marvelon 21 vs desorelle

22-01-2011
cris_ancu
Nu este medic/terapeut
cris_ancu
Folosesc marvelon 21 ca Ac, iar de luna asta nu am mai gasit, mi s-a recomandat Desorelle.
Iar pe prospect scrie ca nu trebuie facuta pauza de 7zile, problema e ca am facut-o, iar acum nu stiu ce sa fac, daca schimb marvelon cu Desorelle trebuie sa ma protejez 7 zile, asa cum scrie pe prospect?
12 comentarii
0
23-01-2011, ora 02:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu: daca schimbati Marvelon cu Desorelle (sau invers, fiindca se aude ca se va gasi din nou) nu trebuie luata nici o alta masura suplimentara. Compozitia este identica.
0
23-01-2011, ora 17:21
madalina86
Nu este medic/terapeut
madalina86
am luat marvelon 21 il pot inlocui cu yasmin sau trebuie sa iau desorelle?
0
25-01-2011, ora 22:47
andreeabfkt
Nu este medic/terapeut
andreeabfkt
artizia desi are o cantitate mai mica de hormoni este la fel de eficienta ca si celelalte AC cu concentratii normale de hormoni ? astept un raspuns va rog, deoarece mi'a fost recomandat artizia si nu prea am gasit informatii si pareri dsp aceste pilule. multumesc!
0
26-01-2011, ora 07:18
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Eficienţa anticoncepţionalelor orale combinate este aproximativ egală şi nu are legătură cu cantitatea de hormoni.
0
26-01-2011, ora 14:23
andreeabfkt
Nu este medic/terapeut
andreeabfkt
va multumesc, o zi buna!
0
01-02-2011, ora 22:37
plummy
Nu este medic/terapeut
plummy
Buna ziua, dle. doctor!
Eu luam marvelon, insa nu am aflat in timp util ca desorelle este inlocuitorul lor, asa ca luna asta fac pauza si daca tot o fac, vreau sa profit sa pun cateva intrebari.
Eu am luat urmatoarele ac: logest, yasmine (de capul meu, pe la 19 - 21 ani, aveam probleme - spotting), diane35 (la recomandarea medicului, nu mai retin pentru ce anume, toleranta acceptabila), lo-femenal (tot la recomandarea medicului, toleranta acceptabila, insa din ce am inteles nu erau chiar ok pt mine pt ca la vremea respectiva aveam o pilozitate destul de intensa). Acum, marvelon iau de aprox 3 ani, fara probleme, dar... perioada in care am inceput sa iau marvelon coincide cu perioada in care am inceput sa ma reingras. De mica am avut probleme cu asta, incepand de la 16 ani am inceput sa oscilez in greutate. In principiu, perioada 2000-2005 IMC normal (aprox 22) dupa ce am scazut aprox 20 kg. 2005-2007 IMC aprox 28, apoi iarasi in jur de 21-22 o perioada, iar din 2007 pana acum crescut in greutate - destul de brusc prima perioada, acum IMC aproape de 30 iin perioada de apogeu, acum in scadere.
Nu stiu daca exista vreo legatura intre marvelon si cresterea in greutate, insa coincide perioada de start.
Alte date despre mine: varsta 27, analize in regula (facute in urma cu aprox 1 an-1 an jumatate), menstruatia inainte de ac destul de abundenta si aprox. 7 zile, dupa ac, mult mai redusa si aprox 5 zile ca durata, nu am copii. Cauterizare rana pe col in 2007, insa persista oarecum problema.
Avand in vedere aceste aspecte, credeti ca ar trebui sa continui cu marvelon sau sa incerc un alt contraceptiv? La medic nu ma duc prea curand, am fost destul de recent insa am uitat sa intreb acest aspect, asa incat apreciez ca acest forum e o solutie buna. Asa cum am zis, marvelon a fost foarte ok pentru mine, insa nu imi dau seama daca cresterea in greutate are legatura sau nu cu el.
Va multumesc pentru ajutor si va doresc o zi buna!
0
03-02-2011, ora 21:04
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Toate anticonceptionalele contin hormoni anabolizanti, ceea ce inseamna ca predispun la ingrasare. Avand in vedere acest lucru, precum si faptul ca ati depasit 5 ani de folosire a anticonceptionalelor, ar fi preferabil sa schimbati metoda contraceptiva, decat sa schimbati un anticonceptional cu altul, in special in cazul in care considerati ca, in viitor, veti dori sa aveti un copil.
0
05-02-2011, ora 10:34
danielaelenat
Nu este medic/terapeut
danielaelenat
Buna ziua, am si eu o mika intrebare si totodata o nelamurile privind anticonceptionalele orale, si anume:din martie 2008 am luat la recomandarea medicului marvelon, pe care de o luna nu le mai gasesc pentru ca am inteles ca nu se mai importa, asa ca in ianuarie am decis sa fac pauza de o luna(sperand totusi sa le gasesc luna asta).La farmacie mi-au zis sa iau desorelle, deoarece este identic cu marvelonul, difera decat importatorul, insa nu am inteles sincer cum se incepe aceasta folie.Stiu ca este indicat sa o incepi in prIma zi a menstruatie, insa blistierul cu cele 21 de comprimate se incepe de la pastila cu nr 1?ca doar 7 pastile sunt numerotate cu zilele saptamanii.la marvelon recunosc ca era fff simplu, toate erau numerotate de luni-duminica si incepeam cu ziua care imi pica dupa cele 7 de pauza, insa la desorelle...chiar nu stiu de unde se incepe:).daca imi poate da cineva un raspuns...astept cat de curand, deoarece va trebui sa incep folia in scurt timp.
0
07-02-2011, ora 15:27
nicky20
Nu este medic/terapeut
nicky20
Buna ziua, am luat marvelon21 luna de luna, acum am facut o pauza de 1 luna(n-am mai luat nimic pt ca nu am gasit marvelon21), dar acum am aflat de Desorelle ca sunt identice cu Marvelon21, mi-am cumparat un blister de Desorelle, dar menstruatia a inceput deja si am ratat prima pastila, am citit pe prospect si spune asa "Daca menstruatia a debutat deja, puteti incepe sa luati contraceptivul oral din a 2-a pana in a 5-a zi a ciclului menstrual, indiferent daca sangerarea a incetat sau nu" imi puteti explica cum sa fac ca nu sunt sigura daca am inteles. Multumesc.
0
17-02-2011, ora 15:47
lory loryna
Nu este medic/terapeut
lory loryna
buna ziua, am luat de la planning marvelon 28 timp de 6 luni...akma dr nu mai este ce as putea lua ?...nu stiu daca gasesc marvelon 21...as putea lua desorelle?am auzit k sunt identice marvelon 28 cu 21 sau cu desorelle...ast rasp va multumesc
0
17-02-2011, ora 15:50
lory loryna
Nu este medic/terapeut
lory loryna
am uitat sa mentionez ca am facut o pauza de aproape jumatate de an...pot lua desorelle sau marvelon 21?lory loryna sunt eu
0
28-02-2013, ora 14:41
Andreea.V
Nu este medic/terapeut
Andreea.V
Buna ziua,
saptamana trecuta mi s-a intamplat de mai multe ori (din cauze de boala) ca am vomat (dupa mai multe ore dupa ce mi-am luat pastila de anticonceptional /Desorelle/, de obicei imi iau seara inainte de culcare, iar a doua zi dupa amiaza am vomat). As dori sa stiu in acest caz cata eficienta are anticonceptionalul, ma pot simti in siguranta sau trebuie sa iau si alte masuri de protejare?
Multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •