marvelon 28.. cate zile trebuie sa iau ca sa ma protejez?

03-01-2009
nieve
Nu este medic/terapeut
nieve
Buna ziua, am si eu o nelamurire in legatura cu marvelon 28 mentionez ca e prima data cand i-au anticoceptionale.am luat prima pastila in prima zi de mestruatie cate zile trebuie sa ma protejez sa nu apara o sarcina nedorita? Va multumesc
4 comentarii
0
04-01-2009, ora 13:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Marvelonul te protejeaza din prima zi, cu conditia ca si in urmatoarele zile sa le iei corect, regulat si cam la aceeasi ora.Deci nu ai nevoie de protectie suplimentara.Numai bine!
0
04-01-2009, ora 18:57
nieve
Nu este medic/terapeut
nieve
multumesc mult pentru ajutor!
0
19-06-2009, ora 15:00
andreea_gemeny_br
Nu este medic/terapeut
andreea_gemeny_br
am luat 5 ampiciline, 1 la 6 ore, si am avut contact sexual neprotejat la kteva ore dupa ce am luat ampicilina.am facut test barza la 4 zile si a iesit negativ, iau marvelon28 de 5 luni si nu le am intrerupt delok nici knd am luat ampicilina.la dr ginecolog am intrebat si mi a sp k odata ce am luat anticonceptionalele cu regularitate nu e nimic, si nu scade efectul, nu au legatura.ce puteti spune?
0
18-09-2009, ora 23:11
An33
Nu este medic/terapeut
An33
Am si eu o intrebare...daca iau marvelon 28 ramane insarcinata nu la iau la aceeasi ora dar le iau zi de zi sa intamplat sa fiu plecata si sa nu le iau 3 zile dupaia am reluat de la pastila unde am ramas...am 3 zile de cand mia trecut ciclul menstrual..am facut sex cu prietenul meu si a ejacuat in mine..exista riscuri sa raman insarcinata??...raspundetzimi va rog!...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •