Mari probleme.Un psiholog ma poate ajuta?(dar nu numai)

16-12-2017
AlenTao
Nu este medic/terapeut
AlenTao
Nu am nicio calitate si niciun fel de abilitati aptitudini.Sunt un ratat si nu m-a prea inzestrat Dumnezeu cu nimic.Nici vreun talent.Sunt in somaj.Am terminat liceul si am intrat in somaj si stau acasa fiindca habar nu am ce sa fac in viata si mai ales nu stiu sa fac nimic practic.Am si tulburare obsesiv compulsiva(afectiune psihica)pentru care iau tratament cu antidepresive si bromazepam. Acest TOC ma chinuie mult de 8 ani iar cu tratament nu prea are rezultate si cine stie ce efecte benefice.Mereu am mai timid, reteas, inadaptat si din cauza asta nu prea mi-am facut prieteni.Mai degraba vorbeam pe net cu o persoana decat fata in fata.Sunt virgin si ma mastu.rbez(chiar azi am facut-o din nousad, m-am si certat si des si foarte urat cu parintii din niste lucruri banale si trecatoare.Sunt timid de fel, introvertit, retras dat am momente cand ma enervez si mai tip si injur.Ce sa mai fac cu viata mea, mai are vreun rost? Nu am niciun viiitor si cu toate problemele care le am viata mea e dezastru.Ce mai pot face? Ce mai poate fi reparat? Stiu ca sunt un gunoi sau un ratat al societatii dar oare cum as putea avea o viata mai buna in ciuda lucrurilor de care v-am povestit.Mai am vreo sansa sau sunt irecuperabi? Viata mea poate fi mai buna? Am deseori momente cand plang, practic traiesc degeaba pe banii parintilor si neavand nicio valoare ca om.Cum pot schimba ceva? Cartile sau audiobookurile de dezvoltare pers ma pot ajuta catusi de putin? Singurul meu hobby ca sa zic asa e statul pe pc.(jicuri, net, muzica)

M-am saturat sa fiu un prost dar nu stiu cum as putea sa imi schimb viata in bine, avand atatea probleme.La liceu am avut note bunicele, 8, 9, 7 dar nu m-am ales cu nimic de pe urma lui.Ce sa fac cu viata mea se prost? Ajutor! Sfaturi?
6 comentarii
1
16-12-2017, ora 09:04
zaress
Nu este medic/terapeut
zaress
Salut!
1. Primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa cauti un psiholog in orasul tau. Discutiile pe forumuri, chiar si cu psihologi nu te pot ajuta prea mult. Ai nevoie de un dialog pe viu. Si nu renunta dupa 2, 3 sedinte.

2. Legat de abilitatile tale si de inzeatrare, trebuie sa iti bagi bine in cap:
"Nu iti lipseste nimic! Foloseste ce ti-AM DAT" - Dumnezeu.

Doamne ajuta!
0
16-12-2017, ora 15:03
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ai o boala nu inseamna ca esti prost. Inseamna ca esti bolnav si e de datoria parintilor tai sa te ajute sa mergi mai departe. Sunt atatea persoane care scriu pe forum si sunt ajutate. Unii fac fata la un serviciu, altii nu.
Citeste carti despre anxietate scrise de psihologi profesionisti. Da cautare pe forum Carti despre anxietate, depresie si gasesti acolo un topic plin cu astfel de carti.
Intra pe Grupul de suport pentru toc si socializeaza acolo. Trebuie sa te ajuti si tu cum poti. Felicitari pentru terminarea liceului.
0
16-12-2017, ora 19:28
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Felul in care va descrieti in primele 5-6 propozitii arata de fapt limitarile pe care mintea vi le "serveste". O astfel de gandire si atitudine despre sine nu este de natura sa va motiveze sa incercati ceva pentru a iesi din situatia in care va aflati.
Nu veti gasi niciodata iesirea din situatie concentrandu-va pe ceea ce NU puteti face.
Solutia se gaseste in ceea ce PUTETI face. Lucruri simple pe care se poate construi incet-incet. Un curs de specializare pentru o meserie simpla poate fi inceputul: lucrator comercial, distributie presa, frizer, lacatus, etc.
Nu boala psihica este cea care va impiedica sa gasiti o solutie, ci limitele pe care vi le puneti.
Exista o vorba din popor care spune: "daca nu am ce manca ma duc sa car valize in gara si tot fac rost de bani".
Cautand "talentul" ratati lucrurile simple dar importante care va pot duce mai departe.
0
18-12-2017, ora 11:18
Psiholog Mihaela Davidescu
Psihologie
Psiholog Mihaela Davidescu
Da, este clar ca un psiholog te poate ajuta, bineinteles daca esti dispus sa urmezi cateva sedinte de terapie si iti doresti sa te ajuti si tu.
Tulburarea obsesivo-compulsiva poate fi cauza pentru care toate ti se par prea dificile in viata, ai o parere proasta despre tine si consideri ca daca ceva nu e perfect, de fapt nu e deloc.
Lipsa entuziasmului, a gandirii pozitive si a increderii in fortele tale. Astea sunt de fapt problemele cu care te confrunti si cele care te intarzie in cariera'
Norman Vincent Peale are 3 carti de succes, pe care te sfatuiesc sa le citesti:
Forta gandirii pozitive
Spune pot si vei putea
Forta entuziasmului
Dupa ce le citesti, iti poti face o programare la cabinet pentru o sedinta de terapie!
Mult succes!
1
07-01-2018, ora 22:12
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Si eu recomand noua, tuturor celor ce suferim de afectiuni psihice, cartea ''Forta gandirii pozitive'' scrisa de Norman Vincent Peale.E extraordinara.
1
12-01-2018, ora 01:10
casyo
Nu este medic/terapeut
casyo
Alin,
Poate ca ai motive sa te consideri o persoana cu probleme dar in acelasi timp, esti si cel mai mare prieten al tau. Daca tu dai cu picioarele in tine si te umilesti in modul in care ai facut-o in textul de mai sus, cine crezi ca te poate ajuta? Poate ca ai motive sa crezi ca esti cel mai nenorocit om de pe pamant, ca esti incapabil, inadaptat, anxios dar tu, in multitudinea defectelor pe care le-ai putea avea, esti totusi, cea mai pretioasa persoana pentru tine si trebuie sa te accepti, ierti, sprijini si iubesti asa cum esti, neconditionat.
Apoi, asa cum a spus si domnul doctor e bine sa constientizezi ca exista doua feluri de lucruri in lume - cele asupra carora avem control si cele asupra carora nu avem control. Asa cum zice Epictet "Cele care depind de noi sunt opiniile noastre, mişcările noastre, dorinţele înclinaţiile şi aversiunile noastre – într-un cuvânt, toate acţiunile noastre." Cele care nu depind de noi sunt sentimentele, gandurile care ne trec in minte (inclusiv cele intruzive) experientele noastre, ceilalti oameni (si mai ales ceea ce cred ei despre noi), reputatia, etc. Una dintre cele mai mari suferinte umane e cauzata de incercarea de a controla ceea ce nu depinde de noi. Incercam sa scapam de anxietate, tristete si alte stari dar aceasta potenteaza starile, devin mai coplesitoare. Asadar, accepta ceea ce simti, chiar daca e coplesitor, intelege ca atata vreme cat nu se afla sub controlul tau, nu te definesc si indreapta-ti atentia asupra a actiunilor tale-singurele pe care le poti controla.
Asadar, mereu exista lucruri pe care le poti face, indiferent cat de grea e situatia. Stabilieste-ti niste obiective si niste pasi de actiune in privinta lucrurilor care conteaza pentru tine. Poate ca e prea greu acum sa incepi sa iesi in cluburi sa agati fete (nici nu functioneaza prea mult ;) ), dar poti sa diminuezi timpul petrecut online care nu te ajuta. Iti doresti sa fii mai sociabil, poti incepe prin a saluta persoanele cunoscute si sa le zambesti. Poti creste timpul petrecut afara - te va ajuta sa socializezi, te vei simti mai relaxat si astfel vei reduce obiceiul nesanatos de a sta multa online fara folos.
Poti lua legatura cu un psiholog de asemenea; acum ca esti in somaj, cred ca iti poti permite 2 sedinte pe luna sau macar una. Exista materiale de self-help in romana care cu siguranta te pot ajuta. Iti recomand cu mare caldura - Steven Hayes - Terapia prin Acceptare si Angajament. Este o carte extraordinara, care nu numai ca m-a ajutat sa accept anxietatea, dar mai ales sa construiesc un plan concret in directia lucrurilor care ma intereseaza. Acesta e cel mai important si greu lucru. Iti recomand de asemenea Epictet- Manual; iti trimit cartea pe fb.
Si eu am trecut prin stari asemenatoare; am avut crize de TOC oribile in care imi doream doar sa treaca ziua mai repede sa pot avea un timp de ragaz. Doream sa mor, credeam ca nu exista chin mai mare pe acest pamant. Conditiile au fost si la mine grele, avand 8 frati mai mici nu am avut cea mai stralucita situatie materiala. Dar orientandu-ma asupra lucrurilor care ma intereseaza, cu chin si durere, strans din dinti, incet-incet m-am simtit mai bine. Am avut multe caderi dureroase. Dar incercand, e normal sa faci greseli, doar asa progresezi.
In mod evident, poti spune ca situatia ta e mult mai complicata si ca nu ai ce sa faci. Dar cred ca iti dai seama ca asta e doar un mijloc de evitare a lucrurilor care chiar conteaza pentru tine.
Viata nu e perfecta. Sa nu crezi ca actionand vei elimina toate problemele din viata ta. Uneori vor deveni mai mari. Dar o viata implinita reprezinta o insiruire de depasire a obstacolelor. Este responsabilitatea ta sa actionezi si te asigur ca te vei simti mult mai implinit si fericit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul