cu probleme din ce in ce mai mari de respiratie si dureri de cap, insotite de un tremur usor al mainilor, oboseala si slabiciune.Problemele de respiratie le am de cand eram mica dar s-au accentuat acum 5 ani de cand am ajuns la facultate in sensul ca, daca merg putin mai repede obosesc imediat si ma doare capul instantaneu, simt cum ma ia cu calduri si trebuie sa ma opresc pentru ca nu pot respira. Durerile de cap se manifesta deasupra nasului intre sprancene si deasupra ochiului drept sau stang depinde, senzatia unei vene care ma doare deasupra fruntii(iarna o simt si mai tare aceasta vena iar pe nas simt niste intepaturi cum e cand stranuti), nu pot dormi niciodata dupa-amiaza sau dimineata pana mai tarziu pentru ca ma doare capul toata ziua.Anul trecut am facut operatie de deviatie de sept, s-au mai ameliorat durerile de cap dar am aceeasi senzatie de durere surda aproape tot timpul care se manifesta exact ca inainte.Dupa operatie respiram mai bine cateva luni dar acum trebuie sa fac o interventie de cauterizare a cornetelor pentru ca iar de vreo 5 luni aproape ca nu mai pot respira deloc.Am urmat foarte multe tratamente(medicamente, injectii cu dexamatazona, spray-uri nazale, ceaiuri, tincturi etc), am fost la toate specializarile medicinii la doctori diferiti si toate analizele mi-au iesit bine, RMN-ul la fel.La pneumologie cand ma consulta se aude un fel de murmur la plamani dar nu a iesit nimic la probele respiratorii repetate.Parerile sunt impartite: pot fi alergica la polen si la praf, intepaturile de tantari trec mai greu(desi la testele de alergie nu a reiesit ca as fi alergica la nimic), rinita persistenta sau debut de astm bronsic(testul de astm repetat a fost negativ).Mentionez ca nu am fumat niciodata, acum nu lucrez sau sa fac ceva care sa influenteze cumva starea mea de oboseala.As vrea va rog sa-mi recomandati un doctor sa ma ajute sau poate terapii ajutatoare pentru ca nu stiu ce sa mai fac ca sa ma pot simti si eu bine si sa nu mai imi fie frica ca din ce in ce nu voi mai putea respira deloc.Va multumesc si astept sa-mi dati un sfat va rog.
2 comentarii
0
21-08-2012, ora 23:28
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Apreciez faptul ca esti sincera, la 26 de ani, dar sa nu crezi ca oboseala dispneea durerile tin de sfera ORL, nicidecum, iar murmurul de care zici e normal e murmur vezicular.Aceea senzatie de presiune exercitata asupra capului la cel mai mic efort de obicei are o cauza frecventa -hipertensiune arteriala.Dispnee de efort pana cand vei face dispnee de repaus.N-as vrea sa ma gandesc la astm cardicac ptr ca nu ti-am pus stetoscopul pe spate, dar e bine sa mergi la un cardiolog sa iti faca un test de efort, un eEKG ECHO-cord si eventual niste analize specifice, ptr orice inlaturare a vreunei suspiciuni de boala existenta.Ca sfat:evita eforturile, soarele mai ales pe vremea asta, si felicitari ca nu slujesti tabacului!! ;-)
0
22-08-2012, ora 13:36
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,
Durerile de cap si ameteala pot fi date de o sinuzita, mai ales ca precizati faptul ca durerea este desupra ochilor, intre sprancene si ca aveti si hipertrofie de cornete care produc inflamatie si obstructie nazala (nas infundat), inflamatie urca la nivelul sinsurilor si chiar la nivelul urechilor prin tuba lui Eustachio, in acest sens v-as recomanda un CT/RMN de sinusuri si un consult ORL pt tratarea acestor afectiuni.
Respiratia grea la aceasta varsta se poate datora unei afectiuni respiratorii frecvent rinita alergica si astm bronsic - recomand consult alergologic cu efectuare de Prick test cutanat la alergenii din aer, spirometrie si testul de provocare la Metacholina/ bronhodilatator.
Trebuie exclusa si o afectiuni cardiaca - consult cardiologic si proba de efort.
Dea asemenea analize uzuale: important de vazut sa nu fie si o anemie.

Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.