Masea rupta pana la gingie

04-08-2018
TheMighty
Nu este medic/terapeut
TheMighty
Buna ziua! Am intampinat ieri o problema nu prea placuta. Povestea, pe scurt. Acum aproximativ un an am fost la dentist cu o carie banala undeva la o masea in partea de sus mai in spate pe care nu o puteam vedea dar mi-am dat seama de existenta unei gauri in masea deoarece am acel reflex de a da cu limba peste dinti. Din pacate mi-am dat seama prea tarziu de existenta acestei carii si stomatologul meu a fost nevoit sa-mi scoata nervul deoarece ma durea in timpul interventiei. Mi-a scos nervul, mi-a curatat canalul iar apoi mi-a pus o umplutura. Ei bine, acea umplutura a tinut doar un an. Ieri am mancat ceva mai crocant si am simtit cum o parte din acea masea a cazut. Cu doar cateva ore dupa mi-a cazut si celalalt perete, lasandu-ma doar cu partea acea de langa gingie. Intrebarea mea este: avand in vedere ca maseaua e neagra si rupta pana la gingie, s-ar mai putea face ceva sau trebuie extractie? Nu de alta dar interventiile in gura nu le prea indragesc.
4 comentarii
0
04-08-2018, ora 16:29
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Trebuie sa faceti o radiografie si pe baza ei se va pune un diagnostic si se va face un plan de tratament.
0
04-08-2018, ora 18:37
TheMighty
Nu este medic/terapeut
TheMighty
Inteleg.. insa ce tip de radiografie dentara ar trebui sa fac? Din cate stiu sunt mai multe tipuri, nu?
1
04-08-2018, ora 19:02
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Radiografie locala retroalveolara centrata pe dintii/maselele care ne intereseaza.
0
04-08-2018, ora 21:07
TheMighty
Nu este medic/terapeut
TheMighty
Multumesc pentru raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul