masea de minte

09-01-2012
bogdan1991
Nu este medic/terapeut
bogdan1991
buna. de 2 zile imi face probleme maseaua de minte din partea stanga. am 20 de ani si maseaua din partea dreapta a iesit de aproximativ un an tot cu ceva dureri dar in rest fara complicatii mari ( din cate imi amintesc).
Totusi de data aceasta mi s-a umflat si obrazul putin si e destul de inestetic, tin sa mentionez ca am luat Aulin de 2 zile ( la sfatul farmacistului). ceea ce vreau sa intreb este daca acest tratament este suficient pentru a-mi trece umflatura din obraz care ma cam enerveaza. in rest pot sa spun ca am scapat de dureri doar cand periez dintii ma mai doare putin daca ating mai tare zona.
precizez ca maseaua e pe jumatate iesita, cealalta jumatate fiind acoperita in continuare de gingie.
2 comentarii
0
09-01-2012, ora 20:50
shaty28
Nu este medic/terapeut
shaty28
Daca e umflata atunci are mai mult ca sigur puroi. Ia niste antibiotice intre 5-7 zile. Eu de obicei iau augumentin. Este foarte tare dar m-am obisnuit cu el. Pentru dureri iei aulin deoarece aulinul este doar calmant de durere, nu-ti va rezolva inflamatia. Asadar antibiotic + aulin calmant in caz ca te doare. Dupa ce scapi de umflatura iti recomand sa mergi sa o scoti. Cu anestezie nu simti absolut nimic iar anestezia in sine nu doare cand o faci deloc. E ca o piscatura de tzantzar. Ca sa scapi sa nu mai ai probleme cu ea pe viitor. ;)
0
15-01-2012, ora 01:07
bogdan1991
Nu este medic/terapeut
bogdan1991
multumewsc de raspuns.. a trecut oricum deja si e totul ok. o sa consult un dentist eventual in umatoarea luna cand o sa am timp
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.