Marirea in volum a organelor interne

16-11-2012
domnita
Nu este medic/terapeut
domnita
O ecografie abdominala facuta la interval de 1 an la acelas medic si aparat a evidentiat marirea in volum a organelor inerne.mentionez ca am 60 ani si ecografia am facuto pentru a urmari un calcul biliar.Diferentele sunt; acum un an dimensiunile ficatului erau de lob dr.13, 5 lobstg 6, 7- acum lob dr 16, 2 lob dr. 8, 1 Splina de la83mm la93mm Rinichi stg de la108cu53 la116 cu 57, rinichi dr. dela107 cu 52 la116 cu 56mm.Uter de la 45 cu 28 la 76 cu 36mm. In plus nici atunci, nici acum un an ovarele nu se vizualizeaza. E cumva cazul sa fac investigatii suplimentare?
2 comentarii
0
17-11-2012, ora 23:49
Dr. Alexe Raluca Maria
Medicina interna, Ploiesti, Prahova
Dr. Alexe Raluca Maria
In ecografie, masuratorile organelor interne sunt aproximative; din valorile descrise de dvs, nu par sa fie modificari semnificative in cursul unui an; par sa fie in limitele normale, poate ficatul usor crescut in dimensiuni; e bine sa faceti si niste analize de sange, in special transaminaze si alte probe hepatice, colesterol, trigliceride etc; in ceea ce priveste ovarele, nu este cazul sa va ingrijorati; la ecografia abdominala obisnuita nici macar nu se vad de foarte multe ori. Daca doriti sa fie investigate si acestea (si nu ar fi rau) trebuie sa mergeti la o ecografie intra-vaginala.
0
18-11-2012, ora 19:45
domnita
Nu este medic/terapeut
domnita
Multumesc din suflet pentru raspuns, nici nu stiti ce piatra mi-ati luat de pe inima, oricum imi voi face si niste analize. Ce bine ca mai sunt si oameni ca dv. dna. dr Alexe.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.