Masea refacuta care doare

24-05-2018
Iceboxxx
Nu este medic/terapeut
Iceboxxx
Acum vreo 2 luni m-am prezentat la dentist deoarece ma durea rau ultima masea, de langa maseaua de minte si mi se rupsese o bucata buna din ea. Am aflat ca imi iesise maseaua de minte din lateral si mi-a spart maseaua care era buna. Am fost si mi s-a scos maseaua de minte ( in timpul procedurii am simtit totul, stiam ca voi simti, de aceea am si cerut sa mi se faca o anestezie totala, dar temporara, care se poate face in Germania. Medicul a ales sa ignore acest lucru si mi-a facut anestezie locala.), timp in care am avut un pansament pus la ultima masea. M-a chinuit dentistul pana mi-a pus pansamentul, mi-a dat o gramada de anestezic si tot am dansat pe scaun, am iesit plangand de durere. Dupa ce mi-a scos atele, s-a apucat sa imi faca ultima masea, care mie mi s-a parut ca se si misca putin, ea statuse practic oblic si chiar nu m-a durut pana sa ma duc la el. Imi omorase nervul, presupun, dupa ce a scos pansamentul, a bagat un fel de ac zimtat, si chiar si cu anestezie simteam ca mi-l baga pana in creier. I-am zis ca ma doare si a continuat. A zis sa suport doar putin. Dupa cat m-a chinuit am zis ca suport, doar ca sa plec si sa se termine. Mi-a pus ca niste ancore, presupun ca aia sunt pivoti, apoi un fel de suruburi si la urma un material pe care l-a polimerizat cu o lampa. Cateva zile m-a durut si nu am putut sa mananc pe partea dreapta, dar dupa vreo 4 zile nu m-a mai durut. Ei acum vreo 4 zile, o luna mai tarziu, am dormit cu ferestrele deschise, eu neavand probleme cu asa ceva, in plus era cald si nu am dormit mult timp asa. De 4 zile ma chinui cu niste dureri... nu am avut niciodata probleme cu dintii, sau sa am carii, dureri de masele, e ceva nou pentru mine. Cum ziceam, ma doare toata partea dreapta a maxilarului, sub maxilar spre amigdala, urechea si sub ochi. Durerea se intensifica de la o zi la alta. Am incercat çu conuri in ureche, aseara am luat 3 pastile de 400 de ibuprofen si la 1 jumate noaptea eu inca eram treaza si cu dureri. Abia la al 3-lea con ars mi s-a calmat si am putut sa adorm. Azi ma duc la un alt dentist pentru ca sa vad ce zile el. Ce ar putea sa fie? Mi-e frica ca imi va desface iar maseaua si ma va durea cumplit.
9 comentarii
0
24-05-2018, ora 08:46
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Ar fi utila o radiografie ca sa putem raspunde.
0
24-05-2018, ora 10:00
Iceboxxx
Nu este medic/terapeut
Iceboxxx
Deocamdata nu am, acum ma duc la un alt stomatolog, sper sa nu fiu iar chinuita. Pentru cineva ca mine, care nu a avut dureri de masele, asta e un chin. Si m-a tot intrebat medicul de ce nu m-am dus mai devreme. Nu m-a durut. Si daca nu m-a durut, eu ma duc de 2 ori pe an la control si cam atat. Sa vedem ce se va intampla acum. Sper sa fie bine si sa pot sa dorm.
0
24-05-2018, ora 11:41
Iceboxxx
Nu este medic/terapeut
Iceboxxx
Da... ma bucur ca am dat peste o doctorita romanca. Va trebui desfacuta si refacuta toata lucrarea. Am o infectie, nervul nu e omorat ( ii spusesem ca ma doare, dar Batman...), sa vedem cum evolueaza.
0
30-05-2018, ora 13:07
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
recomandarea mea este sa va refaceti lucrearea abia dupa ce va asigurati ca tratamentul la aceasta masea este definitivat si nu mai aveti acolo infectie sau macar infectia este in remisie, adica se retrage.
O zi buna!
0
10-06-2018, ora 05:53
didi_kristina
Nu este medic/terapeut
didi_kristina
Eu ma confrunt cu dureri dentare persistente inca din octombrie...aveam dureri cand in stanga, cand in dreapta (ma refer la arcada superioara). In stanga am 2 implanturi, in dreapta 1, puse de vreo 3 ani. Dupa vizite la 2 cabinete + un chirurg, mi s-a spus ca nu se vede nimic in neregula pe radiografii. Am ajuns la orl si neurologie, am fost diagnosticata cu nevralgiede trigemen si ca urmare, am primitsa iau o gramada de medicamente. Fara niciun efect... M-am intors la cabinetul stomatologic, unde s-a descoperit o infectie la penultimul dinte dreapta sus, dinte plombat si fara nerv. Se afla lg implant. Tot ma durea. Apoi in stanga, din lateralul celorlalte 2 implanturi, mi-a fost scos un nerv si o plomba. La curent ma doare. Miscorarea ocluziei, gutiera, ca maram sufar de algodisfunctionalitate, ce nu am facut sa nu mai sufar. Detartraj subgingival, chiuretaj subgingival am facut, unde mi-a descoperit 'resturi' intre gingie si implant in dreapta. Ca urmare a scos coroana si urmeaza sa puna una mai inalta. In fata implantului din stanga, mi-a scos alt nerv. Tot ma doare. Si durerea mea cea mai mare e la ultima masea, care ma arde mai mereu. Doctorul refuza sa o scoata. Am vreo 3 radiografii plus o tomografie dentara. Ce mai pot face?
0
11-06-2018, ora 07:50
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
sa mai cereti medicului dumneavoastra sa gaseasca solutia pentru a scapa de toate aceste dureri, si luate si eliminate posibilele probleme pe rand. daca nu se rezolva mai cereti si alte pareri in alte clinici/ cabinete.
O zi buna!
0
12-06-2018, ora 01:57
didi_kristina
Nu este medic/terapeut
didi_kristina
Multumesc frumos pt raspuns, insa in clinica unde merg eu sunt mai multi dentisti. Toti si-au dat cu parerea (3 dentisti si 2 chirurgi). Ma trimiteau de la unul la altul. Unul facea ceva, altul altceva. Din cauza asta mi-au si uitat acum nu f mult timp pansamentul intr-un premolar timp de o luna. Va dati seama ce dureri a provocat!
0
12-06-2018, ora 14:46
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Atunci cautati o varianta mai buna pentru dumneavoastra ca sa va rezolvati problemele dentare, si daca asta presupune sa gasiti alt cabinet sau alta clinica, nu ezitati sa o faceti, este voarba de sanatatea dintilor dumneavoastra.Nu mai amanati lucrurile...
O zi buna !
0
12-06-2018, ora 16:20
didi_kristina
Nu este medic/terapeut
didi_kristina
Multumesc frumos pt raspuns. Chiar asta am de gand sa fac! O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  •