marvelon 28...indoieli

20-11-2008
v3ronik
Nu este medic/terapeut
v3ronik
buna ziua! am 20 ani prima oara cand iau marvelon 28... cum e mai bine? sa incep sa iau din prima zi de menstruatie? sau din a 5a? din ce moment sunt protejata complet? in perioada aceea de 7 zile de administrare a pastilutelor mici..sunt protejata si atunci?
va multumesc anticipat.o zi buna
7 comentarii
0
20-11-2008, ora 15:25
MyTzU
Nu este medic/terapeut
MyTzU
e
0
20-11-2008, ora 23:07
anonima101
Nu este medic/terapeut
anonima101
citeste in prospect mai exact dar de obicei se ia exact din prima zi a ciclului
da esti protejata in acele 7 zile
ai grija de tine
0
16-12-2008, ora 17:58
florentinaiancu
Nu este medic/terapeut
florentinaiancu
seara buna tuturor! am si eu o pb legata de contraceptivele orale, pt un an si jumatate am luat Jasmine, m-am ingrasat f mult, o luna am facut pauza, timp in care am dat jos cateva kg fara efort fizic, doar pt ca nu imi mai era foame, ca inainte. Am fost la un endocrinolog, analiza pt glanda a iesit ok, mi-a dat Diane 35, am luat pt 3 luni si continuam sa iau in greutate, am luat logest si aveam durere musculara, iar acum de 2 luni iau Novynette, aceeasi pofta de mancare, ba mai mult ma dor ovarele mai toto timpul, mai ales in perioada menstruala. Mentionez ca toate aceste contraceptive mi-au fost recomandate de catre un medic de la un Planning Familial. va rog ajutati-ma
0
16-12-2008, ora 17:58
florentinaiancu
Nu este medic/terapeut
florentinaiancu
seara buna tuturor! am si eu o pb legata de contraceptivele orale, pt un an si jumatate am luat Jasmine, m-am ingrasat f mult, o luna am facut pauza, timp in care am dat jos cateva kg fara efort fizic, doar pt ca nu imi mai era foame, ca inainte. Am fost la un endocrinolog, analiza pt glanda a iesit ok, mi-a dat Diane 35, am luat pt 3 luni si continuam sa iau in greutate, am luat logest si aveam durere musculara, iar acum de 2 luni iau Novynette, aceeasi pofta de mancare, ba mai mult ma dor ovarele mai toto timpul, mai ales in perioada menstruala. Mentionez ca toate aceste contraceptive mi-au fost recomandate de catre un medic de la un Planning Familial. va rog ajutati-ma
0
02-03-2009, ora 17:47
miron daniela
Nu este medic/terapeut
miron daniela
buna.iau marvelon 28 de 6 zile dar ma simt rau de la ele vomit am dureri de cap am o tensiune an sani.nu stiu ce sa fac sa le antreup?sau sa le iau pana se obisnuieste corpul?dar cu sani ce se antampla?va rog sami dati un sfat.multumesc
0
03-03-2009, ora 00:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Trebuie neaparat sa luati legatura cu doctorul care vi le-a prescris si sa-i cereti sfatul. Pana atunci, incercati sa continuati sa le luati, dar sa nu considerati ca sunteti sub protectie: voma poate interfera cu efectul pilulelor.
0
03-03-2009, ora 10:51
miron daniela
Nu este medic/terapeut
miron daniela
multumesc pt raspuns.de ieri nu mai vomit dar sani tot se umfla.ce se antampla?doc a zis ca e greu pana se obisnuieste corpu.nu mai stiu ce sa fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •