Marturii despre anticonceptionale

175 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›
0
28-04-2015, ora 20:20
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ comentarii utilizatori

Am 42 ani si de 2 ani ciclu menstrual imi vine odata la 4-5 luni.
Am fost la un control ginecologic si doctora mi-a prescris 3luni Yasmin.
Dupa ce am intrerupt medicamentatia iar nu-mi mai imi vine ciclu menstrual.Tin sa precizez ca in timp ce luam Yasmin mi-a aparut si Alopecie Areata.
Va rog sa ma ajutati ce tratament sa iau ?
0
01-05-2015, ora 17:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Veraa

Care sunt cele mai frecvente efecte adverse pe care le-ati intampinat in timpul in care ati folosit pilulele anticonceptionale? Ma gandesc sa iau si eu in curand, bineinteles dupa ce merg la medic, dar vroiam sa stiu asa in mare cam cum e pentru alte fete, ca tot aud tot felul de vaiete legate de ele.

@ Allyssa1

ohooo ce lista lunga pot sa-ti insir: greata, balonare, libidou scazut, celulita. si asta nu neaparat numai la un anumit tip de pilule ci la mai multe.
nu-ti recomandat pilulele. mergi pe altceva.
0
01-05-2015, ora 17:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Maricon

eu pot continua:
te poti ingrasa, nu mai poti avea copii, poti face cancer mamar...etc.
Toate astea sunt posibile efecte secundare.
Citeste de internet despre "anticonceptionale si efectele secundare" si vei gasii acolo tot.
0
01-05-2015, ora 17:38
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ betrix68

ANTICONCEPTIONALELE AU MULTE EFECTE SECUNDARE. AM LUAT SI EU.

M-AM ALES CU VARICE PT CA AM STAT LA SOARE.
0
01-05-2015, ora 17:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Innaaa

Cu tot sfatul medicului sunt la a 2-a folie de Yasmin si ma simt ingrozitor.

Nu am voie sa vomit ca as face-o in fiecare zi dupa ce le iau.

La control mi-a spus asa: ti le dau pe astea, eu nu sunt incantata de ele da ti le dau ca sunt la moda...si de aici starile mele zilnice...
0
01-05-2015, ora 17:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Innaaa

nici nu mai stiu ce sa cred. cert e ca mie mi-e foarte rau, mai rau decat la prima folie si am inteles ca este f riscant sa le intrerupi la jumatatea foliei ca se poate produce o hemoragie. nu le-am luat strict anti-conceptie, am avut nevoie de ele pt a regla mai multe dar vad ca mai rau m'au dat peste cap... ("hemoragie", asa a prezentat respectiva "d-na" doctor situatia)
0
01-05-2015, ora 17:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Veraa

Cert e ca dupa ce am citit marturiile multora legat de pastile parca nu mai vreau sa le iau.

Stiam ca ingrasa dar parca prea multa lume se plange de la ele.
0
01-05-2015, ora 17:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Allyssa1

Pai foarte putine au norocul sa nu se ingrase de la ele, asta-i adevarul.
Ca nu e obligatoriu sa mananci mai mult ca sa te ingrasi ci doar sa asimilezi altfel grasimile si glucidele.
0
01-05-2015, ora 18:06
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ alina_jrc

Eu am patit-o, CANDIDOZA care a trecut imediat dupa ce am renuntat la pastile.
0
01-05-2015, ora 18:09
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ irina_v2011

kg in plus

infectie urinara din cand in cand

si cea care m-a facut sa renunt la ele migrene. initial doar odata pe luna, inainte de menstruatie, apoi din ce in ce mai des. si la modul ca durerea nu trecea cateva zile, indiferent de calmantele pe care le luam.
se pare ca ingreuneaza activitatea bilei si de aceia e bine sa ieu si un antivomit+ colebil la caz de migrena. asta pe langa calmante happy

daca ai probleme cu circulatia sangelui sau daca esti fumatoare, atentie sporita.
0
01-05-2015, ora 18:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ candace

Eu am inceput sa iau Yasmin de 2 luni. Aseara, am baut putin vin si mi-au aparut pe fata multe pete rosii.
Inainte de Yasmin am folosit Desorelle timp de aproape 1 an jumate.
Si atunci in diferite situatii de tensiune, emotii, nervi... imi apareau pete rosii pe gat si fata.
0
01-05-2015, ora 18:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ bobita

Nu zic cu certitudine ca da, dar o prietena a luat yasmin si ii apareau mereu pete.
0
01-05-2015, ora 18:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ corinutza22

as vrea sa stiu daca e adevarat ca anticonceptionalele afecteaza ficatul.Eu am luat janine pana acumn o luna, le am intrerupt pt ca dupa ce le luam imi era groaznic de rau..imi vene sa vomit...etc
0
01-05-2015, ora 18:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ LaviniaGeo

Am inceput sa iau yasmin acum 8 zile. Dupa 4 zile am avut dureri de cap, greata cu varsaturi. Cand am scapat de durerile de cap si greata au aparut ametelile si insomniile.
0
01-05-2015, ora 19:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Anticonceptionalele bazate pe cantitati crescute de estrogen, administrate la femei cu varste peste 30-35 de ani, pot modifica in crestere nivelul de coagulare a sangelui, fapt ce duce la formarea de cheaguri si, in timp, la accidente vasculare cerebrale, mai rar coronariene. De altfel, anticonceptionalele reprezinta un factor frecvent incriminat in aparitia accidentelor vasculare cerebrale la tinere, explica dr. Adina Petrea, medic primar neurolog.

Dr. Adina Petrea, neurolog
0
01-05-2015, ora 19:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Dr. Adina Petrea, neurolog

"Anticonceptionalele bazate pe cantitati crescute de estrogen au tendinta de a modifica coagulabilitatea sangelui, mai exact sa genereze o stare de hipercoagulabilitate, cu tendinta de formare de cheaguri. In timp, aceste cheaguri duc la accidente cerebrale vasculare, mai rar coronariene. Daca [femeia] este fumatoare si are peste 30-35 de ani, dintr-o data creste riscul de formare de cheaguri."

Un prim simptom care ar trebui sa atraga atentia femeilor de orice varsta care folosesc anticonceptionale il reprezinta MIGRENELE puternice.

Alte simptome, asociate de obicei cu migrenele:
deficite neurologice tranzitorii: tulburari de vedere (incetosare a privirii, val sau perdea pe unul dintre ochi, vedere dubla tranzitorie);
parestezii: amorteli, furnicaturi pe jumatate de fata sau pe jumatate din corp;
scaderea tranzitorie a fortei musculare;
tromboflebita (trombusuri, cheaguri la picior).

Aceste simptome pot aparea si in absenta migrenelor sau a administrarii de anticonceptionale, toate reprezinta insa semne premonitorii ale hipercoagulabilitatii, cand persista mai mult de 1-2 minute.

Potrivit literaturii de specialitate, anticonceptionalele reprezinta un factor frecvent incriminat in aparitia accidentelor vasculare cerebrale la tinere.
0
04-05-2015, ora 19:35
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ m5163

Buna ziua! La recomandarea medicului ginecolog, am inceput sa iau ac Karissa deoarece am un chist pe ovar. Inainte sa incep sa le iau, aveam multe cosuri pe fata. Acum mai am 2 pastile din primul blister si am observat ca mi s-au inmultit rau cosurile. Mi-au aparut multe pe sub piele si nu trec deloc.
0
26-07-2015, ora 21:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ miaua

Pilule anticonceptionale am incercat sa folosesc in 2 etape, dar de fiecare data am avut probleme (prima oara m-am ingrasat dupa ce le-am utilizat 6 luni, iar a doua oara mi-a crescut foarte mult colesterolul in doar 3 luni de folosire), asa ca nu ma mai gandesc sa mai folosesc asa ceva.
0
26-07-2015, ora 21:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ miaua

Sunt din Bucuresti si am 28 de ani.
As vrea sa precizez ca nu am luat niciodata anticpnceptionalele de capul meu, ci doar prescrise de medici.
Primele le-am luat la inceputul vietii sexuale si mi-au fost prescrise de medicul ginecolog. La ora aceea am luat Desorelle 6 luni, iar pofta de mancare crescuta in acea perioada s-a tradus in kilograme nedorite in plus. Vara trecuta in urma unei ecografii mi s-au gasit mai multe chisturi ovariene, iar medicul endocrinolog mi-a prescris Yaz. Consider ca respectivul medic a gresit (sau a dorit doar sa vanda un produs cu orice pret), deoarece pilule respective sunt nerecomandate persoanelor cu colesterol crescut, iar pe analizele comandate chiar de medicul respectiv scria negru pe alb ca aveam colesterolul aproape 200, deci destul de mare. Dupa numai 3 luni de luat Yaz colesterolul meu era 420. Le-am intrerupt dupa a treia folie, pentru ca in afara de problemele astea ma simteam rau zilnic. In fine, dupa 6 luni de regim alimentar stric si Lypanthyl Supra colesterolul mi-a revenit la normal.
Si sincer, a treia oara imi e si teama sa mai incerc pilule, dupa ce experiente am avut.
0
26-07-2015, ora 21:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ lucky

acuma seara mi-a zis o colegea de a mea ca ea stie 2 persoane care foloseau anticonceptionale si au ramas insarcinate !!!!cica au luat pana in ultima clipa pastilele si au aflat ca au ramas.
0
26-07-2015, ora 21:13
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ blue_elf

da si eu am auzit de la 2 persoane k prietenele lor au ramas desi luau ca la carte pastilele si tot au ramas insarcinate...
0
26-07-2015, ora 21:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Kilogramele in plus scad eficienta pilulei cu 60%

Femeile care se confrunta cu kilogramele in plus sau cele care sufera de obezitate prezinta un risc mai mare cu 60% de a ramane insarcinate cu toate ca iau anticonceptionale, conform unui studiu aparut in revista medicala "Obstetrics & Gynecology".
0
26-07-2015, ora 21:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Iepurici

fetelor, va rog ajutti-ma cu un sfat bun!!sad de azi de la pranz ma doare ficatul ingrozitorrrr!!! De-abia ma misc.ma doare si mijlocul...poate fi de la ac?
0
26-07-2015, ora 21:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ anaida04

sincer...problema asta cu ficatul am avut-o si eu...la un moment dat nu puteam manca si simteam tot asa..o durere de ficat ingrozitoare si de mijloc( aveam si o stare de greata si ma simteam ingreunata dupa fiecare masa dar si starea mea generala era f proasta)...
0
26-07-2015, ora 21:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ heimdall

sunt fete care dupa AC au stat luni de zile fara ovulatie / menstruatie
0
27-07-2015, ora 12:16
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Papucica

Iau Yasmin de 7 luni si m-am ingrasat 6 kg.
0
27-07-2015, ora 12:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ dragoste cu nabadai

Buna!E adevarat ca AC modifica flora vaginala?Le-am inceput de o luna si acuma am o mancarime pe labiile interne si pe langa clitoris parca am niste depozite albicioase.Eu peste o saptamana trebuie sa incep tratament cu ovule, dar intre timp mi-am luat unguent clotrimazol.poate sa fie o candidoza ?
0
27-07-2015, ora 12:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ yoyolina

Da, ii pot scadea cantitatea, si astfel esti mai predispusa la infectii si candidoze.
0
27-07-2015, ora 12:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ albinuta_vesela

salutare !

va rog, lamuriti-ma si pe mine intr-o problema, daca stiti.

luna trecuta am luat o doza de postinor. dupa 13zile mi-a venit menstruatia. in prima zi am inceput o folie de cerazette. menstruatia a fost normala ca si aspect si durata (4 zile). insa dupa ce s-a terminat am continuat sa am niste scurgeri foarte mici cantitativ, maronii, negricioase chiar, rar apar si cateva picaturi de sange. e normal ? e spotting ? e efectul postinorului ? am luat ac prea repede dupa postinor ? sunt in a 13 zi a ciclului asta si scurgerile astea continua, sa ma ingrijorez ?

am mai luat cerazette anul trecut pt vreo 7 luni si nu am avut deloc spotting, si niciun alt efect secundar.

mersi
0
27-07-2015, ora 12:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ heimdall

e spotting de la cerazette... din pacate e destul de frecvent efectul asta secundar, stiu fete care au avut spotting in continuu cu ele
Adaugă un comentariu / răspuns
175 comentarii 1 2 345 6 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efecte secundare ale contraceptivelor orale combinate
  • Semnele de alarma in administrarea contraceptivelor combinate
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Studiu care atestă efectul nociv al pilulelor anticoncepționale asupra sănătății femeilor
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •