Masea imbracata sfaturi

04-02-2014
Daniel07
Nu este medic/terapeut
Daniel07
Am doua masele imbracate in portelan + metal (pe interior metal, iar la exterior portelan).
Problema este ca dupa ce au fost imbracate, a ramas un spatiu mic intre masea si dintele vecin. Iar acolo intra foarte repede mancare dupa fiecare masa, si apare o jena la gingie.

In plus am facut si o infectie la una din gingii, pe care ma chinui s-o tratez.
Mentionez ca imi efectuez corect periajul dentar si folosesc si ata dentara.

Considerati ca o masea imbracata trebuie sa fie lipita sau usor distantata de dintii vecini?
Cum este corect? De cand mi-am imbracat cele doua masele am numai probleme, intra mancare foarte usor dupa fiecare masa.

Ar trebui refacuta lucrarea?
3 comentarii
0
09-02-2014, ora 08:48
Daniel07
Nu este medic/terapeut
Daniel07
Nu are nimeni nicio parere?
0
09-02-2014, ora 18:20
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
atunci cand se imbraca dintii, tehnicianul trebuie sa refaca corect punctele de contact intre coroane respectiv intre coroana si dintii vecini naturali, iar medicul trebuie sa verifice acest lucru cu ata dentara inainte de a le cimenta.
nu este normal sa patrunda alimente intre dinti la fiecare masa. contact corect intre dinti inseamna o suprafata prin care cei doi dinti se ating suficient de stransa incat sa nu se permita patrunderea alimenteleor dar si suficient de larga incat sa nu existe senzatie de tensiune intre dinti si sa poata patrunde ata dentara pentru igienizare zilnica.

din pacate remediere acestei situatii se poate face doar prin taierea si refacerea coroanelor, daca aceste au fost cimentate definitiv.
in timp gingia de sub punctele de contact prea largi se poate inflama si, prin tasarea alimentelor peste ea, se poate retrage ireversibil, astfel incat oricat de bine s-ar modela coroanele ulterioare, nu va mai putea fi inchis corect punctul de contact intre dinti.
0
10-02-2014, ora 12:46
Daniel07
Nu este medic/terapeut
Daniel07
Va multumesc dna. Andreea pentru feedback-ul dvs.

Lucrurile acestea nu le cunosc pacientii ca sa zic asa, si din pacate le aflam/invatam tarziu, in urma confruntarii cu o problema anume, de cele mai multe ori din alta parte (alt medic) decat cel la care apelam initial pentru tratament.

Recapitulez situatia in care ma aflu acum:
- am doua masele imbracate in partea de jos (ambele din material mixt - fier si portelan).
- una din ele este cimentata definitiv. punctul de contact nu este facut cu molarul, acesta din urma avand si un fel de sant anterior facut de catre medic cu freza, deoarece inainte de imbracarea maselei am avut o plomba pe care medicul de atunci a decis sa mi-o "uneasca" facand un fel de punte cu acel molar. ulterior plomba a cazut si am fost nevoit sa imbrac maseaua, insa am ramas cu spatiu acolo. gingia nu pare sa se fi umflat in locul acela, insa pare sa fie usor retrasa, fiindca pe exteriorul maxilarului se vede marginea de jos a coroanei (un pic cam inestetic as putea spune).
- cealalta masea nu este cimentata definitiv, in prezent fiind data jos coroana. am o infectie la una din radacini la aceasta masea si urmez un "tratament" momentan (tratament care urmeaza sa se finalizeze prin taierea si extragerea radacinii in cauza din cate spune medicul).
- mentionez ca infectia am capatat-o probabil de la o gangrena tratata gresit. imi tot intra mancare in spatiul dintre dinti si am facut un abces gingival iar mai apoi infectie la radacina. evolutia infectiei este veche, in prezent fiind cronicizandu-se la nivelul unei radacini ( atasez pentru referinta doua radiografii: http://postimg.org/image/5z1sl4jwl.. http://postimg.org/image/u42i2u479 )
- gingia la aceasta masea pare mai crescuta decat in partea opusa unde am cealalta coroana.

Ca sa evit pe viitor neplacutele efecte as dori sa-mi refac aceste deficiente:
1. sa reimbrac maseaua dupa ce mi se face extractia de radacina (daca este eficienta solutia impotrivia infectiei)
2. sa refac contactul la cealalta masea imbracata prin plombarea (cred) molarului care prezinta acel sant in interior.

Sunt foarte dezamagit de manopera de care am beneficiat, si sincer ma ingrijoreaza riscul de a ramane cu spatiu intre dinti si sa intre mancare, sa se infecteze etc (ceea ce am patit eu).

De cand mi-am imbracat cele doua masele, numai probleme am avut, si am simtit mereu disconfort in timp ce mancam pentru ca intra mancare acolo si era foarte neplacut.

Nu stiu cum procedeaza alti medici, si ce experiente au avut pacientii in timp cu astfel de tratamente (poate am avut eu un medic cu o mana proasta) dar CLAR doresc sa refac aceste doua lucrari in ALTA PARTE!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul