Masea cu puroi - extractie, tratament endodontic

18-07-2011
lavi86
Nu este medic/terapeut
lavi86
Buna seara!
Am 24 de ani si m-ar interesa daca exisa sanse pt a salva o masea cariata si cu puroi(din partea dreapta jos, nu este molarul de minte, premolar cred ca se numeste). Ma doare de sambata si iau cate 3-4 ketonal pe zi pt atenuarea durerii, nu m-am umflat. Medicul stomatolog a incercat sa o trateze insa iesea f mult puroi din ea, in cele din urma mi-a spus ca singura solutie este sa o extrag. Azi la ora 16:00 am luat amoxicilina, (recomandat la 8 ore), iar maine la ora 18:30 sunt programata pt extractie. Este suficient timp pt a-si face efectul amoxicilina? se poate sa nu prinda anestezia din cauza puroiului?ce este de facut, ? sunt f speriata, am mai avut o experienta neplacuta in copilarie cu scoaterea unei masele (sora maselei care ma doare, de pe partea cealalta), de atunci am fobie de dentist.
Va multumesc anticipat pt raspuns!!!
O seara frumoasa!
7 comentarii
0
19-07-2011, ora 08:48
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna Lavi, nu trebuie sa ai teama pt o simpla extractie, medicul stie ce face.Anestezia te va ajuta sa nu simti absolut nimic, crede ma, asa eram si eu cu teama dar n am patit nimic, Mergi si rezolva cu maseaua, e o nimica toata vei vedea, Esti sub antibiotic si te va ajuta sa se elimine puroiul pe care il ai. Sigur iti va spune sa mai continui cateva zile cu amoxicilina.Curaj!!!!!! te astept dupa sa mi spui cum a fost.
0
19-07-2011, ora 10:32
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
cel mai bine astepti sa se duca puroiul si apoi te duci sa o extragi
anestezia nu isi poate face efectul in totalitate
dar daca insisti e treaba ta
oricum dupa extractie trebuie sa iei un antibiotic mai puternic minim 5 zile
0
19-07-2011, ora 20:44
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
@lavi
Aproape orice dinte care are pereti dentari suficienti (sa suporte o plomba sau o coronita) poate fi salvat!!!! Chiar daca are puroi! Puroiul in sine nu este motiv de extractie!

@lori: "oricum dupa extractie trebuie sa iei un antibiotic mai puternic minim 5 zile "

Fals!!! Marea majoritate a extractiilor nu necesita administrarea de antibiotice. De aceea s-a si restrictionat accesul liber la antibiotice al pacientilor. Pentru ca fiecare ia dupa ureche... uneori cind trebuie, dar mai ales cind NU trebuie. Antibioticele trebuie luate doar atunci cind le prescrie medicul stomatolog.
0
19-07-2011, ora 22:00
lavi86
Nu este medic/terapeut
lavi86
Am fost azi la chirurg si mi-a spus ca nu mai poate fi salvata pt ca are granulom care da inspre chist...am observat si eu pe radiografie o pata mare in jurul radacinilor...maseaua e cariata pana la gingie, cred ca o voi scoate pana la urma, azi n-am avut curaj, am reprogramat pt maine.
0
19-07-2011, ora 22:01
lavi86
Nu este medic/terapeut
lavi86
Multumesc mult pt raspunsuri!
Sper sa fie ok:-s
O seara buna!
0
20-07-2011, ora 00:52
lory italia
Nu este medic/terapeut
lory italia
medicii buni in general recomanda antibiotic doamna doctor!!!!!
e mai bine sa previ decat sa fie prea tarziu
eeu am patit-o pe pielea mea mi-a extras o masea cu puroi nu am luat antibiotic si cine avea a doua zi falca umflata?
a trebuit sa merg de urgenta la spital sa imi scoata puroiul ca ma umflasem foarte mult nici nu mai puteam echide ochiul
dumneavoastra stiti ca dumeavoastra ca santeti medic dar eu am patit-o
0
20-07-2011, ora 08:52
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Medicii buni evita sa prescrie antibiotice pe banda rulanta, din cauza aparitiei rezistentei la antibiotice. Medicii buni stiu sa faca diferenta intre situatiile medicale care cer prescrierea de antibiotice si situatiile care se pot trata fara antibiotice.

Ce inseamna rezistenta la antibiotice? Un pacient care ia frecvent antibiotice pt diverse cauze (dentare de exemplu), poate la un moment dat sa se imbolnaveasca de ceva foarte grav care se poate trata DOAR cu antibiotice si... surpriza!!!!.. din cauza ca pacientul respectiv a luat multe antibiotice de-a lungul timpului, acum cind viata ii poate fi cu adevarat in pericol, el nu mai reactioneaza deloc la antibiotice.

(Nu discut de cazul dvs particular, vorbesc in general.)

Concluzie: sint situatii care necesita administrarea de antibiotic, dar este bine sa evitati sa luati antibiotic fara recomandarea medicului.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •