MARILE cornete nazale

21-12-2009
nei
Nu este medic/terapeut
nei
Buna,

Am aceasta problema a cornetelor nazale marite de mai bine de un an de zile. La inceput mi-am zis ca este o raceala si am inceput sa o tratez. Aveam nasul infundat tot timpul, in functie de partea pe care dormeam, aveam nara opusa infundata, iar prin cealalta ziceam ca trece crivatul, si stranutam foarte mult, mai ales dimineata cand ma dadeam jos din pat. Dupa o perioada daca am vazut ca nu trece, am mers la spitalul Sf Spiridon din Iasi, unde am dat peste un stagiar care m-a consultat, mi-a zis ca am cornetele marite si o mica deviatie de sept care e nesemnificativa Mi-a dat ca tratament sprei AVAMYS cateva zile dupa care mi-a zis sa revin ca sa-mi cauterizeze cornetele. Alte informatii nu mi s-au prezentat, nici despre cauterizare nici despre boala, motiv pentru care nu m-am mai dus. Cat am folosit Avamys-ul in acele zile a fost binicel, dar apoi am revenit la problema. Vara am dus-o cat de cat bine, in sensul ca respiram mai bine, dar cu zgomot, dar de stranutul de dimineata nu scapasem. Acum, pe gerul de afara nu mai respir, ma trezesc noaptea deoarece simt ca nu mai am aer, iar dimineata imi trezesc mai toti vecinii cu stranutul meu.

Am citit pe acest forum la d-ul dr.Flueraru despre COLARGOL sau PROTARGOL..de 3 %. Daca vreti sa-mi spuneti ceva despre aceste medicamente, ma vor ajuta sa respir, va trebui sa le iau doar o perioada de timp, daca dau dependenta, ca vad ca este la moda a se zi ca acest gen de medicamente(AVAMYS, SELIMAR si altele pe care nu le stiu) dau dependenta, Momentan nu iau nimic, dar as vrea sa icerc ceva pentru a respira normal, pana ajung la un rezultat... operatie sau... nu stiu... ceva.Tin sa spun ca nu ma atrage ideea de operatie

Am auzit si de cabinetul de la Pascani a dr.Flueraru, cu radiofrecventa, dar nu cred ca ajung cat de curand pe acolo, cu toate ca mi-as dori, ca sa scap de aceasta povara, as vrea sa stiu daca numai prin operatie se poate trata aceste cornete, si daca da puteti sa-mi recomandati pe cineva in Iasi.
2 comentarii
0
21-12-2009, ora 21:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Colargolul.. face o cauterizare chimica a mucoasei nazale.. si micsoreaza cornetele in volum.. dar lent.
daca ai rabdare.. faci cate 3 pic la 8 ore 10 zile.. pauza 10 zile.. si tratament inca 10 ziel.
daca vrei rezultat mai repede.. te duci la cauterizare!
0
21-12-2009, ora 21:28
nei
Nu este medic/terapeut
nei
Multumesc pentru raspuns

Colargolul se ia pur si simplu de la farmacie sau imi trebuie reteta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.