masea polizata durerea e normala sau nu

27-07-2010
liv31
Nu este medic/terapeut
liv31
buna ziua, am si eu o intrebare referitor la o masea care mi a polizat o sapt trecuta marti mai exact, si au inceput dureri, la rece si cald mi a zis docturul ca is normale deoarece e mai sensibila maseaua fara smalt,.acea masea trebuie sa o acopere cu una noua.intrebarea mea e?e normal SA APARA DIN SENIN dureri in afara de durerile alea la rece, ca am inceput sa iau ketorol, ma apuca o durere dimineata si seara cateva zile, luam cate doua pe zi, acum vad ca iau doar una, ca nu mai sunt chiar asa dese durerile...oare ce sa fac?sa merg sa imi scoata nervul sau sa mai astept, poate stiu eu nu o sa ma mai doara, dar nu as vrea sa am probleme dupa ce imi pune lucrarea peste, sa se umfle sau sa apara dureri, deocamdata inca nu e gata lucrarea mea, ca mai am una scoasa tot langa aia polizata, si tre sa sa vindece bine.va rog cine poate sa imi raspunda cum sa fac?multumesc
4 comentarii
0
27-07-2010, ora 12:10
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Aveti coronita provizorie pe dinte? Dintele a fost polizat cu racire (cu apa)?

Daca durerile apar din senin, asta inseamna ca nervul e afectat si mai mult ca sigur va trebui scos. Faptul ca durerile au scazut in intensitate NU e un indiciu ca totul ar fi ok... uneori nervul poate sa moara fara durere. Un nerv mort trebuie indepartat, egal ca a durut sau nu.
0
27-07-2010, ora 12:40
liv31
Nu este medic/terapeut
liv31
nu am coronita pe dinte, maseaua asta a fost plombata mai demult, dar un pic din plomba facuta mai demutl, mi a cazut apoi medicul acesta care imi face lucrarea, mi l a curatat iar, plombat si polizat, deoarece a zis ca tre sa l acopere si pe acesta, mi am facut si film la masea si nu se vedea puroi pe ea deloc, sincer niciodata nu m a durut maseaua aceasta, pana acum ce a polizat o, stiu eu poate e normal, dar sa apara din senin totusi si eu cred ca nu e normal, apoi daca mananc sau beau ceva si ajunge acolo, ma doare, si chiar din senin cum am mai scris, ma apuca cateodata, o durere fulgeratoare, apoi ma mai calmeaza, dar de mutle ori tre sa iau ketonal.
0
27-07-2010, ora 13:14
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Cauzele pt care au aparut dureri pot fi mai multe:

- profunzimea cariei initiale +/- carie aparuta dupa ce s-a rupt din plomba initiala pina la plombarea ulterioara. Chiar daca nu a durut niciodata, daca acolo a fost o carie profunda e posibil ca aceasta sa afecteze nervul
- lipsa coronitei provizorii
- daca slefuirea (polizatul) s-a facut fara racire cu apa, aceasta iarasi poate fi o cauza a durerilor.

In oricare dintre variante, cel mai probabil ca nervul va trebui scos.

Daca nu se vede pe radiografie puroi la masea, asta NU inseamna ca nu poate exista infectie.
0
27-07-2010, ora 13:58
liv31
Nu este medic/terapeut
liv31
va multumesc frumos pentru raspuns, l am sunat si pe doctor si mi a zis sa plec maine sa scoata nervul.dupa cum mi a explicat el mie, vroia sa nu il scoata, dac anu apareau asa dureri, dar in cazul asta...vad ca asta e solutia.multumesc inca o data pentrul raspunsul dumneavoastra, sunteti foarte draguta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cariile dentare
  • Eroziunea dinților
  • Urgentele dentare - primul ajutor
  • Periuța de dinți manuală
  • Albirea dinților acasă
  • Obiceiuri care afectează dantura
  • Dinții antimicrobieni printați 3D
  •