marvelon pentru ce se mai foloseste?

18-04-2008
Domenico
Nu este medic/terapeut
Domenico
adica se ma foloseste si pentru alt ceva sau nu? va rog sa-mi trimititi raspuns...
5 comentarii
0
18-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Este un contraceptiv, deci se foloseste in contraceptie.Va intereseaza ceva anume?
0
18-04-2008, ora 00:00
Domenico
Nu este medic/terapeut
Domenico
Problema mea consta in urmatoarele ca prietina mea a inceput sa ia preparatu dat... Da eu la moment ma aflu peste hotare...si nam avut raport cu ea aproximativ de 3luni...Ar insemna ca are alt raport??? Sau se poate primi asa fara bnimic????Va mulzumesc multl
0
19-04-2008, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Uneori medicii ginecologi recomanda anumite pastile anticonceptionale pentru tratarea diferitelor probleme ale pacientei. Puteti sa o intrebati direct pe prietena dvs de ce ia acele pastile - cine si de ce i le-a recomandat- si apoi sa postati din nou motivul. Un medic ginecolog va va spune daca este adevarat sau nu.
0
19-04-2008, ora 00:00
Domenico
Nu este medic/terapeut
Domenico
Vas ruga foarte mult sa ma ajutati... Asa suna aintrebarea mea...prietena mea mea zis ca are niste probleme cu ovare si a plecat la medic...Si raspunsu ei a fost urmatoru:ca medicu ia gasit un ovar un pic mai unflat si o rana mica. la care ia dat tratament Pastile de genu ketoconazol200mg si marvelon si altele... Apoi mea zis ca medicu ia zis ca sa primesc si eu un curs de ketoconazol pentru profilactica si nu intzeleg pentru ce?...ar trebui sa o fac sau nu??????eu am trecut controlul medical si nu la care toate rezultatele sunt bune adica is sanatos... Eu as vrea sa aflu daca se folosesc aceste medecamente in cazul dat??????...daca nu pentru ce se folosesc ??????mulzumesc anticipat.
0
19-04-2008, ora 00:00
romedic
Administrator Forum ROmedic
romedic
Ketoconazol este un derivat sintetic al dioxolan-imidazolului, cu o activitate fungicida sau fungistatica fata de dermatofite, levuri (Candida, Pityrosporum, Torulopsis, Criptococcus), fungi dimorfici si eumicete.
Indicatii: Infectii ale pielii, parului si unghiilor induse de dermatofiti (dermatomicoze, onicomicoze, pitiriazis capitis, pitirosporum foliculitis, candidoza mucocutanata cronica) cand tratamentul local este inpracticabil sau a esuat; infectii recidivante cu Candida pe tub digestiv si vagin; micoze sistemice localizate sau diseminate ca histoplasmoza pulmonara, paracoccidioidomicoza diseminata, candidoza sistemica, blastomicoza; tratamentul profilactic al pacientilor cu mecanism imunitar deficitar.

Deci, marvelonul este pentru problema de la ovare si ketoconazol pentru o candidoza si de aceea trebuie sa luati si dvs. Consideram ca nu este necesar sa o mai suspectati pe prietena dvs.:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •